wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > eKurier > 75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie!

75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie!

75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie!
Data publikacji: 2019-08-03 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-16 19:10
Wywietleń: 564 406379

Tak naprawdę to gówno przeżyliście - powiedział Mike Tyson podczas swej ostatniej wizyty w Polsce. Do nas, Polaków. On, były bokser zawodowy, nie bez kozery zwany Bestią.

Cios poniżej pasa

Wywiad wzburzył internautów, choć jego intencje były zdaje się zupełnie inne. Tyson jest twarzą jednego z napojów energetycznych, i to w ramach jego kampanii promocyjnej odwiedza nasz kraj, zawsze deklarując doń sympatię i empatię wobec polskiej historii, zwłaszcza Powstania Warszawskiego.

A i teraz złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów pod powstańczym pomnikiem. Był to pewnie pomysł jego marketingu - ładny gest po brzydkich, nieprzemyślanych słowach. Jakich? Nie, o powstaniu nic złego nie powiedział. Tyle że to mówiąc o nim zadał nam cios poniżej pasa. Uważając zapewne, że to prawy prosty. Bardzo prosty i bardzo prawy.

Zdaniem Tysona to nie Polacy powinni się uważać za ofiary historii i polityki, lecz jego „lud", czarnoskórzy mieszkańcy Afryki, którzy przez kilka wieków byli ofiarami zbrodni, okrucieństw i upokorzeń niewolnictwa. Tak że owe dwieście tysięcy mieszkańców Warszawy, co zginęli w powstaniu, to, według Tysona, wielkie (nie dość jednak wielkie?) shit.

Wystawianie takiego rachunku historii, jak każde licytowanie się ofiarami, to zawsze przejaw braku kultury, by nie rzec głupoty.

Owszem, ma Tyson swoją rację – niewolnictwo (nie tylko amerykańskie) to wstydliwy, wciąż jeszcze skrywany przez białą kulturę Holocaust – ale taka racja wymagała rozsądniejszej argumentacji, a on tylko chlapnął to, co chlapnął. Pokazując jak płytką ma wiedzę na temat polskiej historii. Hekatomba stolicy była przecież tylko jeszcze jedną kroplą w morzu polskiej krwi, wylanej przez wieki.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 83% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 02-08-2019

 

Autor: Artur D. Liskowacki
75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie! 75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie! 75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie! 75 lat temu, w Warszawie i… Powstanie jeszcze powstanie!

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie