Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Data publikacji: 2022-02-18 14:01
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-19 16:54

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, by ochronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi? Oto pełny zestaw wskazówek dotyczący mebli ogrodowych wykonanych z różnych surowców. Zapoznaj się z nim i... powodzenia!

Zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę

Odpowiednie przygotowanie mebli ogrodowych na zimę wymaga znajomości cech materiału, z którego są wykonane. Niekiedy wystarczy założyć specjalne pokrowce na zestaw mebli ogrodowych, w innym znów przypadku konieczne będzie pomalowanie powierzchni mebli preparatem przeznaczonym do impregnacji (mamy tu na myśli modele wykonane z naturalnych materiałów). W niektórych przypadkach trzeba będzie schować meble ogrodowe na zimę do środka budynku, podczas gdy w innych można je pozostawić na zewnątrz.

Jak zabezpieczyć meble z drewna na zimę?

Meble drewniane z drewna egzotycznego lub krajowego są wyjątkowo estetyczne i świetnie wkomponowują się w każdą stylizację ogrodu. Wymagają jednak pielęgnacji, dzięki której odwdzięczą się nam długoletnim użytkowaniem. Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe na zimę? Jak zabezpieczyć huśtawkę z drewna? Drewno to materiał wrażliwy na działanie wilgoci i skrajnych temperatur, dlatego też trzeba postarać się o przechowywanie mebli ogrodowych z drewna w suchym pomieszczeniu, na przykład w garażu. Jedynie modele z niektórych gatunków drewna egzotycznego (jak teak czy eukaliptus) można przechowywać w takich miejscach jak zadaszony taras albo wiata. Po skończonym sezonie letnim należy przeprowadzić konserwację drewnianych mebli ogrodowych. W jaki sposób?

  • Starannie czyścimy powierzchnię drewnianych mebli ogrodowych,
  • Oliwimy zawiasy i ewentualnie dokręcamy poluzowane śruby,
  • Impregnujemy drewno specjalnym preparatem i lakierujemy je lub oliwimy.

Jak zabezpieczyć meble technorattanowe na zimę?

Technorattanowe meble ogrodowe przypominają do złudzenia modele z naturalnego rattanu, jednak wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest odporne na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Mimo wszystko jednak warto zapewnić im choćby minimalną ochronę. Po zakończonym sezonie czyścimy meble ogrodowe wykonane z technorattanu przy użyciu wody z mydłem, a następnie pozostawiamy je do wysuszenia. Jeśli mamy miejsce wewnątrz budynku, ustawiamy je w środku, a jeśli nie - przykrywamy specjalnymi pokrowcami.

Jak zabezpieczyć plastikowe meble ogrodowe na zimę?

Plastikowe meble ogrodowe są dość odporne na działanie warunków atmosferycznych (szczególnie meble corfu), jednak nie do tego stopnia, co na przykład technorattan. Aby zabezpieczyć meble ogrodowe z plastiku na zimę, trzeba najpierw je umyć, na przykład myjką wysokociśnieniową lub wodą z preparatem do czyszczenia mebli ogrodowych. Jeśli zapowiada się łagodna zima, meble takie możemy pozostawić na zewnątrz, nakładając na nie specjalny pokrowiec. Jednak w przypadku silnych mrozów lepiej nie zostawiać mebli plastikowych na dworze, ponieważ plastik staje się łamliwy i kruchy, jeśli działają na niego bardzo niskie temperatury.

Jak zabezpieczyć na zimę meble ogrodowe z rattanu i wikliny?

Meble ogrodowe wykonane z wikliny lub rattanu są znacznie narażone na niszczenie w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi. Schowanie ich do środka budynku na zimę to konieczność. Zanim jednak znajdziemy dla nich odpowiednie miejsce w garażu lub na strychu, powinniśmy je odpowiednio zakonserwować, by służyły nam długie lata. Najpierw więc usuwamy z nich kurz i pył, najlepiej przy użyciu odkurzacza lub miękkiej miotełki. Następnie przecieramy je wilgotną ściereczką namoczoną w wodzie z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody). Mebli ogrodowych z naturalnych surowców takich jak drewno, rattan i wiklina nie należy przykrywać na zimę folią, ponieważ może to spowodować rozwój pleśni i grzybów na ich powierzchni, a przez to znacznie skrócić ich żywotność.

Jak zabezpieczyć metalowe meble ogrodowe na zimę?

Metalowe meble ogrodowe zwykle zabezpieczone są przez producentów, dzięki czemu czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy skrajne temperatury, nie mają na nie większego wpływu. Mimo wszystko jednak, jeśli tylko mamy możliwość zabezpieczyć meble ogrodowe z metalu na zimę, warto schować je do środka budynku albo przykryć wysokiej jakości pokrowcami. Ogrodowe meble aluminiowe są na tyle odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, że można je bez obaw pozostawić na zewnątrz, nawet bez pokrowców.