Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Jak sprawdzić czy stać cię na mieszkanie na kredyt?

Data publikacji: 2022-04-19 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-19 11:06

Kredyt hipoteczny zaciągnięty na wymarzone mieszkanie to ogromne zobowiązanie finansowe. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przyjrzeć się swoim możliwościom, nawet jeśli bank uzna, że obecna zdolność kredytowa jest wystarczająca. Jak można sprawdzić, czy stać cię na kredyt mieszkaniowy? Istnieje co najmniej kilka możliwości.

Ostatnie zawirowania związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych pokazują, jak bardzo złudne może być przekonanie o tym, że stać nas na mieszkanie na kredyt. Zobowiązanie zaciągnięte w okresie tanich kredytów wcale nie wygląda już tak kolorowo. Największy problem mają te osoby, które zdecydowały się na podpisanie umowy kredytowej opiewającej na jak najwyższą kwotę, bez zastanowienia się nad długofalowymi skutkami dla domowego budżetu.

Przegląd stanu domowego budżetu

Po pierwsze, należy przyjrzeć się swoim finansom bez hurraoptymizmu. Chłodna kalkulacja to podstawa, zwłaszcza, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie często na 25-35 lat. Jakiekolwiek sytuacje kryzysowe, które mogłyby sprawić, że zadłużenie staje się ciężarem nie do udźwignięcia, może wpędzić cię w kłopoty. Przemyśl, jakie są twoje stałe wydatki, z których nie możesz zrezygnować lub których nie da się w żaden sposób obniżyć. Ile procent pensji pochłaniają? Czy posiadasz środki na wkład własny? Przeciętna rata kredytu hipotecznego wynosi obecnie około 1 500 zł, a ciągle prognozowane są podwyżki podwyżki stóp procentowych, co z pewnością jeszcze podniesie wysokość rat. A trzeba mieć świadomość, że to niekoniecznie będzie szło w parze z większymi dochodami.

Kalkulatory kredytowe

Jeśli stan budżetu pozwala na udźwignięcie tak długiego zobowiązania, można sprawdzić swoją zdolność kredytową przy pomocy kalkulatorów kredytowych. Nie są one tak dokładne jak algorytmy bankowe, jednak z dużym przybliżeniem mogą ocenić, czy istnieje szansa na kredyt oraz o jaką kwotę można wnioskować. W tym celu warto wykorzystać najlepszy kalkulator rat kredytu hipotecznego na finanse.rankomat.pl. Kalkulatory kredytowe są proste w użyciu. Wymagają jedynie podania kilku podstawowych danych, takich jak:
cel pożyczki,

  • oczekiwana kwota kredytu,
  • wysokość wkładu własnego,
  • okres kredytowania,
  • koszty utrzymania,
  • wysokość dochodów,
  • forma oraz okres zatrudnienia,
  • aktualne zobowiązania kredytowe.

Po wypełnieniu formularza zostaną przedstawione oferty kredytów hipotecznych, jakie potencjalnie mogą zostać przyznane przez bank. Bez problemu możesz je porównać i wybrać ten najbardziej odpowiedni.

A może Analizator Kredytowy BIK?

Nieco dokładniejszym narzędziem, które wylicza szacunkową zdolność kredytową jest Analizator Kredytowy BIK. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych danych, brany pod uwagę jest także raport BIK. W związku z analizą historii kredytowej i prezentacji scoringu BIK może być ciekawym rozwiązaniem. Jednakże w przeciwieństwie do internetowych kalkulatorów, skorzystanie z Analizatora Kredytowego BIK wiąże się z opłatami.

Nic na siłę

Jeśli wyliczona zdolność kredytowa jest niska, dobrze jest zastanowić się, czy warto ryzykować. Wprawdzie istnieje możliwość podpisania umowy kredytowej ze stałym oprocentowaniem, ale okres takiego zamrożenia oprocentowania wynosi od 5 do maksymalnie 7 lat. Być może w takiej sytuacji warto zejść na ziemię i odłożyć kupno mieszkania na później.