poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > eKurier > Czułość przez zamknięte drzwi. Domy opieki chronią seniorów

Czułość przez zamknięte drzwi. Domy opieki chronią seniorów

Czułość przez zamknięte drzwi. Domy opieki chronią seniorów
Data publikacji: 2020-06-20 16:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22 15:26
Wywietleń: 672 459992

Wziąć w ramiona, przytulić, ucałować, pogłaskać po policzku siostrę, dzieci, wnuki. Trwający od miesięcy stan epidemii odbiera seniorom i ich rodzinom możliwość bezpośrednich spotkań, dotyku tych, których kochają. Ta bliskość, która zawsze wzmacnia i daje siłę, paradoksalnie stała się wielkim zagrożeniem. Domy pomocy społecznej, domy opieki, zakłady opiekuńczo-lecznicze, by chronić starszych ludzi przed śmiertelnym wirusem, musiały zamknąć drzwi. Dziś, kiedy tak łatwo zapominamy o społecznym dystansie i sanitarnym reżimie, tam doskonale wiedzą, ile może kosztować uśpiona czujność.

Wielka niewiadoma

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Batowie w powiecie pyrzyckim mieści się na terenie parku o powierzchni czterech hektarów. Funkcjonuje od pięciu lat. W placówce przebywa ponad czterdzieści osób. Nigdy nie było tu żadnych ograniczeń w odwiedzinach bliskich, bo nigdy nie było takiej konieczności. Do czasu, aż wydarzyło się coś, co zaskoczyło wszystkich.

- W październiku i listopadzie ubiegłego roku mieliśmy bardzo gwałtowny wzrost ciężkich zachorowań - opowiada Robert

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 88% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 19-06-2020

 

Autor: Anna Gniazdowska
Fot. Senior Park

Komentarze

k....k12 do czytam
Ty tak społecznie cierpisz na echolalię odtelewizyjną czy branża cię oddelegowała na przygotowanie ciemnego luda do totalnych wyszczepień. Czyżby te biedne staruszki i ich rodziny były szantażowane, że jak się nie wyszczepią, to się już nie zobaczą. Bo nad tym zdaje się twoje fałszywe biadolenie. Czyżby ci ludzie byli aresztowali, pozbawieni praw obywatelskich, że nie mogą zobaczyć swoich rodzin? Ciekawe, czy oni zdają sobie sprawę co im szykujecie? ,,To należałoby zmienić!" Masz rację, zmienić tzn skończyć z tą ściemą. Memłasz głodne kawałki trzy po trzy w różnych wątkach a la zatroskana łobywatelka. Idz, weż się za coś praktycznego
2020-06-20 20:44:54
czytam
I niestety są takie ZOLE, DPS gdzie nikt nie dba o umożliwienie osobom o dużej niepełnosprawności / leżące , po niedawnym udarze / kontaktu z bliskimi osobami . Brak telefonów przenośnych , brak czasu na taką pomoc przez zabiegany personel , o kontakcie przez szybę , czy zasłonę z foli lub plexi nie wspominając . Przeklęty wirus zabija nie tylko fizycznie . Jeszcze bardziej niszczy psychikę , odbiera motywację do rehabilitacji , skazuje na okrutna samotność . To należałoby zmienić !
2020-06-20 17:28:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie