Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Piłka nożna. Na zakończenie sezonu Pogoń wygrywa 4:0 i gra w pucharach! (akt. 1)

Data publikacji: 27 maja 2023 r. 20:47
Ostatnia aktualizacja: 28 maja 2023 r. 22:13
Piłka nożna. Na zakończenie sezonu Pogoń wygrywa 4:0 i gra w pucharach!

W ostatnim meczu obecnego sezonu, przy pełnych trybunach i gorącym dopingu, szczecińska Pogoń po dobrej grze wysoko pokonała rywali z Radomia i zakończyła rozgrywki na IV miejscu, premiowanym grą w Lidze Konferencji Europy. Wskoczyć na podium portowcom się nie udało, bo zgodnie z naszymi obawami, Lech wygrał w Poznaniu z Jagiellonią Białystok i zdobył brązowy medal. Mistrzem Polski już wcześniej został Raków Częstochowa, a tytuł wicemistrzowski wywalczył z Legią Warszawa były szkoleniowiec z Twardowskiego Kosta Runjaić. Najwyższą klasę rozgrywkową, oprócz wcześniej zdegradowanych – Miedzi Legnica i Lechii Gdańsk – opuszcza także Wisła Płock.

Piłkarska PKO BP Ekstraklasa: POGOŃ Szczecin – RADOMIAK Radom 4:0 (1:0); 1:0 Kamil Grosicki (34 karny), 2:0 Mateusz Łęgowski (47), 3:0 Luka Zahovič (51), 470 Alexander Gorgon (90+2)

POGOŃ: Dante Stipica – Linus Wahlqvist (68 Paweł Stolarski), Benedikt Zech (77 Danijel Lončar), Mariusz Malec (77 Kóstas Triantafyllópoulos), Leonárdo Koútris – Marcel Wędrychowski (65 Wahan Biczachczjan), Damian Dąbrowski, Mateusz Łęgowski, Sebastian Kowalczyk (65 Alexander Gorgon), Kamil Grosicki – Luka Zahovič

RADOMIAK: Albert Posiadała – Damian Jakubik (54 Daniel Pik), Raphael Rossi, Mateusz Cichocki (26 Mike Cestor), Dawid Abramowicz – Lisandro Semedo, Chrístos Dónis (54 Luizão), Roberto Alves, Frank Castañeda, Berto Cayarga (74 Jakub Nowakowski) – Jean Franco Sarmiento (75 Krystian Okoniewski)

Żółte kartki: Wahlqvist, Biczachczjan – Alves. Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 19 590

Portowcy rozpoczęli spotkanie z grającymi pod słońce radomianami od krótkiego rajdu Grosickiego, zakończonego nieco niecelnym strzałem. Później do głosu doszli goście i w 11. minucie Cayarga w świetnej sytuacji strzelił tuż koło słupka. Po chwili Zech zablokował wychodzącego na strzelecką pozycję Castañedę, wybijając piłkę na rzut rożny, ale sędzia uznał, że Kolumbijczyk faulował Austriaka i zamiast kornera, był rzut wolny dla Pogoni. W 24. minucie w szczecińskim polu karnym przewrócił się Semedo, ale nikt mu w tym nie „pomagał”, więc arbiter nakazał grać dalej. W tej samej minucie po kontrze i dalekim podaniu do Łęgowskiego, nasz defensywny pomocnik był bliski do wyjścia na pozycję sam na sam z bramkarzem, ale na linii pola karnego przegrał pojedynek z Posiadałą. Cztery minuty później Stipica zastopował akcję zawiązaną przez Sarmiento. W kolejnej minucie Łęgowski strzelił tuż obok bramki. W 31. minucie po rajdzie Grosickiego do podania pod bramką nie doszedł Wędrychowski, ale akcja nie zakończyła się jeszcze, a gdy piłka po podaniu Wahlqvista wróciła w pole karne, za jego końcową linią sfaulowany został Zahovič. Kilka minut trwała analiza VAR-u i do piłki podszedł Grosicki, strzelając pewnie do siatki, choć radomski golkiper chciał go zdeprymować, przed strzałem biegając w bramce i po linii bramkowej. Było to 13. trafienie Grosika w tym sezonie! Tuż po wznowieniu gry portowcy mogli podwyższyć wynik, gdy po wzorcowej akcji Grosickiego z Kowalczykiem, ten drugi strzelił nieznacznie nad bramką. W doliczonym czasie pierwszej połowy, po akcji lewą stroną Grosickiego z Koútrisem, Zahovič nie doszedł do obiecującej piłki, a przed zejściem piłkarzy do szatni, strzał Semedo obronił nasz bramkarz.

Po zmianie stron Pogoń zaatakowała na bramkę przy sektorze swoich szalikowców i już w 47. minucie Grosik podał do Łęgowskiego, który lekkim fałszem z 12 metrów strzelił gola tuż przy słupku. Cztery minuty później goście nieumiejętnie wyprowadzali piłkę spod własnej bramki, a po błędzie Posiadały, Zahovič z bliska zdobył trzecią bramkę. Dwie minuty później Grosicki nie doszedł do podania Zahoviča, a po chwili bramkarz Radomiaka obronił strzał Łęgowskiego. W 64. minucie oglądaliśmy fantastyczną akcję Zahoviča z Wędrychowskim zakończoną golem, ale sędzia uznał, iż był spalony. Jak widać, trzecia bramka mocno podbudowała napastnika reprezentacji Słowenii, który w 70. minucie z ostrego kąta trafił w słupek. W 82. minucie strzał Gorgona radomski bramkarz sparował na rzut rożny, a po chwili golkiper ten obronił uderzenie Grosickiego. Gdy rozpoczynał się doliczony czas gry, dokładne podanie Łęgowskiego na czwartą bramkę zamienił strzałem z bliska Gorgon. W drugiej połowie goście przeprowadzili kilka akcji, ale nie potrafili ich sfinalizować i nie poradzili sobie nawet w kontrze z przewagą liczebną: czterech na dwóch. Po dobrej grze Pogoń odniosła więc zasłużone zwycięstwo! ©℗