Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Ekstraklasa na finiszu. Czy Pogoń zostanie mistrzem?

Data publikacji: 2022-04-29 08:32
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-29 08:32

Przed nami ostatnie trzy kolejki w najwyższej polskiej lidze rozgrywkowej. Czy Pogoń Szczecin ma jeszcze szansę powalczyć o tytuł Mistrza Polski? Co musi się stać, żeby Szczecinianie wznieśli puchar po ostatnim meczu sezonu? Sprawdzamy!

Komplet punktów to cel minimum

Trzy ostatnie mecze tego sezonu Szczecinianie zagrają ze Śląskiem, Lechią oraz Bruk-Bet Niecieczą. Drużynę Kosty Runjaicia czekają dwa wyjazdy - 7 maja do Wrocławia oraz 14 maja do Gdańska. Ostatni mecz sezonu Portowcy zagrają na własnym stadionie - 21 maja.
Obecnie Duma Pomorza znajduje się na 3 miejscu i jednego może być pewna - zagra w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Niewiadomym jest jeszcze tylko, od której rundy i w jakich rozgrywkach europejskich. Czy będą to kwalifikacje do Ligi Konferencji Europy, czy może do Ligi Mistrzów? Nie wszystko to zależy jednak od szczecińskiej drużyny.
Na 3 spotkania przed końcem sezonu Pogoń Szczecin ma 62 punkty - o 3 mniej od wicelidera (Lecha Poznań) oraz lidera (Rakowa Częstochowa). Nawet zdobycie 9 punktów nie jest gwarancją wyższego miejsca niż obecne. Dużym minusem jest brak bezpośredniego spotkania z Lechem czy Rakowem.

Jakie są szanse na mistrza, a jakie na wicemistrza Polski ma Pogoń Szczecin?

Bycie najlepszą drużyną tego sezonu (jeżeli chodzi o liczbę punktów) jest niemal niemożliwe. Legalny bukmacher Betfan daje na to zaledwie 5% szansy. Zdecydowanie bardziej widzi na tym miejscu Rakowa Częstochowę (56% szans na zwycięstwo) czy Lecha Poznań (46% szans na zdobycie Mistrzostwa Polski).
Niezwykle ważnym meczem dla Dumy Pomorza będzie starcie z zajmującą czwartą lokatę Lechią Gdańsk. Biało-Zieloni w ostatnim czasie pokazują bardzo dobrą formę, i choć grali z niżej notowanymi drużynami, w ostatnich pięciu meczach udało się im zdobyć 12 punktów. Jak wypadną w starciu ze szczecińską Pogonią? Dowiemy się już 14 maja.
Przed tym spotkaniem jednak, Portowcy podejmą będący ostatnio w kryzysie - Śląsk Wrocław. I tutaj na “pierwszy rzut oka” nie powinno być problemu, bowiem jest to drużyna bez formy i pomysłu na grę w ostatnim czasie. Warto jednak pamiętać, jak zawzięte potrafią być drużyny broniące się przed spadkiem. Wcale nie musi to być “spacerek” dla Szczecinian.
Sezon drużyna Kosty Runjaicia zakończy u siebie w starciu z Bruk-Betem. Tutaj także nie zapowiada się, że będzie to tylko formalność. Zajmujący przedostatnie miejsce zespół w kluczowych momentach pokazuje, że potrafi zagrać bardzo dobrze. Pokazało to m.in. ostatnie zwycięstwo 4:0 ze Śląskiem Wrocław.

Kto następny po Runjaiciu?

Choć ten sezon się jeszcze nie skończył, warto się zastanowić co dalej. Pracujący ponad 4 lata dla Pogoni - Kosta Runjaić opuszcza Portówców. Coraz głośniej mówi się o tym, że ma on przejąć stery w warszawskiej Legii. A więc, kto na jego miejsce?
W opinii publicznej nie pada zbyt dużo nazwisk. Jedni mówią, że będzie to trener z zagranicy (Niemcy), inni wspominają polskich trenerów. Na ten moment nie ma żadnej mocnej kandydatury w mediach, choć słychać głosy m.in. o Bartoszu Grzelaku, Tomku Kaczmarku oraz o Marcinie Broszu - są oni jednak związani kontraktami ze swoimi klubami.