Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

Psychologia uzależnień z Szymonem Ziemińskim

Data publikacji: 2021-10-12 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-13 13:19

Czy każdy może wyjść z uzależnienia? Dlaczego jedni są bardziej podatni na pewne substancje, a inni w ogóle nie mają takich problemów? Na czym polega terapia i praca z osobą uzależnioną? Te i inne pytania znajdą swoje odpowiedzi w czasie spotkania z Szymonem Ziemińskim – znanym psychologiem specjalizującym się w  psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

– Dlaczego się uzależniamy?

– Nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest wiele czynników odpowiedzianych za uzależnienie.

Jednym z powodów uzależnienia jest to, że my jako ludzie nie potrafimy w inny sposób ( alkohol i narkotyki) poradzić sobie z emocjami, negatywnymi emocjami.

– Czy bardziej uzależnia się umysł czy ciało?

– Tak, jak powyżej nie można kategorycznie odpowiedzieć na to pytanie, natomiast mózg – moim skromnym zdaniem- jest najważniejszym organem człowieka, dlatego warto znać jego budowę oraz działanie umysłu. Jest to wiedza, która pozwoli lepiej zrozumieć drugiego człowieka, jak i samego siebie.

– Na czym polega praca z osobami uzależnionymi?

– W swojej pracy psychoterapeutycznej pomagam osobom, które na co dzień zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zbyt wysokim poczuciem stresu, oraz takim, które doświadczają dyskomfortu w relacjach z innymi. Duża cześć mojej pracy psychoterapeutycznej dotyczy pomocy osobom uzależnionym, zarówno od alkoholu, jak i narkotyków. Jestem przekonany, że w każdej osobie poprzez proces psychoterapeutyczny można uruchomić wewnętrzną siłę, dzięki której -przy wsparciu specjalistów - jest w stanie pokonać depresję, zaburzenia lękowe, czy inne problemy, których doświadcza na co dzień.

– Czy pamięta Pan swojego pierwszego pacjenta, któremu Pan pomógł?

– Pamiętam każdego pacjenta i każdą historię, która jest osobistym doświadczeniem człowieka.

Każdy pacjent jest dla mnie ważny, dlatego nie chciałbym nikogo wyróżnić.

Bardzo ważne dla mnie jest połączenie teorii  i wyników badań naukowych z codziennym życiem, dlatego podczas naszego spotkania będziecie mogli Państwo usłyszeć wiele, przejmujących historii.

– O czym będzie Pan mówił na spotkaniu w TEB Edukacja w ramach Drzwi otwartych nowych Studiów Podyplomowych?

– ABCD co oznacza ten akronim i jakie znaczenie ma dla naszego codziennego funkcjonowania. Emocje –  skąd się biorą i jaki mają wpływa na fizjologię i ciało człowieka

Więcej informacji o spotkaniu:

Studia Podyplomowe WSB - TEB Edukacja Szczecin - Strona główna | Facebook

https://studiapodyplomowe.teb.pl/ - informacja o studiach podyplomowych

Szymon Ziemiński

Szymon Ziemiński

Psychoterapeuta, psycholog, wykładowca, szkoleniowiec. Od 2012 roku pomaga osobom w przezwyciężaniu różnych kryzysów życiowych. Prowadzi wykłady z Psychologii Osobowości i Psychologii Rozwojowej w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Przez ostanie 7 lat był związany z Uniwersytetem SWPS, wydział zamiejscowy w Poznaniu.

 

Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ