Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Kredyt do spłacenia

Świat zmienia się w oszałamiającym pędzie. Ostatnie pół wieku cywilizacji zmieniło go bardziej niż poprzednie tysiąclecia. To niesamowite, trudne do opanowania, a przede wszystkim do wyhamowania tempo, wpływa nie tylko na tak zwany rozwój cywilizacyjny, który nie wiadomo dokąd nas prowadzi, ale także na przyrodę wokół nas. Nie trzeba być wykształconym biologiem, klimatologiem czy geografem, by zauważyć wręcz gołym okiem wyraźne zmiany klimatu, flory, fauny. Zwykły Kowalski już dawno zapomniał o mroźnych, śnieżnych zimach, a sanki z zardzewiałymi płozami wyrzucił z piwnicy. Tenże Kowalski mocno również odczuł ostatnie saharyjskie upały w kraju o, podobno, umiarkowanym klimacie. Zauważył także zabójcze efekty suszy, czyli także jesień w środku lata. Bo to przecież zwykle jesienią opadają liście z drzew…

Moje obserwacje z minionego weekendu potwierdzają dziejącą się na naszych oczach rewolucję w przyrodzie. Nie powolną ewolucję, a rewolucję właśnie. Bo to wszystko dzieje się szybko. Bardzo szybko, za szybko. Nie jesteśmy w stanie na to tempo skutecznie zareagować. Jesteśmy ciągle z tyłu. Dlatego boli widok pięknego, okazałego grabu, który dosłownie w ciągu tygodnia stracił, oczywiście z braku wody, wszystkie liście. Bolą zaatakowane niespodziewanie przez szkodniki bukszpany, które w ciągu zaledwie kilku dni brązowieją, tracąc zieleń i życie. Bolą umierające masowo wiązy i widok lecących przy byle podmuchu liści w szczecińskim parku Żeromskiego, a pewnie i w wielu innych podobnych miejscach. Z różnych dostępnych źródeł wynika, że roczne zasoby przyrody matki Ziemi, wykorzystujemy w pół roku z niewielkim okładem. I niczego z tego ogromnego kredytu nie oddajemy. Ale przecież każdy kredyt prędzej czy później trzeba spłacić. Bo jeżeli nie, to… co?

Marek Osajda

Komentarze

Piotr Wójcicki
2020-08-25 23:06:47
Nie wiem, czy do "KS" dotarły granty, ale widzę, że za to Paragraf lubuje się w cytowaniu bredni. Takiego bełkotu jak ten słynny o "ekologizmie"(sic!) w życiu nie czytałem. Gdyby ktoś chciał sparodiować naukowy wywód, to mógłby się posłużyć wypowiedzią owego księdza. Kabaret.
Paragraf
2020-08-25 13:21:00
Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk: "Ideologia ekologizmu... wyrasta przede wszystkim z negacji natury. (…) Ta ideologia, niby opakowana w jakąś naukową formę, uderza we wszystko: uderza w świat, bo nie szanuje natury, nie liczy się z prawami natury; uderza w człowieka, bo nie liczy się z jego naturą, ona chce człowieka wychować, zmanipulować w jakiś sposób, spreparować do swoich celów." "Ideologie mają różne korzenie, ale te dzisiejsze – LGBT czy ekologizm – mają u podstaw marksizm i to ten współczesny neomarksizm, który przetacza się przez instytucje zachodnie. Główną zasadą tej ideologii marksistowskiej jest nie to, że mamy poznawać świat i odpowiednio do tego świata dostosować nasze zasady działania; nie to, że mamy poznawać człowieka i odpowiednio do jego poznania zastosowywać odpowiednie zasady działania; celem jest zmienianie świata, człowieka i to jest ta inżynieria, która ma na celu wychować nowego człowieka i przygotować go pod jakąś ideę". Wszystko wskazuje na to, że ww. "idea" to "Nowy Porządek Świata". P.S. Czyżby dotarły do redakcji 24kurier.pl jakieś granty?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500