środa, 23 października 2019.
Strona główna > eKurier > Jakie nowe życie placu Orła Białego?

Jakie nowe życie placu Orła Białego?

Jakie nowe życie placu Orła Białego?
Data publikacji: 2019-09-15 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 15:45
Wywietleń: 884 415215

Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Szczecina podjęła uchwałę umożliwiającą na poziomie lokalnym bardziej swobodne i elastyczne kształtowanie ruchu na górnym tarasie Starego Miasta. Wyłączenie z klasyfikacji dróg publicznych pl. Orła Białego i odcinka ul. Koński Kierat wzbudziło jednak wiele pytań i kontrowersji. Zdaniem niektórych, stawiając pod znakiem zapytania sens dalszego eksperymentu urbanistycznego zwanego prototypowaniem.

Właśnie w tej sprawie otrzymaliśmy oświadczenie przekazane przez Centrum Informacji Miasta, w którym czytamy: „Zmiana kategorii z drogi publicznej w drogę wewnętrzną to jedyna w Polsce możliwość, by samorząd mógł np. ustanowić pierwszeństwo parkowania dla mieszkańców placu, przedsiębiorców, czy wyznaczyć odpowiednią do ich realnych potrzeb ilość miejsc parkingowych. Kalendarz takiej zmiany wskazuje, że uchwała powinna być podjęta najpóźniej do końca 3 kwartału bieżącego roku, by była możliwa do przeprowadzenia w roku następnym. Uchwała jest WYŁĄCZNIE krokiem otwierającym wachlarz możliwości związanych z parkowaniem w tym obszarze, a nie podjęciem decyzji o

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 67% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-09-2019

 

Autor: Arleta Nalewajko
Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

Prowizorka i tandeta
Zbliżając się do pl. Orla Białego następuje przykra konsternacja. Im dalej ( głębiej ) w ów plac, tym bardziej odczucie prowizorki , tymczasowości i tandety, postępuje. Wizja prezydenta Krzystka, co do aktualnej roli , wyglądu i estetyki placu, totalnie nie trafiona Szkoda , że Szczecinem rządzi nieudolny człek , który szasta na lewo i prawo, ludzkimi pieniędzmi , bez głowy i konceptu. Kłania się tu też, fatalna zewnętrzna bryła Filharmonii Szczecińskiej , Marina, Przedłużenie linii tramwajowych 7 i 8. Wielokrotne w krótkim czasie, przeprowadzane gruntowne remonty tych samych odcinków linii tramwajowych. Bardzo , bardzo wiele podobnych poważnych potknięć, p. Prezydenta, można tu przedstawić, ale tak sobie myślę.....co to da, skoro ten człowiek, jest przyspawany do intratnego stołka a wierni pretorianie , z obawy o utratę swoich miejsc pracy, czynią wszystko, aby taka prowizorka trwała wiecznie i o jeden dzień więcej
2019-09-21 15:27:55
Max
Skoro ten plac ma mieć klimat starówki, to musi mieć zabudowę starówki! Wśród bloczków PGR się tego nie osiągnie, nie mówiąc już o tych „dziełach” powojennej architektury o których pisze Robert. Najpierw wyburzenia i odbudowa wg starych planów i zdjęć, potem cała reszta. Narazie plac jak i większość starówki wygląda jak komunistyczne osiedle gdzieś w sowchozie.
2019-09-17 07:08:39
śródmieście
Uparli się na ten plac Orła Białego żeby go zamienić w wiejskie klepisko a nie widzą co się dzieje z resztą miasta.W dodatku te działania powinny się skupić na placu przy pomniku Mickiewicza gdzie jest zieleń i gdzie jest przestrzeń naturalna do takich eventów i koncepcji.No ale pseudo działacze miejscy rządzą szpinakowym pałacem i się wszystko sypie.Ulice zalane,komunikacja nie sprzężona,organizacja ruchu nieprzyjazna.Inwestycje przepłacone,tory powykrzywiane.Źle się dzieje
2019-09-17 06:14:42
HogoFogo
To wszystko są półśrodki. Należy Plac przywrócić naturze jak w Prypeci lub Czarnobylu - drzewa rosnące w fontannie i sarny biegające po placu. W tle zrujnowane fasady restauracji i lodziarni, w Pałacu pod Globusem biegają małpy...
2019-09-16 23:28:32
ProtoTyp
Jestem za wyrzuceniem z tego placu samochodów. Na parterze budynków powinny być nie banki lecz stylowe sklepiki, galerie, restauracyjki, ogródki kawiarniane, itp. Wtedy nie będzie się przyjeżdżać autem, żeby załatwić interesy, lecz przychodzić z rodzina lub znajomymi, aby się zrelaksować. Nie jestem też zwolennikiem tego prototypowania. Te leżaki przypominają mi palety pana Trzaskowskiego w Warszawie.
2019-09-16 22:24:58
tradycjonalista
Żadnych samochodów, tylko powozy i lektyki - niewolnictwo jest ekologiczne.
2019-09-16 16:07:17
obs
latem to jeszcze jak cie moge nadejdzie zima bedzie smutno i martwo.
2019-09-16 15:45:10
Alicja
Wpuście na plac,tak jak jest wszędzie w Europie w większych miastach i nie tylko, tzw. straganiarzy. Kramy, kwiaciarki, uliczni malarze czy grajkowie i plac zacznie tętnic życiem nawet jesienią i zimą. Wystarczy wprowadzić tam życie. No tak, Krzystek uwielbia betony, patrz dawna "aleja kwiatowa" czy teraz ten plac przy Kaskadzie. Koszmarki betonowe. Nie wiem tylko kto zezwolił na budowę tego skateparku betonowego przy Komendzie Policji. Ostatnio zabrałam tam znajomych to myśleli, że to plac dla deskorolkarzy itp. Również poruszam się autem i nie przeszkadza mi, że wyłączyli ten plac z ruchu. Do "@To jest chore": jakoś pewnie w Krakowie czy Wrocławiu pewnie ci nie przeszkadza, że autem na rynek wjechać nie możesz? Jeśli nawet ja mogę zaparkować i ze 2-3 ulice dalej to tobie też korona z głowy nie spadnie.
2019-09-16 14:41:26
Robert
Dopóki nie będzie pod placem parkingu podziemnego ba minimum 200 aut wszystkie te koncepcje można rozbić o kant... ponadto potrzebne są na placu i w jego okolicach diametralne przebudowy architektury i wyburzenia. W szczególności: baraki na grodzkiej i przychodni na staromlynskiej, garaży na staromiejskiej, podgornej i łaziebnej, całego syfiastego zaplecza polmozbytu. Bez parkingu i modernizacji przestrzeni architektonicznej nic się nie zmieni. Sadzenie marchewki w środku starówki jest debilizmem
2019-09-16 12:59:44
fan
Ależ ten narożnik na fotografii jest brzydki - typowy szczeciński sukces architektoniczny.
2019-09-16 12:31:22
To jest chore
Żeby załatwić sprawę w banku musiałem zaparkować samochód na bogurodzicy. Wszędzie brak miejsca parkingowego. Czy tak ma wyglądać przyjazne podejśćie do mieszkańców. Na pl.Orła prócz trzech dyżurnych pijaczków z przyzwyczajenia czekających na kierowców "darczyńców" nie było innych ludzi (godzina 9:20). Dla kogo jest ten teren ??? Ludzie to chore jest!
2019-09-16 11:56:48
-
Żadne. Życie było, gdy ludzie podjeżdżali samochodami i spacerowali. Teraz jest wyłącznie ******, pokaz możliwości obecnej władzy.
2019-09-16 06:46:11