Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Stadion w przededniu otwarcia

Data publikacji: 2022-09-27 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-01 09:43
Piłka nożna. Stadion w przededniu otwarcia
Stadion w pełnej okazałości Fot. Ryszard Pakieser  

W sobotę oficjalnie otwarty zostanie Stadion Miejski im. Floriana Krygiera. Budowa obiektu trwała ponad trzy lata i kosztowała 363 mln złotych. Powstał w miejscu starego stadionu Pogoni, a prace budowlane w kwartale ulic Karłowicza i Twardowskiego prowadzone były etapami, aby szczecińska drużyna mogła tu rozgrywać mecze ligowe. Trudne warunki nie przeszkodziły portowej jedenastce wywalczyć dwa razy z rzędu medalu PKO BP Ekstraklasy.

- Dla nas, dla Pogoni Szczecin, dla kibiców w Szczecinie to chyba najważniejszy czas w historii albowiem doczekaliśmy się stadionu, na który bardzo czekaliśmy.  Obiekt to nie tylko stadion ale również Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. To miejsce, którego nam zazdrości cała piłkarska Polska - komentuje prezes Pogoni Jarosław Mroczek.

Trzy lata budowy

Inwestycja związana z Budową Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie, rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Prace budowlane zakończono z końcem sierpnia 2022 roku. Inwestycja realizowana była w dwóch etapach.

Pierwszy obejmował rozbiórkę i budowę trybun południowej i wschodniej oraz budowę budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, czterech boisk treningowych w tym jednego z trybuną na blisko 800 miejsc oraz jednego ze sztuczną murawą i halą pneumatyczną tzw. balonem, którą rozkłada się na okres jesienno-zimowy. Wybudowany został również parking.

Drugi etap  obejmował budowę nowej trybuny wschodniej, rozbiórkę i budowę trybuny północnej, budowę boiska treningowego od strony ul. Twardowskiego, oraz przebudowę pozostałego zagospodarowania terenu – parkingu dla kibiców gości, dróg dojazdowych, chodników, głównego placu wejściowego od strony ul. Twardowskiego.

- Z przyjemnością obserwowałem każdy etap budowy Stadionu Miejskiego. Cieszę się, że udało się nie wyłączając możliwości grania, poszczególne elementy tego obiektu oddawać do użytkowania. To ogromny sukces, że mimo pandemii, różnych trudności, udało się to w realnych kosztach zrealizować. Murawa jest świetna, Pogoń jest w dobrej dyspozycji, więc mam nadzieję, że 1 października czeka nas wspaniały mecz przy pełnych trybunach. Stadion to materialna baza rozwoju kluby. Bardzo się cieszę z części młodzieżowej, bo ona jest imponująca i niewiele klubów w Polsce może się pochwalić takim zapleczem bezpośrednio przy stadionie - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Cztery trybuny

Stadion składa się z czterech trybun, dwie z nich, południowa i zachodnia posadowione zostały na skarpie. Wschodnia jak i północna powstały już jako osobne kilkupiętrowe budynku. Trybuna północna tzw. trybuna VIP wyróżnia się na tle pozostałych trybun stadionu. Tak naprawdę to pięciokondygnacyjny budynek. To w niej znajdują się pomieszczenie piłkarzy - szatnie, siłownia, odnowa biologiczna. To także część administracyjna z biurami klubu, loże VIP oraz zaplecze z pomieszczeniami dla mediów i centrum zarządzania i dowodzenia obiektem podczas organizacji imprez masowych.

- To jedna z piękniejszych inwestycji jakie dane nam było realizować i chyba jedna z takich, która miała największe grono kibiców w trakcie budowy. Nieczęsto się zdarza abyśmy pod tak dużym oglądem opinii publicznej coś budowali. Muszę przyznać, żeby było to wyzwanie ale bardzo pomocne – powiedział dyrektor oddziału Szczecin Korporacji Budowlanej Doraco Andrzej Kędzior.

Stadion w liczbach

Budowa stadionu wraz Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży kosztowała 356 mln złotych. 2/3 z tej kwoty to koszt budowy samego stadionu, 1/3 pochłonęła budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego z budynkiem i kompleksem boisk treningowych. Inwestycja była dofinansowana. 30 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki na budowę kompleksu szkoleniowego. 93,5 mln pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do ogólnej puli budżetowej Miasta na realizację dowolnych inwestycji. Gmina Miasto Szczecin z uwagi na prostszą formę rozliczenia się z przyznanego dofinansowania, zdecydowała się w całości przeznaczyć te środki na budowę stadionu. Pojemność stadionu to 21165 miejsc, a łączna powierzchnia użytkowa budynku stadionu to 14 827 m2. (woj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2022-10-01 09:27:11
to czyją własnością jest ten stadion ? Pogoń jest firmą prywatną . To jest darowizna miasta ? Może Redakcja przybliży temat ?
Jorguś
2022-09-29 18:28:25
Kiedy schody w ciągach komunikacyjnych zostaną poprawione na te spełniające normę i komfort chodzenia? Norma określa, że stopnie muszą być równe o o takich samych wymiarach.
@ toi
2022-09-29 15:45:05
W Łodzi zbudowano dwa stadiony dla ŁKS-u i Widzewa i ludzie się cieszą. A ty ciągle płaczesz na tym forum. W Kielcach już 16 lat temu wybudowano stadion. I co z tego dla nas wynika ?
@Dumna Szczecinianka
2022-09-29 15:26:51
Skoro Szczecin ma piękną filharmonię, amfiteatr, baseny, teatry, kina to powinien mieć także i nowy stadion. Zawsze masz wybór. Poza tym w Szczecinie mieszka statystycznie ok. 404 tyś. mieszkańców, a nowy stadion ma pojemność ponad 21 tyś. miejsc. Zatem przy pełnej frekwencji meczowej na stadionie zasiądzie statystycznie ponad 5% mieszkańców naszego miasta, a w rzeczywistości ten procent jest wyższy (część dzieci i seniorów). W Polsce nie ma już miasta o podobnej wielkości które nie ma stadionu.
szczecinianka
2022-09-29 14:21:29
WSZYSTKICH TYM KOMENTATORÓW POWINIEN ZBADAĆ PSYCHIATRA!!!!! BURAKI!!!!!
@drr
2022-09-28 17:06:16
Intelektualna kompromitacja.
drr
2022-09-28 13:33:22
czego byscie nie napisali to i tak stadion jest przepłacony,finansowany z mojej kieszeni dla kilku krzywokopaczy i ich szefa który postanowił zarabiac na fabryce kopaczy ......tylko dlaczego są w to zamieszane nase pieniadze????????? ....proste pytanie: czy mogę jutro skorzystac przez godzinę z jednego z boisk ,z moimi dziecmi???? .zenada i kolesiostwo
A chleb?
2022-09-28 09:08:05
A chleb będzie? Bo jak będą igrzyska tichleb powinien być. Chleba i igrzysk!
W sobotę
2022-09-27 21:25:48
się okaże czy to szczęśliwy obiekt bo jaki wynik pierwszego meczu otwarcia taki będzie już zawsze los drużyny na nim...
Dumna Szczecinianka
2022-09-27 20:26:43
Cudowna inwestycja. W pryzmacie kryzysu, oszczędzania ciepła i prądu a tutaj takie marnotrawstwo i w imieniu czego? Durnego kopania gały… świat zszedł na psy. I te czarne sufity… zamiast próbować rozjaśnić przestrzeń to nie, będziemy ładować kasę w rachunki za światło z setek lamp bo jakiś idiota wymyślił czarny sufit. Inwestować za publiczne pieniądze w coś, z czego 99% Szczecinian nigdy nie skorzysta. Żenada.
!!!
2022-09-27 19:54:02
Zdjęcie korytarza pokazuje idityczność pomysłu czarnych sufitów. Ciekawe po co ludzie malują na biało.
Helikopter z Misia
2022-09-27 19:47:18
bardzo cieszą mnie inwestycje w piłkę nożną. Warto tu dodać 11 mln na stadion dla KS Arkonia (SBO), Hutnika (kilka razy z SBO), Świtu (SBO), Czarnych (SBO), boisko w Kijewie (SBO), pomnik Floriana Krygiera (SBO) , 15-20 mln na stadion Stali Stocznia przy Kresowej (niby MOSIR ale nikogo nie wpuszczają). Życzę dobrych stawek u bookmacherów. Minium 6:1 jak w meczu z Rejkjavikiem, pzdr
toi
2022-09-27 19:46:21
w łodzi niewiele mniejszy zbudowano za 160 mln.....
ciecin
2022-09-27 19:19:12
Miejski stadion dla prywatnej firmy ? Co na t o Prokuratura

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA