piątek, 17 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Weekend w regionie. Propozycji bez liku

Weekend w regionie. Propozycji bez liku

Weekend w regionie. Propozycji bez liku
Data publikacji: 2016-07-01 09:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1797 141510

Przed nami drugi weekend wakacji. Nie warto siedzieć w domu, zwłaszcza że w całym województwie będzie się wiele działo. Koncerty, festyny, wydarzenia sportowe, kulturalne, ciekawe spotkania… Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Śledź na stół!

NIECHORZE. Już po raz piętnasty na terenie miejscowego Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbędzie się Święto Śledzia Bałtyckiego. Początek imprezy w sobotę (2 lipca) o g. 14. Tradycyjnie nie zabraknie degustacji śledzi w przeróżnej postaci oraz konkursów na na „Najlepszą Potrawę Śledziową” oraz „Najlepszą Potrawę Rybną”. Tego lata kulinarnym bohaterem festynu będą „Niechorskie Koreczki Neptuna”. W programie imprezy, oprócz pokazów kulinarnych i stoisk z regionalną żywnością, znalazły się także zabawy dla dzieci oraz konkursy z nagrodami. Dla gości wystąpi zespół ludowy Czerwona Róża, chór Amber Singers, zespół szantowy Majtki Bosmana oraz gwiazda wieczoru Korycki i Żukowska (g. 20). Organizatorem festynu jest Gminny Ośrodek Kultury w Rewalu.

Ster na Dziwnów

DZIWNÓW. Na imprezę w prawdziwie morskim wydaniu zaprasza gmina Dziwnów. Złożeniem kwiatów przed pomnikiem rybaków, którzy nie powrócili z morza, w sobotę o g. 14 rozpocznie się wielki festyn morski połączony z Festynem Rybaka i Neptunaliami. Będzie oczywiście degustacja ryb, w tym śledzia. Cała impreza odbędzie się na terenie przystani przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Tu będzie można zwiedzać okręt Marynarki Wojennej, a o g. 17 zobaczyć niezwykły Pięciobój Rybacki, który zakończą Neptunalia. Nie zabraknie muzycznych atrakcji. O g. 19.30. na scenie pojawi się zespół Sport Brothers, a o g. 21 zabrzmią szanty w wykonaniu popularnej grupy Majtki Bosmana. Na finał imprezy, o g. 22.30, zaplanowano widowiskowy pokaz sztucznych ogni. 

Jedziemy do Łobza!

ŁOBEZ. Na Dni Łobza dla mieszkańców i gości przygotowano szereg atrakcyjnych propozycji. Oficjalne otwarcie obchodów święta miasta odbędzie się w sobotę o g. 10 przy Pomniku Wdzięczności.

Ale już w piątek (1 lipca) wiele się będzie działo. O g. 10 na orliku przy Szkole Podstawowej nr 2 odbędzie się turniej piłki nożnej drużyn orkiestr dętych, zaś Dom Kultury zaprasza na międzynarodową konferencję na temat festiwali orkiestr dętych (g. 11) i konkurs instrumentalistów (g. 15). Na Starym Boisku o g. 19 występy zespołów: Trans, Eska Summer City, a na finał Piękni i Młodzi. Po północy organizatorzy zapraszają na dyskotekę, którą poprowadzi DJ Belak.

Sobotnie świętowanie rozpocznie się na sportowo – maratonem rowerowym „Trzy powiaty” (g. 8.30). Dniom Łobza towarzyszyć będzie także popularna impreza biegowa Łobeska 10 (start g. 10.15, ul. Niepodległości). Nie można przegapić parady orkiestr dętych, które przyjechały do Łobza na XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Big-Bandów. Artyści przejdą ulicami miasta o g. 9. Półtorej godziny później rozpocznie się jubileuszowa sesja Rady Powiatu, związana XV-leciem powstania powiatów. Od g. 11 trwać będzie III Międzynarodowy Konkurs Instrumentalistów. W Parku Miejskim w południe coś dla ciała, czyli Strefa Smaku „Wilczy apetyt”. O g. 13 rozpocznie się jubileuszowy piknik 50-lecia SM Jutrzenka, a o g. 15 – X memoriał piłki nożnej im. M. Kondratowicza.

Miłośnicy muzyki dętej powinni przyjść na koncert uczestników festiwal, który rozpocznie się o godz. 15 przy Pomniku Wdzięczności. Wieczorem na Starym Boisku wystąpią: Specyficzni, Chorzy, a o g. 22 – Oddział Zamknięty.

W niedzielę w programie Dni Łobza m.in.: I Łobeskie Spotkanie Miłośników Aut Zabytkowych (g. 9.30-16.30), parada orkiestr dętych i pojazdów zabytkowych (g. 11), pokaz musztry paradnej na stadionie miejskim (g. 12.30) i wojewódzki przegląd orkiestr dętych i big-bandów (g. 13.30). Świętowanie zakończy koncert galowy w miejskiej hali sportowej (g. 16).

Słowiki w katedrze

KAMIEŃ POMORSKI. Balázs Szabó z Węgier zagra w pierwszy lipcowy piątek na organach w kamieńskiej katedrze. Koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim uświetni także występ Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

Balázs Szabó studiował w Budapeszcie, Würzburgu, Trossingen, Rzymie i Utrechcie, biorąc także udział w licznych kursach mistrzowskich. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Dziś (piątek) w kamieńskiej katedrze usłyszymy w jego wykonaniu kompozycje Jana Sebastiana Bacha: Koncert d-moll, IV Sonatę triową e-moll oraz Koncert G-dur.

Węgierski mistrz wystąpi naprzemiennie z Chórem Męskim Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego. Zespół powstał w 2007 roku. Tworzą go byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego Słowiki z lat 1960-1974. Obecnie dyrygentem chóru jest Jacek Kraszewski, wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki. Chórzyści wykonają dziewięć utworów, m.in. rosyjskie pieśni oraz „Agnus Dei” Piotra Jańczaka i „Non nobis Domine” Roberta Powella. Początek koncertu o godz. 19.

Festiwal Krasnali

DRAWNO. W piątek i sobotę (2 lipca) trwał będzie VIII Festiwal Krasnali. Rozpocznie on tym samym „Lato w Drawnie 2016”. W programie warsztaty, koncerty i sporo wydarzeń sportowych.

Pierwszego dnia, w godz. 10-17, na stadionie miejskim uczestniczyć będzie można w bloku warsztatowym „Krasnalowe ekocuda”, czyli w warsztatach: garncarskich, ceramicznych, papieroplastycznych i archeologicznych. W tym samym czasie Drawieński Park Narodowy poprowadzi gry i zabawy, m.in. stemplowanie tropów zwierząt, parkowy twister. Odbędą się również lekcje golfa z przedstawicielami Modrego Lasu. W piątkowym programie także regaty żeglarskie oldboyów w klasie optimist i turystyczno-przyrodniczy maraton kajakowy Drawa 2016 na trasie Prostynia-Bogdanka. Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu Krasnali nastąpi o g. 18. O g. 20.30 zaprezentują się wykonawcy hip-hopowi: Samson, Filipo&Gural, Bladimeryrecords - BMRw składzie: Brylant, Zake Killah, Allan Mathis, Rena Bonson. Zaś o godz. 22 wystąpi Sobota.

W sobotę na przystani wodnej już o godz. 7 rozpoczną się spławikowe zawody wędkarskie. Godzinę później w Drawieńskim Ośrodku Kultury zaplanowano mistrzostwa powiatu choszczeńskiego w brydżu sportowym par. Od 10 do 17 kolejny blok warsztatów „Krasnalowe ekocuda”. Od godz. 10 DPN znowu będzie bawił swoim programem przyrodniczym. Oprócz tego przewidziano też warsztaty pieczenia chleba. O g. 15 odbędzie się III Festiwal Piosenki Ekologicznej i Krasnalowej. O g. 18.40 ze spektaklem „Tollowisko” wystąpi Teatr Pinezka z Gdańska.

Na zakończenie imprezy organizatorzy zapraszają na koncert disco polo (g. 21.30).  Wystąpią zespoły: Cocktail Boys, Maxel, Maciej Siegieńczuk&Toples.

Debiut w kurorcie

ŚWINOUJŚCIE. Lipcowe koncerty w ramach festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe rozpocznie dziś (piątek) Krzysztof Czerwiński, organista z Australii, dyrygent, organista i pedagog, absolwent Poznańskiej Szkoły Talentów w klasie organów prof. Józefa Serafina.

Artysta jest laureatem wielu konkursów, m.in. organizowanych przez Amerykański Związek Organistów - American Guild of Organists. Ukończył też dyrygenturę symfoniczną i operową w Sydney Conservatorium of Music w Australii. W roku 2012 objął stanowisko dyrektora muzycznego kościoła uniwersyteckiego Macquarie Chapel w Sydney. W Świnoujściu zagra po raz pierwszy.

Na program koncertu złożą się utwory kompozytorów epoki baroku, romantyzmu i współczesnych; D. Buxtehudego, J.S. Bacha, L. Boellmana, J. Riegera i B.K. Przybylskiego. Początek występu o g. 19.

Artyści na kortach

ŚWINOUJŚCIE. Grzegorz Poloczek, Tomasz Stockinger, Henryk Sawka, Piotr Skarga, Piotr Cyrwus, Przemysław Sadowski, Karol Strasburger – to tylko niektórzy uczestnicy XIII Morskiego Turnieju Tenisowego Gwiazd, który odbędzie się w sobotę i niedzielę na kortach tenisowych przy ul. Matejki 17 A. Uroczyste otwarcie turnieju w sobotę o g. 9.30. Gry deblowe – do g. 18. W niedzielę rozgrywki od g. 10 do 16.
Podsumowaniem imprezy będzie niedzielny występ w amfiteatrze Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu, z udziałem Barbary Kurdej-Szatan (g. 19).

Wernisaż w galerii

ŚWINOUJŚCIE. W sobotę w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 przy ul. Armii Krajowej 13 odbędzie się wernisaż wystawy Julii Curyło, znakomitej malarki młodego pokolenia. Początek o g. 18. Wstęp wolny.

Zabawa na plaży

STEPNICA. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Stepnickiej zaprasza w niedzielę na festyn Bezpieczne Wakacje. Impreza na plaży rozpocznie się o g. 14 i jest integralną częścią Dni Stepnicy, które potrwają do 10 lipca. W programie m.in.: pokazy pierwszej pomocy, pokazy strażackie, gra edukacyjna o Stepnicy, konkursy z nagrodami. Zabawa potrwa do g. 19.

Przyjadą Cyganie


CHOSZCZNO. W piątek (1 lipca) o g. 17 w Choszczeńskim Domu Kultury zagra Cygański Teatr Muzyczny „Terno”. Gościnnie wystąpi artysta z Cygańskiego Zespołu Śpiewu i Tańca „Roma”. Wstęp wolny.

Balony nad miastem


SZCZECINEK. Od piątku do niedzieli potrwa Międzynarodowy Festiwal Balonowy „O Memoriał Kurta Hummela”. Już po raz siódmy ponad 50 balonowych załóg będzie rywalizować w powietrzu w pogoni za lisem. Udział zapowiedziały załogi z Polski, Niemiec, Danii, Szwajcarii, Włoch, Francji, Szwecji i USA. Będą też duńscy skoczkowie spadochronowi. Tradycyjnie już na niebie zaprezentują się balony o nietypowych kształtach. W tym roku najciekawszym statkiem powietrznym będzie amerykański balon o kształcie jednego ze stworków popularnej na całym świecie gry komputerowej i kreskówki – Angry Birds. Oprócz możliwości podziwiania balonów nad miastem, będzie też taniec balonów w rytm muzyki pod batutą zawodowego dyrygenta. Nocna gala balonowa już w piątek o g. 22.30, a starty balonów codziennie o 6 i 19.30.

Disco polo gra!


SZCZECINEK. Polo tv Hit Festival już po raz trzeci powraca do Szczecinka. Na placu koncertowym odbędą się trzy muzyczne wydarzenia: Scena Disco Star, koncert Premier Polo TV oraz „Wielka Gala Polo TV”, czyli prezentacja największych gwiazd i najpopularniejszych przebojów. Koncert Premier będzie transmitowany na żywo przez Polo TV. Początek o g. 17.

Parada starych aut


DRAWSKO POMORSKIE. W niedzielę będzie można podziwiać wyjątkowe pojazdy zabytkowe, które przyjadą w ramach I Łobeskiego Zlotu Miłośników Pojazdów Zabytkowych. Wśród nich będą auta z początku lat 20. ub. wieku. Samochody spodziewane są w Drawsku o g. 11.15. Po przyjeździe z Łobza w pierwszej kolejności kolumna przejedzie pod budynek przy ul. Kolejowej 1 (dawny dworzec), a następnie ulicami miasta do Parku Chopina. Samochody będzie można tam podziwiać między g. 12 a 13. Potem wyruszą w kierunku Węgorzyna.

Festiwal Uśmiechu

KOSZALIN. Na otwarcie 14. edycji Bezpiecznych Wakacji Fundacja O Uśmiech Dziecka i oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zapraszają 1 lipca na Festiwal Uśmiechu. W programie: korowód z Rynku Staromiejskiego do Sportowej Doliny oraz występy orkiestry dętej, kataryniarza, artystów cyrkowych i teatralnych. Zabawa potrwa od g. 10.30 do 13.30. Wstęp wolny. 

Uczta muzyczna

KOSZALIN. Ruszył 50. Międzynarodowy Festiwal Organowy. Dziś (piątek) o g. 19.15 w katedrze pw. NPNMP wystąpią: Karol Gołębiowski – organy, Kamila Orchowska-Hilla – sopran, Bartłomiej Misiuda – baryton, chór Opery na Zamku w Szczecinie i orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej.

Ulica Smaków

KOSZALIN. W sobotę (2 lipca) odbędzie się III Festiwal Pełnia Życia. Na Rynku Staromiejskim zagości Ulica Smaków. Gotować będzie prezydent Piotr Jedliński w towarzystwie Rafała Lorenca i Krzysztofa Marciniaka. Nadto konkurs rad osiedli na najlepsze naleśniki, prezentacje barów i restauracji, a o g. 18 – koncert zespołu Gooral. Dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowano rowerowy „Rajd Rodzinny do Koszałka” i marsz nordic walking (od amfiteatru do ratusza), „Dzień Sportów Wodnych” – zawody Wake Cup Koszalin i pływanie na byle czym (Wodna Dolina). Z kolei w niedzielę m.in.: zawody wędkarskie z okazji 750-lecia Koszalina (Wodna Dolina), Jarmark Jamneński (Muzeum) i biegi sztafetowe drużyn 2-osobowych (stadion Bałtyku). Wstęp wolny.

Pół żartem, pół serio

KOSZALIN. W niedzielę o g. 18 melomani zapraszani są na Rynek Staromiejski. Wtedy rozpocznie się koncert pt. „Pół żartem, pół serio”. Zespół Quartetto Giovane wykona najpiękniejsze melodie muzyki klasycznej i filmowej. Wstęp wolny. 

Letnia premiera 

KOSZALIN. Sztukę „Ryszard III” Williama Shakespeare'a, w przekładzie Stanisława Barańczaka, można premierowo obejrzeć w sobotę na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Klasyczny dramat to pretekst do opowieści o kondycji współczesnych decyzji politycznych i obywatelskich. Historię władcy, który stał się scenicznym ucieleśnieniem zła, w spektaklu BTD wyreżyserował Piotr Ratajczak. 

Steczkowska na scenie

DARŁOWO. Dziś (piątek) o g. 20.30 na Scenie Kulturalnej przy ul. Kąpielowej 11 w Darłówku odbędzie się koncert Justyny Steczkowskiej (akustycznie). Impreza jest biletowana. 

Dni Morza śpiewające

SARBINOWO. Transgraniczne Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza do swej siedziby przy ulicy Leśnej na Dni Morza, które trwają do soboty włącznie. Towarzyszyć im będą wystawy fotografii autorstwa Marka Jóźkowa i pamiątek z latarni morskiej w Gąskach. Można też podziwiać prace regionalnych rękodzielników. Imprezę zakończy Festiwal Morskiego Śpiewania zakończy Dni Morza. Na scenie nad brzegiem Bałtyku zaśpiewają zespoły: Za Horyzontem, Kochankowie Sally Brown i Kaszaloty. ©℗

(reg)

Fot. Mirosław Kwiatkowski

Komentarze

jasko
a w Szczecijnie co? Msze, panie, mnsze.....
2016-07-01 12:19:07
IM
"Nie warto siedzieć w domu" - oczywiście. Tylko jak dojechać na te imprezy (patrz: triathlon)?
2016-07-01 10:47:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie