Do niedawna e-sport kojarzył się nam wyłącznie z długimi godzinami spędzonymi przed monitorami komputerów. Zazwyczaj dedykowany był tylko fanom wirtualnego świata oraz pasjonatom gier. Jak sytuacja w sporcie wirtualnym przestawia się obecnie i co warto wiedzieć o tej branży? Podpowiadamy.
Esport to termin, którego używamy, aby powiedzieć o rozgrywkach odbywających się online. Na początku warto zaznaczyć, że pojęcie to nie odnosi się do samego grania w gry video. Kluczowa jest współpraca z innymi użytkownikami, rywalizacja zespołowa oraz fakt, że zawsze któraś drużyna musi wygrać.
Zazwyczaj pojęcie to odnosi się to przeprowadzania turniejów, w których gracz gra przeciwko innemu graczowi. Dobrym przykładem są mecze. Z pewnością w dużej mierze przyczynił się do tego rozwój technologii oraz tworzenie coraz to nowszych sprzętów, których udoskonalenia przyczyniają się do poprawy jakości gier online. Aktualne boiska transmitowane w wirtualnym świecie, praktycznie w ogóle nie różnią się od tych, które spotkać możemy w rzeczywistości. Najpopularniejszymi dyscyplinami, które możemy wyróżnić w świecie e-sportu, są zdecydowanie piłka nożna, koszykówka, tenis oraz boks. Co ciekawe, najlepsi gracze mogą ubiegać się o stypendia sportowe. To dowód na to, jak e-sport silnie przeniknął do naszego życia i na jak wysokiej pozycji się utrzymuje. Jest to również znak dla firm, że warto inwestować w tę branżę, bo jest niesamowicie przyszłościowym przedsięwzięciem. Cyfrowa rzeczywistość zadbała o to, aby użytkownik w każdym wieku znalazł coś dla siebie. Dlatego takie tytuły jak Call Of Duty oraz FIFA klasyfikują się zaraz obok Minecrafta oraz Robloxa.
Nietrudno zauważyć, że ten rodzaj sportu przyciąga zwłaszcza młodsze osoby. Wirtualna rzeczywistość jest ciekawa, ale dla dzieci może stanowić zagrożenie. Warto więc pamiętać o tym, że kontrola to podstawa. Zwolennikami e-sportu są również starsze osoby, które zdecydowanie polubiły się z takim modelem spędzania wolnego czasu. Nie ulega wątpliwości, że taka forma może uczyć nas zdrowej rywalizacji, którą będziemy mogli wykorzystać w realnym świecie. Przyczynia się również do rozwoju umiejętności logicznego myślenia oraz działania strategicznego.
Osoby z branży zdecydowanie łatwiej mogą radzić sobie z kompetencjami miękkimi, takimi jak np. komunikacja, kreatywność oraz współpraca. Dzięki działaniu z innymi graczami, uczymy się odnajdywać w grupie, z asertywnością podchodzić do zdania innych osób oraz z pewnością wyrażać swoje uwagi i opinie.