piątek, 05 marca 2021r.

Laska w stanie spoczynku

Antoni Macierewicz w roli Marszałka Seniora nie zawiódł. Miliony rodaków zachwycił i utwierdził, inne miliony upokorzył i obraził. Zgodnie z oczekiwaniami i przewidywaniami.

Można by więc rzec, że jest niezawodny.

Zawodzi za to niestety państwo, które pozwala sobie, żeby mu laską marszałka w czoło stukał.

* * *

Nazajutrz... Taksówka, kierowca słucha Polskiego Radia 24. Jakiś polityk, a może dziennikarz mówi tam, że nawet jeśli nie wszystko z Antonim Macierewiczem było (jest) cacy, to przecież „położył wielkie zasługi”.

O! tak, pomyślałem sobie, on nie tylko zasługi położył! Położył też MON, armię, lotnictwo, służby wywiadowcze, a najefektowniej położył społeczne zaufanie do polityków i polityki. Teraz zaś – ideę Marszałka Seniora.

A jak się przyłoży, to jeszcze niejedno położy.

* * *

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, wybrani na sędziów TK, mają już za sobą po 65 lat życia.

Oboje są więc w wieku emerytalnym, a sami – tak niedawno jeszcze – walczyli jak lew i lwica (uwaga korekta! nie zmieniać na „lewica”), by sędziowie w tym wieku odchodzili „w stan spoczynku”. Z Trybunału też.

Ale spróbujmy zrozumieć. Im chodziło pewnie o to, by odchodzili ci, co już są. Bo ci, którzy dopiero idą – jeszcze nie przyszli, a zatem odejść nie mogą.

Dialektyka to może trudna, ale nie powinna dziwić tych, co pamiętają Piotrowicza skandującego z trybuny sejmowej: „Precz z ko-mu-ną!

* * *

Prof. Tomasz Grodzki – ceniony chirurg, szczecinianin – został Marszałkiem Senatu. I zaraz jedni wynieśli go na sztandary, a drudzy zaczęli ciągnąć za rękaw, by choć trochę z tego sztandaru zszedł. Na ich stronę oczywiście.

Oficjalnie więc mówi się o nim (na razie) dobrze, a co najwyżej ostrożnie.

Są wyjątki. Szczecińska radna PiS Małgorzata Jacyna-Witt rzekła śmiało, że Tomasz Grodzki, senator z jej regionu, to „aparatczyk” PO.

* * *

O takich, którzy zrobili czy palnęli coś niespodziewanego, ale raczej głupiego niż zasługującego na oklaski, mówiło się kiedyś „ale aparat!”.

No cóż, bywa, że taki aparat zrobi zdjęcie sobie samemu.

* * *

Sieć oczywiście robi swoje, czyli prof. Grodzkiego hejtuje.

Człowiek? „Intrygant!”, „gnida!”. Lekarz? „Uciekinier ze swojego zawodu!”, „łapówkarz!”. Polityk? „Miernota!”, „kabotyn!”.

Och, jak lubimy łapać i ściągać za włosy każdego, kto się w tym piekle politycznym raptem wynurzy z naszego polskiego kotła!

A co będzie, kiedy Grodzki zmieni front i zacznie się bratać z marszałek Witek. Afront i hejt w stronę drugą. Że to już nie Grodzki, ale Ciemnogrodzki.

* * *

Dobrze choć, że Prezydent przemawia od pewnego czasu głosem narodowej zgody i wysoko wznosi chorągiew Konstytucji.

Henryk Wujec skomentował jednak rzecz cytatem: „Hipokryzja to hołd, który występek składa cnocie”. Ale że nie powołał się na autora cytatu, pozwolę sobie go wyręczyć. Otóż aforyzm ów wyszedł spod pióra francuskiego pisarza i filozofa z XVII w., księcia Francois de La Rochefoucaulda, i znalazł się wśród innych jego „Maksym i rozważań moralnych” z roku 1664.

Pomyśleć, jak niezmienna jest ludzka natura.

Zwłaszcza gdy zbliża się wyborcza tura.

* * *

Książę R. większość życia spędził na królewskim dworze, więc optymistą w patrzeniu na człowieka nie był.

Jakże jego opinie przystają do naszej współczesności.

Weźmy tę: „Interes przemawia wszystkimi językami i odgrywa wszystkie role, łącznie z rolą bezinteresowności”. Albo tę: „Chytrość to lichy gatunek rozumu”. To naprawdę nie są komentarze do zachowań politycznych tej jesieni w naszym kraju, a obserwacje nieżyjącego od lat 339 żabojada w koronkach.

* * *

Obie maksymy można zadedykować dzisiejszym naszym politykom. Różnych zresztą partii, ale też każdą w szczególności – innej. Pierwszą – pewnemu Prezesowi. Drugą zaś pewnemu Przewodniczącemu.

Z dopiskiem staropolskim: chytry dwa razy traci.

Słychać właśnie, że do kandydowania na kandydata na Prezydenta długo nie chciał się zgłosić żaden znany i szanowany polityk PO.

PO (nas) choćby potop? (To akurat powiedzonko Madame de Pompadour).

* * *

Kiedy poseł PiS Adam Lipiński przekupywał w sejmowym hotelu posłankę „Samoobrony” Beger Renatę, co pokazała ukryta kamera, zrobił się szum i wstyd.

Dziś, gdy politycy podkupują się nawzajem, by zapewnić sobie i swoim większą „liczbę szabel”, słychać, że to zwykłe i powszechnie stosowane w takich razach „rozmowy polityczne” ewentualnie „polityczne transfery”.

Zważywszy na subtelność tych „rozmów” i „transferów” – w których wpływami i stanowiskami kusi się do zdrady – nie o liczbie szabel winno się tu mówić, a o liczbie cepów. A że sejmowe ustawy zmieniają się potem w ustawki, to może raczej o liczbie maczet i pałek teleskopowych.

* * *

Ksiądz z Zakonu Chrystusowców, skazany za wieloletnie wykorzystywanie seksualne nieletniej, według opinii rzecznika zakonu „działał na własne konto”.

Znaczy, że co? Że się z nikim nie podzielił?

Ciekawe jest tu skądinąd użyte przez rzecznika słowo „konto”. Rzeczowo i do rzeczy tu użyte. W końcu kiedy się nie chce płacić odszkodowania (nakazanego zakonowi sądownie), stanowi to dowód, że się dba o konto. Właśnie własne.

* * *

W Kołobrzegu pojawiły się niedawno „niezwykłe rzeźby” zwane przez miejscowych Mariany. Dokładniej: są to rzeźby przedstawiające… mewy.

Zważywszy na to, iż słowo „mewy” (lub „mewki”) oznaczało kiedyś – nad morzem zwłaszcza – hmm... panie lekkich obyczajów – skojarzenie ich po latach z Marianem od hotelu „na godziny” wydaje się naturalne.

Jednak kołobrzeskie Mariany swoje miano otrzymały już ponoć wcześniej, przed aferą z krakowskim domkiem.

Ot, tajemnica. Języka oczywiście, który przewidział, zanim powiedział.

ADL

Komentarze

@Apropoliż
2019-11-29 20:06:36
żal ci zadek ściska czy po prostu jest typowym sfrustrowanym podsrywaczem? Co do moralności mojej, dziękuję za troskę - patrzę w lustro i się nie wstydzę własnego spojrzenia... a ty jak długo potrafisz wytrzymać własne spojrzenie zanim spuścisz wzrok?
Apropolis
2019-11-29 17:27:10
@ Nieśmiało zauważę ... Autorytet moralny się znalazł tudzież gejzer inteligencji.
Nieśmiało zauważę że TSUE nakazało zmianę prawa
2019-11-28 21:23:04
wieku spoczynku sędziów i wyeliminowanie dyskryminacji tak ze względu na płeć jak i na wiek - pretensje trzeba kierować do TSUE który jasno powiedział że sędzia po przekroczeniu wieku spoczynku powinien zachować prawo wykonywania zawodu - zasada dobrowolności w przechodzeniu w stan spoczynku, co więcej przeciwnicy PiS podnosili że sędzia im starszy tym lepszy... Co do marszałka Grodzkiego... ujmę to tak: To że komuś wydaję się że jest Napoleonem Bonaparte nie oznacza że jest on Napoleonem Bonaparte. Przytaczanie wypowiedzi Henryka Wujca - człowieka który stchórzył i wyłgał się z poniesienia cywilnej odpowiedzialności za spowodowanie ciężkiego wypadku w kontekście hipokryzji uważam za przejaw skrajnej hipokryzji. Rozumiem jednak ze tradycyjnie redaktor ADL hołduje zasadzie podwójnych standardów i tak jak nietykalni maja pozostać Najsztub i Wujec tak tykalni maja być ci których redaktor ADL zwyczajnie nie lubi, znów będziemy się tu mocno różnic - ja uważam że odpowiedzialność powinie ponieść każdy bo w Konstytucji wszyscy jesteśmy równi (Art 32), środowisko z którym sympatyzuje redaktor ADl nader często zapomina ze w Konstytucji znajduje się również Art 2 w którym jasno stwierdza się że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej." ZASADA SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ w której celebryci nie są lepsi, w której zbrodniarze komunistyczni wraz z ich pomocnikami nie zasługują na przywileje... Jak dla mnie Piotrowicz i Iwulski powinni odejść w niepamięć po 1989 roku - gruba kreska zdecydowała inaczej - wbrew Narodowi którego nikt się nie zapytał o zdanie zdecydowano że zbrodniarze komunistyczni będą bezkarni - proszę więc nie pisać obłudnych esejów na temat praworządności bo środowisko z którym sympatyzuje redaktor ADL zadecydowało ponad Narodem o bezkarności zbrodniarzy komunistycznych - to środowisko odmówiło zamordowanemu Janowi Samsonowiczowi (którego ciało znaleziono 30 czerwca 1983 powieszone na płocie przy stadionie Klubu Sportowego Stoczniowiec w Młyniskach. Wszystkie poszlaki wskazywały na intencjonalne działania osób trzecich w celu upozorowania samobójstwa) ukarania zbrodniarzy - hipokryzja pańskiego redaktorze ADL środowiska poraża... utraciliście moralne prawo zabierania głosu w sprawach prawa, praworządności, hipokryzji, moralności dekady temu i chyba nie jesteście dość inteligentni by to zwyczajnie zrozumieć.
do PO_j..a (słowa S.N. w Tczewie)
2019-11-28 20:22:31
- przy_PO_mnij sobie luju co pisałeś gdy "pisory" chcieli zmienić wiek sędziów na obowiązujący każdego pracującego Polak, na 60 i 65 lat. Tym to s_PO_sobem masz PiP (Piotrowicz i Pawłowicz). Za szatnirza to robił "Donek" PO_dając marynarkę. Bareja to jest gdy PO_j..by kreślą logo PO na karcie wyborczej, owo kreślenie PKW testowała na przedszkolakch, ci kreślili bezbłędnie.
PiSzcząca bida
2019-11-28 19:44:35
Postępowanie państwa PiP (Piotrowicz i Pawłowicz) przypomina zachowanie szatniarza z filmu Barei: Nie mam pańskiego płaszcza, i co mi pan zrobisz? Mamy ponad 65 lat i co nam zrobicie? -------------- Jak widać z zachowań szczecińskich radnych PiS oraz Radia PiSzczecin polskie piekło dzieli się na kotły regionalne i w sprawie marszałka Grodzkiego najbardziej mieszają w kociołku szczecińscy działacze partii rządzącej. Dłużej mi przyjdzie wierzyć w św. Mikołaja niż w tzw. patriotyzm lokalny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ