Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Kremy nawilżające pod makijaż – co wybrać?

Data publikacji: 2021-09-16 00:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-23 08:42

 Z pewnością każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że kluczem do udanego, efektownego makijażu jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków kolorowych, ale także sprawdzona pielęgnacja. Dzięki zadbanej cerze podkład, korektor czy produkty do konturowania prezentują się znacznie lepiej, a nierzadko także dłużej utrzymują. Kremy nawilżające to zatem podstawa, jeśli chcemy cieszyć się długotrwałym makijażem. Co wybrać, by rezultat rzeczywiście był estetyczny?
 
Jaki powinien być krem nawilżający pod makijaż?

Skutki przesuszonej, odwodnionej skóry są doskonale widoczne gołym okiem – cera zazwyczaj wówczas traci zdrowy koloryt, jest szorstka w dotyku, a do tego nie tak jędrna, jak byśmy tego chcieli. Niestety suchej strefy nie jesteśmy w stanie ukryć pod makijażem, wprost przeciwnie: nakładając na nią podkład i puder, jedynie podkreślimy suche skórki, a płynne produkty będą się gorzej rozprowadzać, wobec czego trudno będzie uzyskać jednolity efekt.
 
Dlatego kremy nawilżające są obowiązkowe przed nałożeniem makijażu. Warto jednak pamiętać o tym, że znacząco różnią się one od tych kosmetyków, które aplikujemy w ramach wieczornej pielęgnacji. Przed pójściem spać najczęściej wybieramy gęstsze, treściwsze formuły, które w trakcie snu umożliwią naszej skórze pełną regenerację. Rankiem zaś warto postawić na lżejsze konsystencje. Krem nakładany pod makijaż powinien dobrze nawilżać cerę i chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych, a jednocześnie nie pozostawiać po sobie tłustej warstwy. W przeciwnym wypadku aplikacja produktów kolorowych może być utrudniona, a i ich trwałość bywa przez to zaburzona. Dobrze zatem, by kremy nawilżające szybko się wchłaniały.
 
Należy też zwrócić uwagę na skład danego kosmetyku. Pamiętajmy, że często nosimy go na skórze przez wiele godzin, na dodatek pod warstwą makijażu. Lepiej zatem unikać zbyt ciężkich formuł, które mogłyby zapchać nasze pory i powodować powstawanie niedoskonałości.
 
Jak dobrać krem nawilżający pod makijaż?

Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków pielęgnujących, także kremy nawilżające pod makijaż powinny być dostosowane do typu naszej cery. W zależności od rodzaju skóry, jej potrzeby i „zachowanie” będą nieco inne, w związku z czym warto poszukiwać rozwiązań, które jedynie poprawią kondycję cery, zamiast jeszcze bardziej jej zaszkodzić, pogłębiając już obecne problemy. Nawilżenie jest potrzebne w każdym przypadku, jednak musi być ono umiejętne, by rzeczywiście umożliwiło nałożenie równomiernego, estetycznego makijażu.
 
Krem pod makijaż dla cery suchej

Cera sucha jest dość wymagająca. Ze względu na brak odpowiedniego nawodnienia, jest nie tylko szorstka i cieńsza, ale też wrażliwsza – dużo łatwiej tutaj o podrażnienia czy różnego rodzaju zaczerwienienia. Krem pod makijaż powinien zatem dogłębnie ją nawilżać i zabezpieczać przed skutkiem wahań temperatur, mrozem, wiatrem czy słońcem. Sprawdzą się chociażby produkty z kwasem hialuronowym. To bardzo cenny składnik, który wiąże wodę wewnątrz naskórka i zapobiega jej utracie.
 
Krem pod makijaż dla cery mieszanej

Cera mieszana jest dość specyficzna – podczas gdy nasza broda i policzki mogą być przesuszone, to strefa T (czyli czoło i nos) mogą się nadmiernie przetłuszczać. Dobrze jest zatem poszukiwać lekkich produktów nawilżających, które na dodatek mają działanie normalizujące. Przy skórze mieszanej konieczne jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych. Całkiem niezłym rozwiązaniem będzie także stosowanie dwóch różnych kosmetyków – nakładanych w danym miejscu w zależności od potrzeb.
 
Krem pod makijaż do cery tłustej

Gęste kremy na bazie olejów i innych tłuszczów to zdecydowani wrogowie cery tłustej – polubi się ona natomiast z produktami o lekkiej, żelowej konsystencji, która szybko się wchłonie. Tego typu kosmetyki doskonale nawilżą skórę tłustą, a jednocześnie jej nie obciążą, tylko wspomogą zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych. Wśród kremów polecanych dla cery tłustej z powodzeniem można znaleźć takie, które posiadają właściwości zmniejszające widoczność porów oraz matujące.