piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > eKurier > Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy

Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy

Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy
Data publikacji: 2020-06-05 14:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-06 23:41
Wywietleń: 450 458116

Witold Pilecki był tak sprawnym konspiratorem, że do swojej tajnej organizacji w obozie koncentracyjnym Auschwitz wciągnął nawet niemieckiego kapo, który potem walczył w Armii Krajowej - powiedziała dr Anna Mandrela, autorka książki „Duchowość i charakter Witolda Pileckiego". O jednym z najważniejszych polskich bohaterów mówiła podczas debaty online zorganizowanej przez szczecińską organizację pozarządową Fidei Defensor.

Uczona zdradziła m.in. mało znane fakty z życia osobistego ochotnika do Auschwitz.

- Jego dzieciństwo wcale nie układało się tak sielankowo - oceniła. - Ojciec miał wybuchowy charakter. Ciekawy jest fakt, że sam Pilecki w listach z młodości i we wspomnieniach ani razu nie pisze o nim źle, a jeśli go wspomina, to tylko pozytywnie. Natomiast starsza siostra Witolda spisała pamiętnik i jakkolwiek podkreślała dobre cechy ojca, pracowitość, uczciwość, ofiarność, to, że nie szczędził pieniędzy na podarunki, tak przyznawała, że ojciec miał trudny charakter. Fragment jej pamiętnika: „W rodzinie przejawiał złe humory, złość w sprzeczkach z matką

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 05-06-2020

 

Autor: Alan Sasinowski
Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy

Komentarze

Historia
@Nie zapominajmy o komunistycznych zbrodniarzach!!!!; @cdn Nie da się zaprzeczyć, choć próbuje się ukryć, że Żydzi wymordowali po torturach wielu Polskich Bohaterów. Niektórzy przedstawiciele tego narodu tak doświadczonego przez Niemców w II Wojnie Światowej natychmiast po jej zakończeniu zabrali się za mordowanie najodważniejszych Synów Polski. To niepojęte w naszym systemie wartości.
2020-06-05 22:56:08
Nie zapominajmy o komunistycznych zbrodniarzach!!!!
Bezpośrednio za śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego odpowiadają te kreatury: Prokurator major (później podpułkownik) Czesław Łapińskiego. W składzie sędziowskim byli: ppłk Jan Hryckowian, kpt. Józef Badecki, kpt. Stefan Nowacki, protokolant Ryszard Czarkowski, przebiegiem śledztwa i procesu czuwał ppłk Henryk (Hersz) Podlaski, śledczy Eugeniusz Chimczak, szef Departamentu Śledczego MBP płk Józef Różański (Goldberg), ppłk Adam Humer, płk Józef Czaplicki, Julia Brystygier „Luna”, gen. Roman Romkowski (Natan Grinszpan-Kikiel), mjr. Bronisław Szymański, kierownik sekcji śledczej na Mokotowie - ppłk Ludwik Serkowski, mjr. Zenon Rychlik, Marian Krawczyński, egzekucję Witolda Pileckiego 25 maja 1948 r. nadzorował Ryszard Mońko, zastępca naczelnika mokotowskiego więzienia Alojzego Grabickiego, wyrok wykonał starszy sierżant Piotr Śmietański... Wszyscy oni nigdy nie ponieśli odpowiedzialności za swoje zbrodnie, po 1989 roku pobierali wysokie emerytury resortowe, sądy IIIRP aktywnie chroniły tych zbrodniarzy. Ich dzieci i wnuki dalej śmieją się w twarz Polakom...
2020-06-05 17:44:47
abc
Potomkowie ubeckiej isbeckiejswoloczy dalej się panosza poroznych tvn i ucza Polakow demokracji.Dzieki Schetynie komuniści Miller,Wolodia Cimoszko,Hubner doja kase w eurokolchozie.
2020-06-05 17:40:42
cdn
20 października 1953roku wyrok na gen Fieldorfie''nilu''zostal zatwierdzony przez SN w składzie;Emil Merz,Gustaw Auscaler,igor Andrejew .pochodzenie tych zbrodniarzy jest wiadome.Niedawno profesor Zaradkiewicz kazal usunac portrety innych zbrodniarzy w togach z holu Sn,Nikomu dotej pory to nie przeszkadzalo.Trzaskowski niedawno przywrocil ulice sowieckiego agenta Duracza.To w ""uczelni''tego bandziora kształcono sedziow na kilkumiesięcznych kursach ,często o wyksztalceniu podstawowym.Absolwentem tej ''duraczowki''jest zbrodniarz stalinowski Stefan Michnik brat herszta antypolskiej Gazety Wyborczej.Ma teraz pelna ochrone w Szwecji.
2020-06-05 16:39:13
wit
Nie Niemcy ,tylko jeden czlowiek-Niemiec. Myslenie panowie ,myslenie!
2020-06-05 14:48:29
guciu
Aby w godzinę śmierci jak napisane w teledysku Sabaton wyjść z głową podniesioną.
2020-06-05 14:28:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie