czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > eKurier > Coraz trudniej o pracowników

Coraz trudniej o pracowników

Coraz trudniej o pracowników
Data publikacji: 2020-01-28 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-30 22:01
Wywietleń: 1080 440212

Poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od 30 lat. Zachodniopomorskie nie jest przy tym wyjątkiem. Ostatnie dane mówią o 6,6-procentowej stopie bezrobocia rejestrowanego. Na koniec 2019 roku liczba osób poszukujących zatrudnienia zarejestrowanych w zachodniopomorskich urzędach pracy wyniosła 40 tys. i była o blisko 5 tys. osób niższa w porównaniu z rokiem 2018.

W niektórych rejonach województwa wskaźnik bezrobocia spadł poniżej 4 procent. W samym Szczecinie wskaźnik Głównego Urzędu Statystycznego zatrzymał się na poziomie 2,4 proc. Wśród powiatów o najniższej liczbie szukających zatrudnienia znaleźć można kołobrzeski, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Świadczy o tym najniższa w województwie stopa bezrobocia wynosząca tu zaledwie 1,2 proc. Dzieje się tak m.in. za sprawą wciąż dynamicznie rozwijającej się branży turystycznej, której wskaźnikiem jest przyrost liczby miejsc noclegowych w kurorcie. Do ich obsługi potrzebne są pokojowe, recepcjonistki, kucharze, konserwatorzy, pracownicy ochrony.

Eksperci twierdzą, że biorąc pod uwagę analizy demograficzne, niskie bezrobocie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 69% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 29-01-2020

 

Autor: Przemysław Weprzędz
Fot. Artur Bakaj

Komentarze

do @ Kifer
- ta Alicja należała do "ruchu społecznego" i gardłowała za demokracją, która niespodziewanie i bezinteresownie przekształciła się w demokrację liberalną, dawniej znaną pod nazwą KAPITALIZM. W kapitaliźmie są fundamentalne niezmienne zasady od nastanie obecnej "demokracji liberalnej". Kto nie posiada instynktu samozachowawczego ląduje pod mostem lub pisze "Mam 50 lat i wyższe wykształcenie." zamiast "wziąć kredyt i zmienić pracę". Takiej szansy nie miało wielu przez ostatnie 30 lat.
2020-01-30 21:50:13
Kifer
To nie jest tłumaczenie że. Mam studia i nie podejmę innej pracy , Też mam studia i wykonuję pracę fizyczną nie w zawodzie i co mam płakać . Trzeba się przebranżowić i nie podchodzić z pogardą do innych prac.
2020-01-30 09:56:03
Alicja
Mam 50 lat i wyższe wykształcenie. 25 lat pracowałam jako pracownik biurowy. Rok temu robili redukcje i straciłam pracę. Niestety od roku szukam pracy. Nie mam wygórowanych ambicji płacowych. Po prostu składam oferty do prac biurowych. Niestety nie ma dla mnie pracy, bo...jestem za stara. No tak, może na kasie w markecie za minimalną stawkę bym dostała pracę ale nie po to studiowałam, żeby teraz robić za kasjerkę w sklepie po 10 godzin dziennie za minimalną stawkę i jeszcze dźwigać ciężary i wystawiać produkty na półkę. A co do braku pracowników (pokojowe, recepcjoniści, konserwatorzy itp.) to pracodawca chce mieć pracownika dyspozycyjnego co najmniej 12 godzin dziennie za minimalną stawkę i się dziwią, że nie ma chętnych? Normalnej pracy dla osób wykształconych, po 50 roku życia niestety brak
2020-01-29 09:41:22
po co pracować
Patologia robi dzieci i utrzymuje się z 500 Plus
2020-01-29 09:29:38
$
czy do tych wskaźników bierze się ludzi, którzy utrzymują się z 500 oraz czerwone nosy? bo jak nie to kreatywne badanie na potrzebę propagandy
2020-01-29 08:33:04
$
Jasne, a jak się chce pracę biurową z 5000 na rękę to nie ma w Szczecinie.
2020-01-29 00:09:40