Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Wymiana dysku twardego w komputerze - o czym pamiętać?

Data publikacji: 2021-12-02 00:09
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-02 00:09

Samodzielna wymiana dysku twardego w komputerze PC lub w laptopie jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy, że zainwestujesz kilkaset złotych i dzięki temu Twój komputer uzyska nowe życie, a Ty będziesz się cieszył jego znakomitą wydajnością. Z biegiem czasu, każdy sprzęt elektroniczny, w tym sprzęt komputerowy traci na swojej wydajności. Co więcej, czasami nawet nowy komputer może nie spełniać całkowicie oczekiwań.

O ile komputery PC można swobodnie konfigurować, to w przypadku wielu modeli laptopów, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Inwestycją, którą musisz na pewno rozważyć, jest wymiana dysku. Na pewno Ci się to opłaci, ponieważ czas wykonywania tych samych czynności może się kilkukrotnie skrócić. Jaki dysk wybrać HDD czy SSD?

Dysk HDD

Od wielu lat niezwykle popularnymi nośnikami są tradycyjne dyski HDD. Zaletami są: przystępna cena i duża pojemność. Dodatkowo jako wewnętrzny nośnik, dysk HDD jest stosowany powszechnie w komputerach stacjonarnych PC oraz w laptopach. Natomiast modele zewnętrzne, podłączane do USB zazwyczaj służą jako przenośne magazyny danych.
W ofercie https://www.sferis.pl/ znajdziesz dyski HDD w rozmiarze 3.5 cala i 2.5 cala. Te w rozmiarze 3.5 cala są najczęściej stosowane w komputerach stacjonarnych i serwerach, ze względów na dość duże wymiary fizyczne. Spowodowane jest to również dostępną pojemnością. Bez większego problemu znajdziesz dysk HDD, w przystępnej cenie, który oferuje nawet 18 TB powierzchni na dane. Dlatego też dysk HDD jest znakomitym wyborem do magazynowania danych, takich jak na przykład: wykonywania kopii zapasowych czy nagrań z rejestratora obrazu. Takiego typu dyski HDD nazywa się jako klasy enterprise lub korporacyjnej. W sektorze typowo konsumenckim także możesz liczyć na całkiem spore pojemności dysku, jak np.: 8 TB.
Natomiast dysk twardy HDD 2.5 calowy montuje się głównie w laptopach, ponieważ ma on znacznie mniejsze rozmiary. Oprócz tego zużywa on także znacznie mniej energii oraz jest cichszy. Pomimo swojej ceny oraz rozmiarów oferuje on całkiem dużą ilość miejsca na Twoje dane, bo nawet do 5 TB.

Zalety dysku HDD

Z zalet dysku HDD mogą korzystać pracownicy biurowi oraz osoby użytkujące sprzęt komputerowy w domu. Dyski te doskonale sprawdzą się w obsłudze  profesjonalnych, wymagających programów i gier komputerowych, ale i jako dodatkowe miejsce do magazynowania plików cyfrowych. Dysk HDD jest także znakomitą alternatywą dla osób, które lubią mieć porządek w swoich folderach i plikach oraz nie lubią marnować czasu na poszukiwania poszczególnych plików.

Dysk SSD

Do przechowywania swoich danych możesz także wykorzystać dysk zewnętrzny SSD. Taki dysk oferuje dużą szybkość odczytu i zapisu oraz jest niezwykle energooszczędny. W wersji, która wykorzystuje interfejs SATA, najczęściej jest on podłączony do portu USB 3. Gen 1, co ułatwia uzyskanie przepustowości nawet do 5 Gbit/s! Dysk zewnętrzny SSD może również wykorzystywać port USB-C, kompatybilny z USB 3.2 gen 2, dzięki czemu może osiągać wydajność 10 Gbit/s.
Wybierając dysk wewnętrzny SSD, musisz znać różnice między modelami, które wykorzystują złącza M.2 NVMe oraz SATA. Te interfejsy różnią się wydajnością i rozmiarami, co ważne, nie mogą być wymiennie stosowane. W starszych komputerach stacjonarnych PC oraz w laptopach, najczęściej możesz wykorzystać wyłącznie dysk wewnętrzny SSD dla SATA. Jest to ten sam rodzaj interfejsu, który stosowany jest w tradycyjnych dyskach HDD, oferuje on  przepustowość maksymalną do 6 Gbit/s. Warto wiedzieć, że dysk wewnętrzny SSD SATA ma rozmiar 2,5 cala. Odpowiada on gabarytom dyskom HDD, jakie są stosowane na przykład w laptopach. Niektóre modele dysku SSD o największej pojemności, oferują 8 TB pojemności na dane.

Zalety dysku SSD

Dysk zewnętrzny SSD, w przeciwieństwie do HDD, nie ma elementów mechanicznych, dlatego jest nieco bardziej odporny na uderzenia i wstrząsy. Dlatego też, jest doskonałym wyborem dla mobilnych osób, które pracują z dużymi plikami. Dysk zewnętrzny SSD na pewno spełni oczekiwania montażystów wideo czy fotografów, którzy często się przemieszczają ze sprzętem.
Kolejną zaletą jest niższe zużycie energii. Najbardziej odczuwają to posiadacze laptopów, którzy mogą znacznie dłużej pracować na bateryjnym zasilaniu. Dysk SSD w formacie M.2 jest także mniejszy. Może się to wydawać błahą zaletą, jednak w praktyce, laptop jest lżejszy, natomiast instalacja nie wymaga dodatkowych przewodów do transmisji danych czy też zasilania. Ułatwia to także budowę zestawu komputerowego.