piątek, 20 września 2019.
Strona główna > eKurier > Cenckiewicz o kobiecie, która ocaliła płomień

Cenckiewicz o kobiecie, która ocaliła płomień

Cenckiewicz o kobiecie, która ocaliła płomień
Data publikacji: 2019-08-24 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-26 09:54
Wywietleń: 534 409841

Anna Walentynowicz to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski - przekonywał prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor albumu poświęconego tej legendarnej działaczce „Solidarności". Badacz przyjechał do Szczecina, aby zainaugurować „Przystanek Historia", nowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej.

- Przez długie lata Anna Walentynowicz była jedną z tych postaci, które z kart polskiej historii były wygumkowywane - ocenił Cenckiewicz. - To nie jest moje subiektywne wrażenie czy wrażenie jednego środowiska. Zacytuję fragment z „Gazety Wyborczej" z 3 września 1990. Gazeta dziesiątą rocznicę powstania „Solidarności" relacjonowała w ten sposób: „W piątkowym koncercie transmitowanym z Gdańska Anna Walentynowicz tylko mignęła na ekranie w Operze Leśnej w Sopocie i to nie przy okazji stoczniowej, lecz w filmie z mszy odprawianej przez ks. Popiełuszkę. Andrzej Gwiazda też z ekranu zadał pytanie Jagielskiemu. Żadne z tych nazwisk podczas uroczystości nie padło. Są oni dziś przeciwnikami Wałęsy, nie uczestniczą w oficjalnym życiu publicznym. Większość nie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 81% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 23-08-2019

 

Autor: Alan Sasinowski
Fot. Marta Teszner
Cenckiewicz o kobiecie, która ocaliła płomień

Komentarze

teść pasierba do Eryka
" Walentynowicz obaliła co najwyżej flaszkę ze stoczniowcami" i bidula nie PO_trafiła wygrywać w ToTo-Lotka (co miesiąc).
2019-08-26 09:37:54
Eryk
Lech Wałęsa obalił komunizm, a Walentynowicz obaliła co najwyżej flaszkę ze stoczniowcami
2019-08-25 12:20:20
Do... Beryla i Haha
Nie PO-rownujcie innych... do Siebie i swojego "Bimbrowego Hobby" !!
2019-08-25 00:20:44
Adam
Przecież Cenckiewicz to nie jest żaden historyk tylko zwykły bajkopisarz. Za pieniądze napiszę każdą historię.
2019-08-24 22:32:10
Haha
Walentynowicz kobieta która ocaliła płomień...alkoholizmu wśród stoczniowców i jeszcze na tym dorobiła
2019-08-24 22:25:09
Czesc Jej Pamieci !
Gdyz przez Pania A. Walentynowicz - to i "Bolek" w koncu po-zostal w Tyle...!!
2019-08-24 22:13:56
Gazeta Wyborcza i jej środowisko musi
kłamać bo tylko w ten sposób może ukryć szmaciarską przeszłość własnych rodziców... zdrajców, szpiegów, konfidentów, oprawców, komunistycznych zbrodniarzy... Walentynowicz jest dla nich zadra pokazującą że można się było nie zeszmacić.
2019-08-24 17:34:15
do ludzi "honoru"
Po komentarzach widzę, że dziś w domu ubeckiego emeryta duże poruszenie po lekturze artykułu w Kurierze Szczecińskim. Trzymajcie towarzysze zwieracze na wodzy, bo się posr.cie.
2019-08-24 15:45:30
Beryl
Ta legendarna Walentynowicz to wsławiła się głównie tym że handlowała samochody ginem pod bramą Stoczni Gdańskiej, dzięki czemu strajkujący mieli stały dopływ alkoholu.
2019-08-24 14:12:06
Vera
Cenckiewicz jest zwykłym kłamcą próbującym na nowo pisać historię pod zlecenie obecnych władz
2019-08-24 13:21:45
Tyle
Walentynowicz byłaby nikim bez Lecha Wałęsy
2019-08-24 13:13:50
Polka
Widzę, że dzisiaj newsy od dzbana do dzbana. Taki prezent na Dzień Świra czy CO?
2019-08-24 11:55:02
Stary człowiek a może
On sam i jego ideologia obchodzą mnie tyle co zeszłoroczny śnieg.Każdy ma swoje fanaberie.
2019-08-24 11:41:27