Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

E-sport w praktyce - co warto o nim wiedzieć?

Data publikacji: 2022-01-25 14:09
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-26 14:19

Do niedawna e-sport kojarzył się nam wyłącznie z długimi godzinami spędzonymi przed monitorami komputerów. Zazwyczaj dedykowany był tylko fanom wirtualnego świata oraz pasjonatom gier. Jak sytuacja w sporcie wirtualnym przestawia się obecnie i co warto wiedzieć o tej branży? Podpowiadamy.

Czym jest e-sport?

Esport to termin, którego używamy, aby powiedzieć o rozgrywkach odbywających się online. Na początku warto zaznaczyć, że pojęcie to nie odnosi się do samego grania w gry video. Kluczowa jest współpraca z innymi użytkownikami, rywalizacja zespołowa oraz fakt, że zawsze któraś drużyna musi wygrać.

Zazwyczaj pojęcie to odnosi się to przeprowadzania turniejów, w których gracz gra przeciwko innemu graczowi. Dobrym przykładem są mecze. Z pewnością w dużej mierze przyczynił się do tego rozwój technologii oraz tworzenie coraz to nowszych sprzętów, których udoskonalenia przyczyniają się do poprawy jakości gier online. Aktualne boiska transmitowane w wirtualnym świecie, praktycznie w ogóle nie różnią się od tych, które spotkać możemy w rzeczywistości. Najpopularniejszymi dyscyplinami, które możemy wyróżnić w świecie e-sportu, są zdecydowanie piłka nożna, koszykówka, tenis oraz boks. Co ciekawe, najlepsi gracze mogą ubiegać się o stypendia sportowe. To dowód na to, jak e-sport silnie przeniknął do naszego życia i na jak wysokiej pozycji się utrzymuje. Jest to również znak dla firm, że warto inwestować w tę branżę, bo jest niesamowicie przyszłościowym przedsięwzięciem. Cyfrowa rzeczywistość zadbała o to, aby użytkownik w każdym wieku znalazł coś dla siebie. Dlatego takie tytuły jak Call Of Duty oraz FIFA klasyfikują się zaraz obok Minecrafta oraz Robloxa.

Dla kogo jest e-sport?

Nietrudno zauważyć, że ten rodzaj sportu przyciąga zwłaszcza młodsze osoby. Wirtualna rzeczywistość jest ciekawa, ale dla dzieci może stanowić zagrożenie. Warto więc pamiętać o tym, że kontrola to podstawa. Zwolennikami e-sportu są również starsze osoby, które zdecydowanie polubiły się z takim modelem spędzania wolnego czasu. Nie ulega wątpliwości, że taka forma może uczyć nas zdrowej rywalizacji, którą będziemy mogli wykorzystać w realnym świecie. Przyczynia się również do rozwoju umiejętności logicznego myślenia oraz działania strategicznego.

Osoby z branży zdecydowanie łatwiej mogą radzić sobie z kompetencjami miękkimi, takimi jak np. komunikacja, kreatywność oraz współpraca. Dzięki działaniu z innymi graczami, uczymy się odnajdywać w grupie, z asertywnością podchodzić do zdania innych osób oraz z pewnością wyrażać swoje uwagi i opinie.