niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niewypały, niewybuchy i… skarby

Niewypały, niewybuchy i… skarby

Niewypały, niewybuchy i… skarby
Data publikacji: 2015-10-26 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 2147 31319

Dobiega końca akcja oczyszczania dawnych terenów wojskowych. Firmy saperskie na terenie całego kraju oczyściły 30 tysięcy hektarów zdegradowanego terenu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku dokonała podsumowania akcji.

– Na terenie RDLP Szczecinek oczyszczono ponad 5 i pół tysiąca hektarów z niewypałów i niewybuchów – mówi Sławomir Cichoń, dyrektor RDLP Szczecinek. – Najniebezpieczniejsze były obszary leśne na terenie Nadleśnictw Czarnobór i Borne Sulinowo. To tam właśnie znajdował się dawny poligon niemiecki, a później radziecki. Na terenie kraju znaleziono i unieszkodliwiono około półtora miliona sztuk amunicji strzeleckiej, bomb, granatów, pocisków artyleryjskich i min, z tego ponad 600 tysięcy sztuk znaleziono na terenie RDLP Szczecinek. Nie przypuszczaliśmy, że te tereny były aż tak niebezpieczne. Dziś przywracamy je ludziom i przyrodzie.

Na terenie nadleśnictw Borne Sulinowo i Czarnobór oczyszczanie prowadziły trzy firmy.


– Nasi saperzy znaleźli w borneńskich lasach prawie 400 tysięcy sztuk niebezpiecznych przedmiotów – mówi Ryszard Szuba z firmy saperskiej. – Wszystkie oczywiście zostały unieszkodliwione. Są to różnego rodzaju pociski artyleryjskie, granaty, bomby i amunicja strzelecka. Mamy nadzieję, że prace wykonaliśmy dokładnie i w ziemi już nic niebezpiecznego nie ma.

Podczas prac saperskich można znaleźć i inne przedmioty. Dwa lata temu w pobliżu Bornego Sulinowa znaleziono trumnę metalową z lat 30. ubiegłego wieku. Do dziś nie udało się ustalić, czyje szczątki w niej spoczywały. M.in. ze względu na możliwość znalezienia przedmiotów z minionych wieków, saperom towarzyszyli archeolodzy. I nie na próżno.


– Niedaleko Bornego Sulinowa znaleziono prawdziwy skarb pochodzący sprzed trzech i pół tysiąca lat –  mówi archeolog Agata Trzop-Szczepińska towarzysząca saperom. – To skarb brązowy, który znajdował się w glinianym garnku. Są tam przede wszystkim ozdoby, dość misternie wykonane. Zachowane w doskonałym stanie, wzbogacą kolekcję któregoś z muzeów znajdujących się w rejonie oczyszczania. Ponadto, znaleziono żelazne topory, groty do strzał i oszczepów oraz wiele drobniejszych przedmiotów.

Lasy na terenach dawnych poligonów są już bezpieczne. Teraz można bez obaw prowadzić tam różne prace i zabiegi leśne. Prace wykonane na terenie RDLP Szczecinek pochłonęły ponad 30 mln zł.


Tekst i fot. (bar)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie