Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Czy wiek kierowcy ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

Data publikacji: 2022-03-24 11:26
Ostatnia aktualizacja: 2022-03-24 11:26

Zastanawiasz się, z czego wynikają tak duże rozbieżności między ofertami towarzystw ubezpieczeniowych przygotowane indywidualnie dla różnych kierowców? Odpowiedź jest prosta: ryzyko ubezpieczeniowe i składające się na nie parametry. Sprawdź, czy i jak wiek wpływa na koszt polisy.

Koszt OC zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, jakie wiąże się z konkretnym kierowcą. Im jest ono większe, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do zdarzenia drogowego. W efekcie to ubezpieczyciel będzie musiał ponieść koszt, więc musi się przed tym zabezpieczyć.

Czynniki wpływające na cenę OC

Można wskazać wiele czynników, które kształtują ryzyko ubezpieczeniowe. Zalicza się do nich między innymi:

  • wiek kierowcy,
  • datę wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • rocznik i markę pojazdu,
  • rodzaj i pojemność silnika.

Część ubezpieczycieli zwraca uwagę jeszcze na stan cywilny czy liczbę dzieci.

Warto jednak mieć świadomość, że powyższe parametry wpływają na ryzyko ubezpieczeniowe w różnym stopniu.

Wiek kierowcy – od tego zależy cena OC

Wiek kierowcy jest jednym z najważniejszych czynników, które w bardzo dużym stopniu wpływają na koszt obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Dlaczego?

Młode osoby nie mają jeszcze wystarczającego dużego doświadczenia za kierownicą. Cechuje je brawura i większa skłonność do ryzyka. Ponadto nie wszyscy kierowcy potrafią realnie ocenić zagrożenie i szybko reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze. Do tego dochodzi również chęć „popisania się” przed rówieśnikami, co może mieć tragiczne skutki.

To wszystko potwierdzają niechlubne statystyki policyjne – młodzi kierowcy są sprawcami mnóstwa zdarzeń drogowych. Sprawcy w wieku 25-39 lat powodują ponad 8000 wypadków.

Fakt, że starsi kierowcy płacą mniej za OC potwierdzają informacje zawarte w tym artykule: https://rankomat.pl/samochod/seniorzy-placa-najmniej-za-oc. Statystyki pokazują, że średnia wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla seniorów wynosiła 488 zł (dane na pierwsze półrocze 2021 roku). Jeżeli więc należysz do tej grupy wiekowej, nie musisz obawiać się wysokiej składki.

Jak kupić tanie OC i nie przepłacać?

Niezależnie od tego, ile masz lat, wcale nie musisz przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Wystarczy, że porównasz dostępne oferty ubezpieczycieli, wykorzystując sprawdzony kalkulator OC. Jak to działa?

Obsługa narzędzia jest prosta – musisz tylko wypełnić formularz. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz listę spersonalizowanych ofert. Potem nie pozostaje nic innego, jak wybrać najtańszą opcję i wykupić ubezpieczenie. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet do 50% - tyle średnio wynosi różnica między najdroższą a najtańszą składką.

Pamiętaj! Kwestie związane z OC regulują stosowne przepisy. Oznacza to, że cena ubezpieczenia nie wpływa na zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne wypłacane przez ubezpieczyciela. Skoro tak, nie ma sensu płacić kilkaset złotych więcej. Warto więc poświęcić choćby chwilę na porównanie ofert, aby poczynić znaczne oszczędności.