wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Blogi > Ewa Kołodziejek > Dzień dzisiejszy

Dzień dzisiejszy

Wywietleń: 1314

Wiele osób sądzi, że wyrażenie dzień dzisiejszy jest niepoprawne. Jego przeciwnicy uważają, że jest tautologią, ponieważ oba człony mają to samo znaczenie. To nieprawda! Dzień to ‘okres od wschodu do zachodu słońca’; dzień był także wczoraj i przedwczoraj, dzień będzie też jutro. Dzisiejszy natomiast to ‘bieżący, obecny, odnoszący się do obecnego dnia, taki, który zdarzył się dziś’. Dzisiejszy to także ‘współczesny, teraźniejszy, istniejący w obecnych czasach’: dzisiejsza młodzież, dzisiejsze czasy. O kimś, kto żyje teraźniejszością, bez planów na przyszłość można powiedzieć, że żyje dniem dzisiejszym.

Jak widać, dzień dzisiejszy to nie „masło maślane”, tylko połączenie jak najbardziej sensowne. Także wyrażeniom w dniu dzisiejszym, w dniu wczorajszym, w dniu jutrzejszym nie można nic zarzucić pod względem poprawnościowym. Są to konstrukcje charakterystyczne dla wypowiedzi oficjalnych i dla stylu urzędowego. Oficjalny komunikat: W dniu dzisiejszym odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów jest poprawny, a ponadto zgodny z charakterystyczną dla języka urzędowego tendencją do precyzji i jednoznaczności.

Podobnie jest z pisaniem dat w oficjalnych pismach. Niejeden autor napisze: dnia 11 października, w dniu 24 grudnia, choć wystarczyłoby napisać: 11 października, 24 grudnia. Tak rozsądnie zwykle się zachowujemy, pisząc listy prywatne, ale już w pismach urzędowych korci nas, by dopisać w dacie słowo dnia. Do tej właśnie potrzeby precyzji i jednoznaczności dostosowuje się wyrażenie w dniu dzisiejszym, które w tekstach oficjalnych nie powinno razić. Co innego wypowiedzi potoczne, które są swobodniejsze i nie wymagają urzędowej precyzji. Zdanie skierowane do konkretnej osoby: W dniu dzisiejszym, mój drogi, jadę do Warszawy brzmi komicznie (chyba że ów komizm jest zamierzony). W takiej sytuacji komunikacyjnej naturalne jest sformułowanie: Dzisiaj, mój drogi, jadę do Warszawy.

Coś nas jednak w tym dniu dzisiejszym uwiera. Razi nas jego karykaturalny wariant pojawiający się w takich na przykład zdaniach: Na dzień dzisiejszy wykonaliśmy 20 procent planu. Na dzień dzisiejszy stan finansów naszej firmy jest zadowalający. I nie chodzi tu o konstrukcję na dzień dzisiejszy, bo ta jest też dopuszczalna w tekstach urzędowych. Oficjalne ogłoszenie: Na dzień dzisiejszy dyrektor instytucji zaplanował spotkanie z emerytami oznacza, że spotkanie odbędzie się dzisiaj.

Jeśli jednak ktoś mówi, że na dzień dzisiejszy nie ma pracy, a chce powiedzieć, że pracy nie ma teraz, w tej chwili, to popełnia stylistyczny błąd, bo w codziennej wypowiedzi używa (najczęściej bezwiednie) urzędowego sformułowania. Zastępowanie nim takich słów i wyrażeń, jak: teraz, w tej chwili, na razie, do tej pory i innych właściwszych w konkretnym kontekście, jest niepoprawne i rażące. 

Ewa Kołodziejek

Komentarze

Używam
Nigdy nie zwróciłam uwagi na to, że jest to niepoprawne w mowie potocznej. Do tej pory jednak nie raziło mnie to niezależnie od kontekstu. Miło wznieść się wieczorkiem na wyżyny poprawnej polszczyzny i przeczytać artykuł specjalisty :)
2017-10-14 19:38:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu