wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > eKurier > Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego

Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego

Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego
Data publikacji: 2020-08-14 07:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-15 00:41
Wywietleń: 4207 469711

Jeśli nic nie pokrzyżuje planów, to dokładnie za dwa lata o tej porze powinniśmy już korzystać w pełni z regularnych kursów wyczekiwanej od dawna Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Z siatką połączeń i stacji przesiadkowych po Police, Goleniów, Gryfino i Stargard.

Przedsięwzięcie wyszło już z etapu koncepcji i przygotowań jakiś czas temu. Do finału zbliża się sporządzanie dokumentacji projektowych, wydawanie zgód i pozwoleń. Te zabrały w sumie 7 lat. Teraz wkracza ono w fazę realizacji. W różnym tempie i w różnym zakresie prace się toczą na wielu fragmentach magistral kolejowych, po których śladzie SKM ma funkcjonować. To linie nr 406, 273 i 351. W różnym etapie zaawansowania są same węzły przesiadkowe i stacje, które wraz z nową infrastrukturą torową będą integralnym elementem spójnego i opartego na jednym bilecie systemu. Ten ma stać się alternatywą komunikacyjną. Preferowanym środkiem transportu zbiorowego i podróżowania na co dzień.

Przedsięwzięcie, którego liderem i koordynatorem jest Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, a partnerami w

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 89% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 14-08-2020

 

Tekst i fot. Mirosław Winconek
Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego Kolej, która ma opleść Szczecin, czyli… wsiąść do pociągu metropolitalnego

Komentarze

Pogod
Ha ha ha pozwolenia zabrały 7 lat ,a za niby 2 lata będzie SKM -ka.Na szczęście nie będzie .To nie jest nic nowego Od lat 60 -tych jeździły tzw.piętrusy najczęściej całkiem puste.Dlatego je zlikwidowano nie miały racji bytu bo niby gdzie nimi dojechać..Ani na Brame Portową ani na Płac Rodła .Tak jak z pociągiem na lotnisko Goleniów ,owszem jeździ tylko w innych godzinach niż samoloty.Także chybiony pomysł za niebotyczne pieniądze.
2020-08-15 00:39:01
Wojciech Bąkowski
A czy ktoś wie jaką formę organizacyjno-prawną będzie miała ta SKM, może spółka gmin objętych siecią SKM , a może inne rozwiązania. A jak będzie finansowana ile trzeba będzie dopłacać.. Jaką strukturę organizacyjną będzie miała ta organizacja i gdzie będzie ulokowana. Niewiadomych jest bardzo wiele a szczególnie nie wiadomo ile będzie rzeczywiście przewoziła pasażerów,
2020-08-14 19:04:43
@Zak
Idąc twoim tokiem rozumowania to skąd rząd w Warszawie ma pieniądze ? Z regionów które grabi a później łaskawie rozdaje ochłapy. Jakoś przed 2004 rokiem wybitnie bogaci nie byliśmy, a autostrady, szpitale, filharmonie też się nie budowały w tym wcześniejszym „dobrobycie”.
2020-08-14 17:15:53
????
@HA!!!-Niech sobie prywatną ochronę wynajmą ,dlaczego podatnicy mają ponosić koszty ich hobby?@ZAK-jak ci tak źle w UE,NATO ,dobrobycie ,kapitaliźmie i demokracji przeprowadz się na wschód tam takich problemów nie ma .
2020-08-14 16:05:04
@Ela
A co ma pogotowie to szczecińskiej kolei metropolitalnej? Infrastruktura transportowa jest tak samo ważna dla rozwoju miasta jak zabezpieczenie opieką zdrowotną dla jego mieszkańców. Pieniądze powinny znaleźć się na jedno i drugie. Głupie takie porównanie
2020-08-14 15:05:19
gość
A dlaczego nie będzie przedłużona do Trzebieży ?
2020-08-14 14:44:03
Zak
A UE to niby skąd ma pieniądze? Jak zachodnie firmy i hipermarkety nie płacą u nas podatków to olbrzymie zyski trafiają na zachód a potem UE łaskawie na rzuci ułamek tych zysków i wielkie halo!
2020-08-14 14:36:21
@rafi
Nie dzięki rządowi a dzięki kasie z UE.
2020-08-14 13:34:22
Ela
A na pogotowie miasto pieniędzy nie chce dać. Wstyd.
2020-08-14 12:45:28
rafi
dofinansowanie dzięki rządowi. o tym kurier notorycznie zapomina
2020-08-14 12:44:11
do: Krytyk Społeczny
...tak, powstanie pózniej, a Ty wtedy dalej będziesz czerpał przyjemności pełnymi garściami odglądając " La Bandida" ::)))
2020-08-14 12:36:14
HA!!!!
..jedna korzyść będzie!!!! Kibole będą transportowani koleją bezpośrednio pod stadion!!!!! A poo meczu w szpalerze do wagonu i do domu!!!!
2020-08-14 12:20:21
gdybym wtedy tutaj nie mieszkał..
..to bym uwierzył (hehehe) W dawnych czasach -np lata 70te- jeździło się do Gryfina czy Trzebieży... Na Niebuszewie zajmowało się miejsca, żeby na Głównym koledzy/kolezanki spokojnie wsiadali. Później cała ta "kolejka miejska" umarła z braku klientów do wożenia... Teraz pod tym szyldem odnawia się/przebudowuje co się da skojarzyć z tą całą SKM... żeby wydoić kasę Unijną... Ot i cały plan. Za dwa lata kolej jeździć zacznie.. a za pięc lat będą wszyscy zastanawiali się co tu zrobić żeby dalej jeździła.. bo kasa się kończy....
2020-08-14 12:18:09
Miś
Już "oplatała" do końca lat dziewięćdziesiątych. Potem przyszła waaadza wspierająca lobby paliwowe i zlikwidowała połączenia kolejowe dla ludzi i dla towarów. Teraz próbuje w brudzie i w gn... w trudzie i w znoju remontowac fragmenty zdewastowanych linii pyszniąc się "BUDUJEMY". Tja...
2020-08-14 10:24:48
Krytyk Społeczny.
Są to pobożne życzenia.Oczywiście,kiedyś wcześniej czy później ( ze wskazaniem na później ) taka SKM-ka powstanie,ale nie teraz i nie ma co się łudzić czy ekscytować księżycowymi planami.Lot na Marsa też już prawie jest w zasięgu.Prawie.....
2020-08-14 10:09:29