poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > eKurier > Kolejny Mister z Wyzwolenia

Kolejny Mister z Wyzwolenia

Kolejny Mister z Wyzwolenia
Data publikacji: 2020-06-20 09:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22 15:25
Wywietleń: 847 460022

„Miastu przybywa coraz więcej nowych bloków mieszkalnych. Tam gdzie przed 3-4 laty rosły chwasty i dzikie krzewy, dziś stoją już budynki nowych osiedli mieszkaniowych. Szczecin nadal stanowi wielki plac budowy" - czytamy w „Kurierze" z 1969 roku. Wówczas powstawały nie tylko nowe osiedla, ale wypełniały się także puste place w centrum miasta i na peryferiach. Również w tamtym roku - po raz ósmy - wybierany był „Mister Szczecina".

„Kształt architektoniczny nowych budynków jest różny. Jedne podobają się bardziej, inne mniej. Ale przecież z każdym rokiem rosną nasze wymagania i stajemy się coraz bardziej wybredni. Chcemy bowiem, aby nasze miasto było piękniejsze, nasze budownictwo wygodne i nowoczesne. Świadczą o tym opinie Czytelników w dorocznym plebiscycie «Kuriera Szczecińskiego na Mister Szczecina» - czytamy w wydaniu z kwietnia 1969 roku.

Powyższy opis jest uniwersalny, bowiem współczesna architektura również jednym podoba się bardziej, a innym mniej. Idealnym przykładem jest choćby bryła Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i jej kontrastowe usytuowanie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 79% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 19-06-2020

 

Autor: Karolina Nawrocka
Fot. Dariusz Gorajski
Kolejny Mister z Wyzwolenia Kolejny Mister z Wyzwolenia

Komentarze

@do znawców...
Trzeba mieć najpierw co konstruktywnie krytykować. To, że od lat 60 XX wieku budowano szybko, byle jak, w paskudnej formie, to nie znaczy że teraz na siłę mamy się tym zachwycać. To żadna architektura, tylko przypadkowa zabudowa szpecąca Śródmieście. Czy ktoś w ogóle myślał wtedy, że w centrum miasta potrzebna jest tkanka miastotwórcza? A więc gęsta zabudowa z ciągami pieszymi, z jak największą liczbą gastronomii i handlu? Czy twoim zdaniem te bloczki PGR spełniają choć po części taką funkcję? Wyburzyć trzeba na pewno, a mieszkających tam nieszczęśników przesiedlić do nowych mieszkań poza centrum albo wypłacić im odszkodowanie. Inaczej będziemy musieli poczekać jeszcze z 20 lat zanim same się zawalą.
2020-06-21 01:29:59
Do „znawców architektury”
Wszystkie negatywne komentarze bez grama konstruktywnej krytyki pokazują jakich mamy „znawców architektury”. Ludzie pamiętajcie, że to lata 60. całkiem inny styl architektoniczny, wtedy najważniejsze było wybudowanie jak największej ilości mieszkań, przy funkcjonalnym i prostym wyglądzie budynków. Nie potraficie wczuć się w tamten okres. Piszecie wyburzyć, a gdzie ludzie mają mieszkać? Szkoda gadać.
2020-06-20 21:37:50
...
@szczery-popytaj na forum polskich wieżowców tam będą pewnie wiedzieć ,SRM o tym pisał w 2019 i jednak konserwator podjął decyzje o nie wpisaniu do rejestru zabytków?
2020-06-20 15:55:18
Szczery
Mam nadzieję, że info o wpisie do rejestru zabytków tej budy to tylko żart. W przeciwnym razie utwierdziłoby to tylko w przekonaniu, że zarówno urbaniści jak i architekci jak i konserwatorzy pozostali w poprzedniej sowieckiej epoce. Człowiek z normalną estetyką nie odnajdzie w tym pudle nic godnego zachowania.
2020-06-20 14:07:08
...
@szczery-cezas jest wpisany chyba juz do rejestru zabytków ;)
2020-06-20 12:18:14
Szczery
A te Pgrowskie niskie bloczki naprzeciw tego „cuda” kiedy do wyburzenia??? Najlepiej odrazu z tym barakiem byłego cezasu. Za taki syf architektoniczny powinno się karać wciąż jeszcze żyjących pseudo architektów i napiętnować pośmiertnie zmarlych. Obok pięknego pałacyku osiedle bloczków z kołchozu. I to w centrum miasta!!!
2020-06-20 11:03:44
,,,
Na zdjeciu nie widać januszowej zabudowy balkonu w formie wstawienia dodatkowych okien- jak to mozliwe ze prawo na to pozwala ?chore.Ostatnio taki rak estetyczny pojawil sie tez na srodku wieżowca przy skrzyżowaniu Dubois/Firlika, dramat