środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rusza Tydzień Ubogich. Nie trać okazji…

Rusza Tydzień Ubogich. Nie trać okazji…

Rusza Tydzień Ubogich. Nie trać okazji…
Data publikacji: 2018-11-16 12:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 1242 361764

W tę niedzielę rozpoczyna się po raz kolejny szczególna akcja społeczna – Szczeciński Tydzień Ubogich. Jej celem jest nie tylko doraźne wsparcie osób potrzebujących, ale też przede wszystkim ważne przesłanie płynące do mieszkańców miasta: zauważmy drugiego człowieka i nie traćmy okazji do czynienia dobra.

II Szczeciński Tydzień Ubogich jest organizowany z inicjatywy dwóch społeczników – Krzysztofa Jędrzejewskiego i Roberta Grabowskiego. Żeby opowiedzieć o idei przedsięwzięcia, zaprosili dziennikarzy na przystanek autobusowy w centrum miasta, symboliczne miejsce, w którym się spotykają i zatrzymują ludzie. Bo właśnie do tego, by się zatrzymać przy drugim człowieku, przekonuje ta akcja. Rusza 18 listopada, w Światowy Dzień Ubogich poświęcony między innymi tym, którzy to ubóstwo odczuwają w sposób najbardziej dla nas widoczny – osobom bezdomnym.

– W trudnym okresie jesienno-zimowym apelujemy do wszystkich o większą wrażliwość – mówi Krzysztof Jędrzejewski. – Podczas tego tygodnia wspieramy podopiecznych szczecińskiego schroniska dla osób bezdomnych Feniks przy ul. Zamkniętej i namawiamy do podobnych działań. Prosimy szczecinian, żeby tak jak w ubiegłym roku wypełniali magazyny schroniska tym, czego jego mieszkańcy bardzo potrzebują.

O potrzebach mówił Arkadiusz Oryszewski, prezes Stowarzyszenia Feniks, które od wielu lat prowadzi tę placówkę, wie, jak pomagać i robi to skutecznie. W schronisku, które pełni funkcję interwencyjnego Pogotowia Zimowego, przebywa obecnie sto osób – kobiet i mężczyzn (jest to tylko jedno z kilku schronisk w mieście).

– Potrzebne są ubrania, ciepłe kurtki, zimowe buty, kołdry, ręczniki, koce – wylicza Oryszewski. – Te rzeczy trafią nie tylko do naszych podopiecznych, ale również do bezdomnych, którzy żyją w koczowiskach, na ulicach, solidarnie podzielimy się też darami z innymi organizacjami, które pomagają osobom bezdomnym.

Rzeczy można dostarczać do schroniska przy ul. Zamkniętej 5 na Stołczynie (a przy okazji poznać to miejsce i mieszkańców) lub do miejskiej ogrzewalni przy ul. Dąbrowskiego 22-23 (budynek dawnej Izby Wytrzeźwień). Podczas Szczecińskiego Tygodnia Ubogich, który potrwa do 24 listopada, planowany jest m.in. koncert dla podopiecznych schroniska, a w grudniu seans w kinie.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że ubóstwo niekoniecznie ma twarz bezdomnego. Człowiek ubogi to również ktoś, kto jest samotny, cierpiący, naznaczony bólem, odrzucony. Warto rozejrzeć się dookoła, zrobić samemu pierwszy krok.

– Zachęcamy, by podejść do tego symbolicznego tygodnia w jeszcze innym wymiarze – mówi Robert Grabowski. – Wokół nas jest wielu samotnych ludzi, czasem to nasi sąsiedzi. Namawiamy, by 22 listopada upiec ciasto i pójść z nim do tego sąsiada, porozmawiać, pobyć razem.

– Przesłanie naszej akcji jest proste: byśmy nie marnowali okazji do czynienia dobra – dodaje Krzysztof Jędrzejewski. – To, co po nas zostaje, to dobre ślady. Często obawiamy się pierwszego kroku, nosimy swoje bagaże trudnych doświadczeń życiowych i czasem trudno nam wyjść, uśmiechnąć się do innych. Tymczasem życzliwością, uśmiechem, nawet zwykłym „dzień dobry” możemy wiele zdziałać. To jest fantastyczne zobaczyć w oczach drugiej osoby radość z takiego spotkania. ©℗

Anna Gniazdowska

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Propozycja...
Zgłaszam projekt obywatelski by stworzyć nowe święto narodowe, jako ze dotyczy to większości nas wszystkich! Szkoda,że nie udało się ogłosić 12 listopada 100-leciem biedody narodowej i już by był długi weekendzik na jakąś fuchę i ekstra kasę! Pozdrawiam wszystkich klepiacych biedę.
2018-11-17 06:03:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie