poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niewypały, niewybuchy i… skarby

Niewypały, niewybuchy i… skarby

Niewypały, niewybuchy i… skarby
Data publikacji: 2015-10-26 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 1941 31319

Dobiega końca akcja oczyszczania dawnych terenów wojskowych. Firmy saperskie na terenie całego kraju oczyściły 30 tysięcy hektarów zdegradowanego terenu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku dokonała podsumowania akcji.

– Na terenie RDLP Szczecinek oczyszczono ponad 5 i pół tysiąca hektarów z niewypałów i niewybuchów – mówi Sławomir Cichoń, dyrektor RDLP Szczecinek. – Najniebezpieczniejsze były obszary leśne na terenie Nadleśnictw Czarnobór i Borne Sulinowo. To tam właśnie znajdował się dawny poligon niemiecki, a później radziecki. Na terenie kraju znaleziono i unieszkodliwiono około półtora miliona sztuk amunicji strzeleckiej, bomb, granatów, pocisków artyleryjskich i min, z tego ponad 600 tysięcy sztuk znaleziono na terenie RDLP Szczecinek. Nie przypuszczaliśmy, że te tereny były aż tak niebezpieczne. Dziś przywracamy je ludziom i przyrodzie.

Na terenie nadleśnictw Borne Sulinowo i Czarnobór oczyszczanie prowadziły trzy firmy.


– Nasi saperzy znaleźli w borneńskich lasach prawie 400 tysięcy sztuk niebezpiecznych przedmiotów – mówi Ryszard Szuba z firmy saperskiej. – Wszystkie oczywiście zostały unieszkodliwione. Są to różnego rodzaju pociski artyleryjskie, granaty, bomby i amunicja strzelecka. Mamy nadzieję, że prace wykonaliśmy dokładnie i w ziemi już nic niebezpiecznego nie ma.

Podczas prac saperskich można znaleźć i inne przedmioty. Dwa lata temu w pobliżu Bornego Sulinowa znaleziono trumnę metalową z lat 30. ubiegłego wieku. Do dziś nie udało się ustalić, czyje szczątki w niej spoczywały. M.in. ze względu na możliwość znalezienia przedmiotów z minionych wieków, saperom towarzyszyli archeolodzy. I nie na próżno.


– Niedaleko Bornego Sulinowa znaleziono prawdziwy skarb pochodzący sprzed trzech i pół tysiąca lat –  mówi archeolog Agata Trzop-Szczepińska towarzysząca saperom. – To skarb brązowy, który znajdował się w glinianym garnku. Są tam przede wszystkim ozdoby, dość misternie wykonane. Zachowane w doskonałym stanie, wzbogacą kolekcję któregoś z muzeów znajdujących się w rejonie oczyszczania. Ponadto, znaleziono żelazne topory, groty do strzał i oszczepów oraz wiele drobniejszych przedmiotów.

Lasy na terenach dawnych poligonów są już bezpieczne. Teraz można bez obaw prowadzić tam różne prace i zabiegi leśne. Prace wykonane na terenie RDLP Szczecinek pochłonęły ponad 30 mln zł.


Tekst i fot. (bar)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie