piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > eKurier > Gdzie się podziały tamte płyty i kostka?

Gdzie się podziały tamte płyty i kostka?

Gdzie się podziały tamte płyty i kostka?
Data publikacji: 2020-07-13 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21 19:24
Wywietleń: 980 464519

Co się dzieje z zabytkowymi płytami chodnikowymi i kostką brukową, które usunięto podczas remontów niektórych szczecińskich ulic? Wracają w dawne miejsca czy są utylizowane i zastępowane nowymi, zazwyczaj mniej trwałymi, odpowiednikami?

Rozwiązania tej zagadki postanowił poszukać radny Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej. Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Szczecina

- Mające miejsce w ostatnich latach remonty ulic i chodników na terenie śródmieścia i centrum Szczecina dotyczyły lub dotyczą miejsc, w których likwidowane są stare granitowe płyty, często pamiętające jeszcze wiek XIX. Praktycznie każdy z ostatnich remontów chodników w miejscu, gdzie znajdowały się zabytkowe granitowe płyty, polegał na całkowitym ich usunięciu i zastąpieniu nowymi, mniejszymi płytkami chodnikowymi wykonanymi z mniej trwałych materiałów. Płyty zniknęły z ul. Jagiellońskiej, ul. Mazurskiej, ul. Wielkopolskiej, al. Jana Pawła II, ul. Księcia Bogusława X, ul. Małkowskiego, ul. Kaszubskiej, ul. Śląskiej i pewnie kilku innych tutaj niewymienionych. W przypadku remontu ulic pojawiają się

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 78% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 13-07-2020

 

Autor: (dar)
Fot. Arleta Nalewajko

Komentarze

***** ***
Parę lat temu któryś wielebny feudał watykański przytulił płyty granitowe ( takie czerwone..), teraz też radze tam poszukać... Oficjalne tłumaczenie było, z tego co pamiętam, że można było oficjalnie wystąpić, bo miasto dawało na wniosek, tylko problem w tym, że wniosek był chyba tylko od feudała w koloratce, a informacja skrzętnie ukryta... Pozdrawiam, " księża na księżyc" :)
2020-07-14 08:15:44
Jak to gdzie...
sporo tego przekazano naszej ukochanej kurii biskupiej...
2020-07-14 08:15:19
:))
@hihi-od tego są interpelacje radnych-każdej partii czy organizacji w radzie miasta ,na szczecin.pl masz interpelacje w różnych sprawach ,poczytaj sobie
2020-07-14 07:45:30
:))
Akurat te płyty granitowe i poprzetykana kostka to porażka-Przykład na ul. Krzywoustego czy Jagiellońskiej , w zimę można się na tym przewrócić a z czasem wszystko wypada-kostka, na co komu takie chodniki.Chodnik ma być równy ,stabilny ,łatwy do czyszczenia jak np nowy w okolicy Posejdona a takie zabytki to do muzeum, z całym szacunkiem dla Pana radnego :)
2020-07-14 07:43:51
Nie tak
W jednej wsi kładziono kanalizację. Zerwano więc cienką warstwę asfaltu, zdjęto bruk i po położeniu rur zasypano je. Utwardzono grunt i zaczęto układać kostkę, ale już nie tak dokładnie jak leżała poprzednio. Miano to zalać znów asfaltem. Znajomy Niemiec,który był świadkiem tych prac, nie mógł uwierzyć w takie marnotrawstwo dobra. Taka oszlifowana kostka trafia w jego kraju na odnawianie starych części miasta, dziedzińców zamkowych, ratuszowych itp.
2020-07-14 07:26:05
kobold
Przy Narzędziowej na terenie dawnego VIS-u jest składowisko
2020-07-14 07:22:37
pocoto
Przed laty temat ten zapoczątkował pewien radny SLD. Sprawa ciągnęła się podejrzanie długo. Kurier temat ten monitorował. Ponoć widziano na prywatnej posesji spore ilości zgromadzonych zabytkowych płyt z granitu. Potem sprawa utknęła gdzieś z powodu braku winnych. Warto ich poszukać. Tych winnych oczywiście.
2020-07-13 22:29:04
nxx
@podpowiem - tez mnie to dziwi, że po każdej "przebudowie" tudzież "remoncie" ten bruk jakby coraz luźniej układany...A i podbudowa jakoś słabowito zagęszczona. I nierówno tak jakoś :-(
2020-07-13 19:33:48
Hihi
Przecież ten radny rządzi miastem w koalicji z prezydentem i nie wie co w nim się dzieje? Parodia :-)
2020-07-13 19:15:32
podpowiem...
Kilka lat temu byłem we Lwowie na wycieczce.. i wtedy robili tam remonty ulic, chodników... fakt - ulice w fatalnym stanie , kostka brukowa itd. Pani przewodnik opowiedziała nam jak to radni tego miasta.. tą kostką z sprzed lat brukują swoje rezydencje... Czy u nas to samo? Po ukraińsku?
2020-07-13 19:07:37