piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czy pamiętacie o ogrodach?

Czy pamiętacie o ogrodach?

Czy pamiętacie o ogrodach?
Data publikacji: 2019-09-09 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 10:41
Wywietleń: 859 412681

„Kolory, kształty, zapachy - obietnice piękna i harmonii ukryte w postaci bylin, traw, pnączy, cebul, krzewów i drzewek. Do tego świeże zioła, wrzosy, sukulenty, rośliny owadożerne, storczyki. I mnóstwo innych grodowych zachwytów w obfitości odmian: znanych i lubianych, a też nowych i kolekcjonerskich" - Ewa Maj tak zapowiada nadchodzącą edycję „Pamiętajcie o ogrodach", czyli najbardziej wyczekiwaną zieloną imprezę wystawienniczą Szczecina.

Tym razem w jesiennym wydaniu. Jak zawsze - na Wałach Chrobrego. Tam zjadą się nie tylko z naszego z regionu najbardziej znaczący producenci wszystkiego co zielone do domu i ogrodu. Na co będzie warto zwrócić uwagę, a czego nie pominąć?

- Bajecznie się zapowiada kolekcja czosnków ozdobnych. Natomiast na wielki hit się zapowiadają tulipany z serii ‘Ice Cream’. Wyglądają smakowicie, jak owocowe lody pokryte warstwą bitej śmietany. Tym razem oprócz niej pojawią się dwie nowinki w podobnym stylu purpurowo-biały ‘Blue Wow’ i ‘Banana Ice Cream’ - zapowiada Ewa Maj z FM Szczecin, współorganizatorka ogrodniczego kiermaszu. - Podobnie jak tulipany papuzie i kolejne kolekcjonerskie odmiany wielokwiatowe, zwane też bukietowymi lub familijnymi, czyli z 3-6 kwiatami na łodyżce: ‘Candy Club’, ‘Wonder Club’, ‘Night Club’, ‘Dream Club’ i ‘Flaming Club’.

Jesienią sadzi się rozmaite kwiatowe cebule. Zatem pośród szachownic cesarskich czy ziemowitów nie powinno zabraknąć również lilii. Choćby jednej z najstarszych odmian białych - ’Świętego Józefa’. Znana i ceniona w wielu krajach ze względu na niepowtarzalną urodę, zapach oraz właściwości lecznicze, będzie również dostępna na stoiskach kiermaszu. Podobnie jak cenione hybrydy: ‘Arabian Night’, ‘Claude Shride’ czy ‘Sunny Morning’.

Jesień to również najlepszy czas dla efektownych ozdobnych traw. Na kiermaszu ma być wiele odmian miskantów chińskich, a wśród nich nowa 'Gold Bar', wyróżniająca się karłowym wzrostem i żółtokremowymi cętkami na wachlarzowato ułożonych liściach. Jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie również tak oczekiwanych, jak ‘Balerina’ czy ‘Memory’ o okazałych jedwabistych kwiatostanach. W ofercie będą też miskanty olbrzymie, w tym nowy 'Aligator' o fantazyjnej mozaice złocistych plam przypominających łuski krokodyla, włosowata muchlenbergia i miłka o przypominających obłoczki kwiatostanach, widowiskowa palczatka miotlasta 'Blue Heaven’ i dostojna trawa pampasowa.

Poza roślinami w ofercie kiermaszu znajdą się elementy małej architektury, nawozy, sprzęt ogrodniczy, jak również ceramika, rękodzieło i inne wyroby rzemieślnicze. Swoje stoisko będzie miał Polski Związek Działkowców, gdzie będzie można zbadać odczyn gleby, a fachowych porad będą udzielali instruktorzy ogrodnictwa.

- Nie tylko ogród, ale także domową spiżarnię będzie można wzbogacić o nie lada specjały. Bo „Pamiętajcie o ogrodach” to także kiermasz jadła regionalnego, czyli „Wałówka z przysmakami” - przypomina Dorota Szyjanowska, współorganizatorka wydarzenia. - Tam czekać będą na szczecinian wskazane przed okresem jesienno-zimowym miody z najlepszych pasiek i czosnek z ekologicznych upraw. Nie zabraknie również rozmaitych przetworów, serów z Podhala, Podlasia i Mazur, pieczywa i wędlin robionych według tradycyjnych, regionalnych receptur, kwasu chlebowego, hiszpańskich oliwek, przysmaków z Turcji, orzechów, dyń i piw z minibrowarów.

Zapewne nie tylko szczecinianie czekają na jesienną edycję „Pamiętajcie o ogrodach”, licząc na kolejne ogrodnicze odkrycia i zachwyty. Z myślą o nich na Wałach Chrobrego - już w ten weekend (14-15 września) stanie prawie setka stoisk ze wszystkim, co zielone do domu, na działkę i do ogrodu. Spośród nich Czytelnicy „Kuriera" będą mogli wskazać najlepszego wystawcę. Do niego trafi prestiżowy puchar, a do szczęśliwców spośród uczestników głosowania - zestaw nagród od organizatorów i sponsorów wydarzenia.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Czy pamiętacie o ogrodach? Czy pamiętacie o ogrodach? Czy pamiętacie o ogrodach? Czy pamiętacie o ogrodach? Czy pamiętacie o ogrodach?

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie