poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Blogi > Ewa Kołodziejek > Komu potrzeby jest przecinek?

Komu potrzeby jest przecinek?

Wywietleń: 1050

Gdy czytam teksty napisane przez studentów lub przez internautów komentujących różnorodne wydarzenia, to czasem myślę, że bez przecinków żyje im się całkiem dobrze. My natomiast, czytelnicy takich bezprzecinkowych wypowiedzi, mamy nie lada kłopot, by zrozumieć intencję autorów.

Niestawianie przez piszącego znaków interpunkcyjnych jest przejawem jego braku empatii wobec osób czytających. Tak właśnie to określam: brak mu empatii! Nie myśli o nas! Odbiorca tekstu, w którym nie ma przecinków, musi się domyślać, co też autor chciał mu przekazać, a to przeczy podstawowej zasadzie komunikacji, jaką jest jasność wypowiedzi.

Gdy ktoś ma interpunkcyjne wątpliwości, może zapytać specjalistów, tak jak to uczyniła pani Martyna, korespondentka poradni językowej: „Chciałabym się dowiedzieć, które zdanie jest zapisane poprawnie: 1. Jan Kowalski, prezes firmy X przybył na spotkanie. 2. Jan Kowalski, prezes firmy X, przybył na spotkanie. Wydaje mi się, że funkcja, jaką pełni dana osoba powinna być oddzielona dwoma przecinkami, ale w większości przypadków spotykam się z zapisem z jednym przecinkiem”.

Oczywiście, poprawne jest zdanie z dwoma przecinkami, które wydzielają dopowiedzenie zawierające dodatkowe informacje o Janie Kowalskim. Dopowiedzenia charakteryzują się tym, że mogłyby być opuszczone bez szkody dla budowy zdania. Można więc byłoby napisać: Jan Kowalski przybył na spotkanie (choć nie byłoby wtedy wiadomo, kim jest Jan Kowalski). Jeśli jednak dopisujemy informację o funkcji Kowalskiego, to wtrącamy ją w nadrzędną treść zdania, dlatego musimy takie wtrącenie oddzielić z obu stron przecinkami. Ten drugi przecinek jest tak samo niezbędny, jak niezbędny jest drugi nawias obejmujący jakieś dopowiedzenie (na przykład taki).

Wróćmy jeszcze do przytoczonego pytania internautki, w którym celowo nie poprawiłam błędu interpunkcyjnego. Jak zapewne czytelnicy zauważyli, brakuje w nim przecinka oddzielającego zdanie składowe: Wydaje mi się, że funkcja, jaką pełni dana osoba [przecinek] powinna być oddzielona dwoma przecinkami, ale w większości przypadków spotykam się z zapisem z jednym przecinkiem. Z tego wielokrotnie złożonego zdania interesuje nas tylko jedna część: funkcja, jaką pełni dana osoba, powinna być oddzielona dwoma przecinkami. Jej budowa jest porównywalna ze składnią zdania o Janie Kowalskim. W część nadrzędną: funkcja powinna być oddzielona dwoma przecinkami wtrącona jest część podrzędna: jaką pełni dana osoba, a przecież wtrącenie – co już wiemy - oddzielamy z obu stron przecinkami. Gdyby pani Martyna głośno przeczytała kierowane do nas pytanie, to nie popełniłaby błędu. Przecinek bowiem stawiamy tam, gdzie robimy przerwę w mówieniu.

A w ogóle, głośne czytanie jest receptą na wiele cywilizacyjnych niedostatków: uczy mówić, uczy czytać, uczy rozumieć, uczy myślenia i… uczy interpunkcji.
Ewa Kołodziejek

 

Komentarze

Stratos Vasdekis
"Komu potrzeby jest przecinek?" - proszę poprawić: "Komu potrzebNy jest przecinek?"
2017-11-17 15:43:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu