Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

NFT - co to znaczy i czy jest się czego bać?

Data publikacji: 2021-12-03 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-04 16:20

Tokeny NFT zyskały na popularności w czasie pandemii. Dzięki nim artyści z całego świata mogli docierać ze swoją sztuką do najdalszych zakątków świata. NFT wykorzystali także gamerzy oraz celebryci do przypisywania cyfrowych odpowiedników różnym zasobom. Czym dokładnie są token NFT i po co są stosowane?

Czym jest NFT?

NFT - co to? Wraz ze wzrostem popularności tokenów NFT to pytanie pojawia się coraz częściej. NFT wykorzystuje się coraz częściej od 2021 roku, choć same tokeny powstały już w 2012 roku.

NFT to skrót od angielskich słów "non-fungible token". Oznacza to niewymienialny token. Ma on formę cyfrową i nie posiada swojego odpowiednika - jest w pełni unikalny. Można przyrównać go do wirtualnego certyfikatu. NFT bazuje na technologii blockchain. Sieć blockchain sprawia, że tokeny są rozłączne i magazynowe jako oddzielne pliki, przypisane do realnych dzieł.

Dzięki przypisywaniu tokenów NFT do konkretnych zasobów, nadaje się im dodatkowej, unikalnej wartości. Dzieje się tak np. w przypadku kart kolekcjonerskich z klubów piłkarskich lub obrazów różnych artystów. Każde dzieło ma swój token, którego nie można wymienić na nic innego ani przypisać do innego zasobu. Dzięki takiemu rozwiązaniu posiadacz tokena NFT staje się pełnoprawnym właścicielem zasobu, który przynależy do tokena. Niemożliwe jest podpięcie innego zasobu do tego samego NFT. Kod można odsprzedać wyłącznie wraz z dziełem, które do niego przynależy.

Czy tokeny NFT działają jak kryptowaluty?

NFT jest wciąż nową technologią, która dla wielu osób jest niezrozumiała. Dotyczy to między innymi mylenia tokenów NFT z kryptowalutami. Kryptowaluty to wirtualne pieniądze, które można przeznaczyć na zakup dowolnej usługi lub towaru, jeśli ich sprzedawca przewiduje taką formę płatności. Kryptowaluty nie mają przypisanych konkretnych zasobów - ich przepływ jest podobny do przepływu realnego pieniądza.

Bitcoiny i inne waluty wirtualne wykorzystują między innymi gracze, którzy za ich pomocą kupują różne bonusy i przedmioty niezbędne do pokonywania kolejnych leveli. Ponadto kryptowaluty mogą zastępować tradycyjne pieniądze w innych transakcjach przeprowadzanych w sieci.

Więcej o kryptowalutach dowiesz się w serwisie technologicznym https://nano.komputronik.pl/

W przypadku tokenów NFT niemożliwe jest ich wykorzystywanie do zakupów w sieci. Token nie jest wirtualną walutą - jest jedynie cyfrowym certyfikatem przypisanym do konkretnego zasobu. Niemożliwe jest jego przeniesienie do innego dzieła. Token po wygenerowaniu już na stałe jest związany ze wskazanym plikiem.

Działanie tokenów NFT w niczym nie przypomina zatem sposobów wykorzystania kryptowalut. Ich mylenie i porównywanie do siebie wynika głównie z braku zrozumienia obu technologii. Kryptowaluty to wirtualny środek płatniczy, natomiast tokeny NFT służą do tworzenia unikalnych zasobów cyfrowych.

Po co używa się tokenów NFT?

Tokeny NFT zyskują na popularności ze względu na możliwość podniesienia wartości różnych dzieł i przedmiotów kolekcjonerskich. Artyści przypisują je do grafik i obrazów, a nabywcy liczą, że po kilku latach oznaczone tokenem dzieło znacznie zyska na wartości. Przypisywanie tokenów sprawia, że różne zasoby stają się unikatowe podobnie jak zabytkowe samochody z limitowanych serii.

Z pomocą tokenów NFT można nagradzać również zagorzałych kibiców lub fanów. W sporcie za pomocą tokenów oznacza się karty kolekcjonerskie lub umożliwia się zakup biletów na mecze i gadżetów klubowych w niższych cenach. Posiadacz tokena NFT może dodatkowo skorzystać z pierwszeństwa przy wyborze miejsca na stadionie lub w sali koncertowej.

Czy tokeny NFT wejdą do powszechnego użycia?

Trudno jest przewidzieć, jaka przyszłość czeka tokeny NFT. Inwestorzy obawiają się, że jest to kolejna bańka, która może pęknąć i przynieść wielomiliardowe straty na całym świecie. Podobne obawy towarzyszą kryptowalutom, jednak wirtualne pieniądze wciąż mają się dobrze.

Tokeny NFT z pewnością są ciekawostką, którą warto się zainteresować. Ze względu na to, że nie istnieją samodzielnie, a są przypisane do konkretnego zasobu, ich wartość zależy głównie od dzieła, dla którego są certyfikatem. Dzięki temu są mniej narażone na spadki wartości i nie noszą cech bańki w porównaniu do kryptowalut.