czwartek, 04 marca 2021r.

Pościel - jak dobrać odpowiednią pościel do spania?

Data publikacji: 2021-02-18 00:05
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-24 10:56

Szukasz idealnej pościeli do spania? Dopasuj ją do własnych wymagań, pory roku i… sposobu prania. Nie każda pościel nadaje się do tego, by jeść śniadanie w łóżku. Zobacz, o którą trzeba dbać szczególnie starannie.

Pościel na lato

Jeśli lato jest naprawdę gorące, szukamy lekkiej, przewiewnej, chłodnej w dotyku pościeli. Tu na pierwszy plan wysuwają się dwie propozycje – pościel z jedwabiu i z satyny jedwabnej. Obie tkane są z tych samych jedwabnych nici, jednak pościel satynowa wydaje się ładniejsza i bardziej ekskluzywna. Dlaczego? Bo specjalny satynowy splot sprawia, że jest bardzo gładka, wręcz śliska i lekko połyskująca. Poza tym jedwab bardzo dobrze przepuszcza powietrze, nie pozwala się spocić, jest w dotyku chłodny. To idealna propozycja na lipcowe i sierpniowe noce.

A jeśli nie jedwab, to może bawełna? To tkanina w dotyku ciepła, ale jednocześnie lekka i przewiewna. Występuje między innymi pod postacią satyny bawełnianej i modnej niegdyś kory.

Pościel na zimę
Zimą potrzebujemy pościeli, która będzie nad dodatkowo dogrzewała. Tu nie sprawdzi się jedwab. Zwykła, przewiewna bawełna też może być niewystarczająca.
Najlepszą propozycją na mroźne noce jest flanela. Nie wszyscy wiedzą, ale flanela także należy do rodziny pościeli bawełnianych. Wyróżnia ją duża mięsistość i niebywała miękkość. Flanelowa pościel jest bardzo ciepła i przyjemna w dotyku.


Pościel dla dzieci

Dzieci potrzebują naturalnej przewiewnej tkaniny, bez domieszki sztucznych włókien. Dobrze, by była ciepła w dotyku, dlatego już na starcie trzeba zrezygnować z jedwabiu. Oprócz wspomnianej wyżej pościeli bawełnianej, najczęściej polecanej dzieciom, warto zwrócić uwagę także na pościel lnianą.
Len jest tkaniną, która ma wiele zalet. Miękki i ciepły w dotyku, nieco grubszy od bawełny, lepiej od niej znosi wielokrotne pranie. Nie odbarwia się i nie traci pierwotnego kształtu. W przypadku małych dzieci ma to szczególne znaczenie, tu pranie pościeli może być koniecznie częściej niż w przypadku dorosłych użytkowników.

Popularne tkaniny pościelowe – jak je prać?

Przy kupowaniu pościeli warto pamiętać o tym, że trzeba ją co jakiś czas uprać. Jeśli mamy zwyczaj jeść lub pić w łóżku, na pewno będziemy potrzebować takiej pościeli, którą można prać w wysokich temperaturach, a w razie konieczności odplamiać.

Jak pierzemy pościel:

Bawełna, satyna bawełniana – tę pościel można prać nawet w 60° C, ale trzeba zerknąć na informacje od producenta. Niektórzy dopuszczają wyłącznie pranie w 40° C. Bawełnę w razie potrzeby można odplamiać.
Kora – odmiana bawełny, ale ją zawsze pierzemy w 40° C. Także można odplamiać.
Flanela – mimo iż gruba i ciepła, zalicza się do grona delikatnych tkanin. Powinna być prana w płynie i w temperaturze nieprzekraczającej 40° C. Flaneli nie powinno się odplamiać, gdyż może to doprowadzić do miejscowego wyblaknięcia kolorów.
Jedwab, satyna jedwabna – bardzo delikatna tkanina, której nie można wybielać ani odplamiać. Jedwab pierze się w 30°C w specjalnie do tego celu przeznaczonych detergentach.
Len – kolejna tkanina, której się nie wybiela i nie odplamia. Jednak antidotum na plamy może być wysoka temperatura prania. Len można bezpiecznie wyprać w 60° C.
Nadal masz wątpliwości? Więcej porad znajdziesz w artykule: Pościel do spania - jaki rodzaj pościeli wybrać?

Eurofirany to marka, która od trzydziestu lat dostarcza swoim klientom wysokiej jakości tkaniny użytkowe i dekoracyjne, a także stylowe dodatki do wnętrz. Oferuje szereg wyrobów gotowych, między innymi tych z autorskich kolekcji tkanin i dodatków: Ella Line, Diva Line i Reina Line. Szyje rolety, firany i zasłony na wymiar. Zamówienia można składać za pośrednictwem sklepu internetowego oraz w salonach stacjonarnych w całej Polsce.

Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ