niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Przeterminowane ryby, brudne naczynia… czyli sanepid w smażalni

Przeterminowane ryby, brudne naczynia… czyli sanepid w smażalni

Przeterminowane ryby, brudne naczynia… czyli sanepid w smażalni
Data publikacji: 2018-08-13 10:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Wywietleń: 5083 343050

Pracownicy inspekcji sanitarnej przeprowadzili kontrole w 78 smażalniach w naszym województwie.

Podczas kontroli, które prowadzono w ostatnich dwóch tygodniach lipca, sprawdzany był stan sanitarno-techniczny i badany olej smażalniczy. W pięciu przypadkach stwierdzono, że olej był niewłaściwej jakości. W trzech lokalach zostały przekroczone normy związków polarnych w oleju (poziomy substancji zanieczyszczających, które mogą znajdować się w tłuszczach stosowanych do smażenia). W dwóch lokalach jakość oleju była w górnej granicy dopuszczalności – maksymalnie 25 proc. związków polarnych. W przypadku stwierdzenia złej jakości oleju właściciel lokalu wymieniał olej na świeży, a zużyty tłuszcz usuwano do beczki na zużyte oleje posmażalnicze.

Podczas każdej kontroli sprawdzany był stan sanitarno-techniczny i za bieżące nieprawidłowości wystawiono 11 mandatów na kwotę 3700 złotych, głównie za: brak segregacji w zamrażarce – surowe mięso razem z bułkami do hot dogów; zamrożone mięso łososia (brak danych o terminie przydatności do spożycia) oraz zamrożone ścinki łososia wędzonego na zimno po terminie przydatności do spożycia; w pomieszczeniu bufetu stwierdzono na ladzie niedomyte szkło, z zaciekami (szklanki) oraz brudne sztućce z zaciekami w pojemnikach; brud we wszystkich pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych, brak bieżącego sprzątania – podłogi zakurzone, zatłuszczone, z pozostałościami okruchów; w pomieszczeniach przechowuje się zbędne przedmioty (drabina, koce, materac, szczotki, elementy dekoracji); środek do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością po upływie terminu ważności; opakowania do żywności, np. kartony na pizzę, przechowywane bezpośrednio na brudnej podłodze; brak bieżących zapisów wynikających z Systemu HACCP; artykuły spożywcze przechowywane bezpośrednio na podłodze (napoje), co uniemożliwiało przeprowadzenie właściwych zabiegów mycia i dezynfekcji; zamrożone porcje kulinarne bez oznakowania; mrożonki przechowywane w reklamówkach niedopuszczonych do kontaktu z żywnością i nieprzeznaczonych do mrożenia; brak do wglądu aktualnych badań do celów sanitarno-epidemiologicznych; brak aktualnego dokumentu potwierdzającego jakość zdrowotną wody w kierunku fizyko-chemicznym i mikrobiologicznym.

(reg)

Fot. Mirosław Kwiatkowski

Komentarze

a
niestety polskie prawo nie przewiduje wyższych kar. Póki się to nie zmieni będzie tak zawsze, bo dla takiego "przedsiębiorcy" lepiej jest zapłacić nawet kilka razy a kary sobie odbije na klientach.
2018-08-13 17:36:35
paprykaz
11 mandatów na kwotę 3700 złotych, faktycznie taka straszna kara ze sie wszyscy przestraszyli
2018-08-13 13:23:05
Słonecznik
Sprawdzić bar słonecznik w Świnoujściu.Masakra.Muchy po jedzeniu łażą!
2018-08-13 13:21:50
Quszcz
...po nazwisku ! Po nazwach "jadłodajni"....
2018-08-13 12:33:41
Prawo
Uwierzcie, że kara 3700 zł, to jest praktycznie nic dla "sezonowców", oni się z tym liczą i wolą jednorazowo zapłacić niż przy takiej masówce do te udniać pracowników i o to wszystko dbać. Co innego gdyby kara był powiedzmy od 500 zł do 15000 zl...
2018-08-13 12:18:50
A jeszcze...
Jak by podano... a ile to Bakteri bylo w tym przeterminowanym jedzeniu - to moze bylo by juz "prawie wszystko" do Kompletu ? A wiec: jedzenie stare a Ceny co jakis czas... Nowe ??
2018-08-13 11:27:19
Przecinek
Z tytułu można wyciągnąć wniosek, że to Sanepid wszystkiemu winien.
2018-08-13 10:55:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie