środa, 30 września 2020.
Strona główna > eKurier > Komu stawiamy pomniki, a komu nie

Komu stawiamy pomniki, a komu nie

Komu stawiamy pomniki, a komu nie
Data publikacji: 2020-08-07 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-10 14:02
Wywietleń: 663 468479

To, jakie monumenty pojawiają się w przestrzeni miasta, niczego rozstrzygającego o kształtowaniu się ducha miejsca nie mówi, ale na pewno jest jakąś wskazówką. W Szczecinie staną pomniki Krzysztofa Jarzyny oraz Żydów, którzy padli ofiarą prześladowań w niemieckim Stettinie. Nie będziemy mieli - przynajmniej w przewidywalnej przyszłości - monumentów ku czci Józefa Piłsudskiego i Polskiego Państwa Podziemnego. A pomnik Lecha Kaczyńskiego mógł zostać odsłonięty tylko dlatego, że miejsce na ten obiekt udostępniła „Solidarność".

Ludzie wybrali: Krzysztof Jarzyna!

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina to postać z komedii Olafa Lubaszenki „Poranek kojota", szef wszystkich szefów, najgroźniejszy z gangsterów. Lubaszenko nawiązywał nią do złej sławy, jaką nasze miasto zasłużenie cieszyło się w latach dziewięćdziesiątych, gdy gangsterzy strzelali do siebie na ulicach i w knajpach a co trzeci zachwycony potęgą lokalnych mafii szczeciński nastolatek przymierzał się do kariery handlarza narkotykami - zresztą wielu z nich ten plan zrealizowało.

Pomnik Krzysztofa Jarzyny nie jest

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 87% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 07-08-2020

 

Autor: Alan SASINOWSKI
Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Krzysztofa Jarzyny?

Komu stawiamy pomniki, a komu nie Komu stawiamy pomniki, a komu nie Komu stawiamy pomniki, a komu nie

Komentarze

Bełkot
Ten artykuł to zwyczajny bełkot.
2020-08-10 14:02:10
Do szczecińskich komunistów z PO i SLD.
Postawcie w Szczecinie pomniki Stalina i Dzierżyńskiego.
2020-08-10 13:33:15
sid
Pomnik Lecha Kaczyńskiego, to jest kpina ze Szczecinian. Bardziej nieudacznego prezydenta Polska w swojej historii nie miała.
2020-08-10 08:23:53
IVRP
Tylko Janusze i Grażyny mogą w kółko PISać jak to niezbędny jest kolejny pomnik przedwojennego dyktatora.
2020-08-10 07:21:20
RP
Tylko Janusze i Grazyny mogą takie jaja POpierać.
2020-08-09 19:20:25
pejot
nieśmiało przypominam, że pomnik Krzysztofa Jarzyny będzie miał twarz Olafa Lubaszenki. Czyli żart raczej się nie udał.
2020-08-09 18:58:37
Besp.
takie są skutki Kszystka w Ciecinie, tak słaby jest ze każdy badziew z importu wstawia się jako rarytas---jestem leń co nic nie robię dzień
2020-08-09 17:42:12
Wojtek
To nie żadne sprowadzenie, tylko powrót eksponatu będącego własnością muzeum. Zawsze stał tam w pałacu stanów pomorskich. To dzieło wybitnego rzeźbiarza Schadowa. Było w renowacji w Niemczech i szczęśliwie wróciło do Szczecina, gdzie jest jego miejsce. Porównywanie Fryderyka do Hitlera jest niedorzeczne i nie znajduje odzwierciedlenia w historii. Trzeba poza tym odróżnić dzieło sztuki od ideologii. To bardzo ładna rzeźba. Jedna z nielicznych szczecińskich, która przetrwała do naszych czasów.
2020-08-09 15:22:05
@ Wojtek
Fryderyk tak samo nienawidził Polaków jak Hitler. Sprowadzenie do Szczecina jego popiersia to niebywały skandal. Jeżeli wy , lewacy , traktujecie to tylko jako eksponat muzealny , to nienajlepiej o was świadczy. Zresztą to była inicjatywa niemiecka. Jak powiedział jeden z profesorów PAN , nic bardziej nim nie wstrząsnęło bardziej od wielu lat , jak popiersie niemieckiego kata w Szczecinie.
2020-08-09 11:30:41
Wojtek
Kmioty to nie pomnik króla Fryderyka, a jego popiersie. Jest ono traktowane jako eksponat muzealny, bo powstało dla Szczecina i jest częścią jego historii. Dobrze, że powróciło do macierzy i dobrze że można je oglądać w muzeum. Jaki trzeba mieć ograniczony rozum aby dopatrywać się w tym działań antypolskich? Zaścianek w czystej postaci! Wstyd, że ktoś takie bzdury wypisuje a inny wierzy w zmowę antypolską i proniemiecką. To miasto było przez ponad 6 wieków stolicą niepodległego państwa pomorskiego, potem było szwedzkie, pruskie, niemieckie i francuskie. I z każdej części jego historii jesteśmy jako współcześni szczecinianie dumni!
2020-08-08 22:41:20
@ q
O sprowadzeniu pomnika króla Prus do Szczecina zdecydowało kilku komunistów z Platformy Obywatelskiej , a nie mieszkańcy Szczecina. Towarzysze z PO zapunktowali w Berlinie. O postawieniu pomnika gangstera Jarzyny zdecydowało tylko jeden tysiąc mieszkańców na 400 tysięcy ludzi mieszkających w Szczecinie. To hucpa sterowana przez polityków z Gazety Wyborczej. Więc towarzyszu q nie opowiadaj dyrdymałów o wszystkich mieszkańcach , bo się kompromitujesz albo masz problemy z myśleniem.
2020-08-08 17:36:37
q
Zdaje się że to ludzie zdecydowali, a jak się komuś nie podoba - droga wolna, bez niego Szczecin na pewno będzie piękniejszym miastem. Żałować nie będziemy :)
2020-08-08 14:57:18
profesorka
Krzysztof Jarzyna może być tylko symbolem tej części Szczecina która jest niewykształcona i mało obyta w sztuce i kulturze.Dziwić może że w tej hucpie bierze też udział magistrat.Były przecież oczywiste głosy od ludzi wykształconych że budowa takiego pomnika to pomyłka intelektualna i ośmieszy nas na całą Polskę
2020-08-08 12:35:40
@Max
Szczecin to nie powiew wolności , ale powiew antypolskiego komunizmu. Jeżeli nie przeszkadza ci pomnik króla Prus w Szczecinie , który obsesyjnie nienawidził Polaków i opowiada za śmierć kilkuset tysięcy naszych rodaków , to nie mamy o czym dalej rozmawiać. Ciekawe , czyj to był pomysł sprowadzenia tego pomnika do Szczecina i jaką kasę zainkasował od Niemców , którzy śmieją się na głos z głupoty niektórych Polaków. Chociaż , może to coś gorszego niż głupota.....
2020-08-08 10:33:14
Max
@Komunistyczny Szczecin. Przegięcie w żadną stronę nie jest dobre. Ani chwalenie czasów komunistycznych, ani gloryfikowanie na siłę dyktatora Piłsudskiego, który niejedno miał za uszami. Szczecin na szczęście zawsze był miejscem w Polsce, gdzie powiew wolności było czuć. Zarówno w protestach i strajkach podczas komuny jak i teraz w niechęci do pseudo patriotyzmu i nacjonalizmu podszytego próbami faszyzowania kraju. Co do popiersia a nie pomnika króla Fryderyka, to dobrze że go odzyskaliśmy. To wspaniały, wysokiej klasy eksponat muzealny. Dobrze byłoby żeby warszawka też oddała nam zrabowane po wojnie pomorskie skarby.
2020-08-08 09:01:17
do "komunistycznego szczecina"
jak Ci się nie podoba to stąd wyjedź. najlepiej do bastionów pisolandii. najbardziej podobną partią do pzpr jest pis. I Ty to wiesz, ale tęsknisz do czasów jak towarzysz partyjny rozkazy wydawał. Szczecinianie zagłosowali sobie w budżecie obywatelskim - to mają. A Tobie towarzyszu pisowski jak to nie pasuje to wyjazd. Szczecin bez Ciebie sobie poradzi.
2020-08-07 23:55:51
skwar z nieba
Czas wszystko zmieni. Nie będzie placu Adamowicza i pomnika Jarzyny. Przyszłość wszystko powoli przecedzi i zostanie to co wartościowe. Teraz to w Szczecinie ręce opadają.
2020-08-07 19:37:44
Komunistyczny Szczecin.
Szczecin to najbardziej komunistyczne miasto w Polsce. Mieszkają tu tysiące towarzyszy z PZPR , ich nasiąknięte komuną dzieci i wnuki - elektorat PO oraz kilka tysięcy Rosjan z polskimi nazwiskami itd. Pomnik sowieckich zbrodniarzy zdemontowano rok temu , tylko dlatego , bo nakazała to ustawa dekomunizacyjna. Pomnik jednego z katów Polaków i sprawców utraty niepodległości Polski na 123 lata - Fryderyka II - politycy PO sprowadzili z Niemiec i ustawili na placu w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej. Ręce opadają. Ale są dobre wieści. Komuniści tracą przewagę. W sejmiku wojewódzkim mają przewagę tylko jednego radnego. W Szczecinie wolniej , ale też komuniści tracą. Za kilka prawica wygra wybory w Szczecinie. Wtedy zrobi się porządek z gospodarką i pomnikami. Tak dla przypomnienia : komuniści zamordowali więcej milionów ludzi niż faszyści , a Stalin i Hitler to ta sama półka. Nie ma między nimi różnicy.
2020-08-07 16:55:37
Robert
No i po co to podpuszczanie i szczucie? Skoro jest możliwość wyboru projektów i mieszkańcy wybrali Krzysztofa jarzynę, to niech tak się stanie. Czy wszystko musi być na serio i patetyczne? Nie ma w odbudowie też założenia Sediny wraz z fontanną. To akurat byłby dobry, bo szczeciński akcent. Nasz jedyny przedwojenny dyktator ma już aleje w centrum miasta i popiersie, więc w zupełności wystarczy. Szczecińskim Żydom pamięć się należy, podobnie jak zamieszkałym po wojnie w naszym mieście żołnierzom polskiego podziemia.
2020-08-07 16:26:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie