Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Ósmoklasiści już po pierwszym egzaminie. „Zemsty" się nie spodziewali [GALERIA]

Data publikacji: 2022-05-24 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-24 16:24
Ósmoklasiści już po pierwszym egzaminie. „Zemsty" się nie spodziewali
Egzamin ósmoklasisty w SP 12 w Szczecinie Fot. Dariusz Gorajski  

Niemal pięć tysięcy w Szczecinie, a w całym regionie ponad 21 tysięcy uczniów kończących szkoły podstawowe jest już po pierwszym egzaminie z języka polskiego. Do „małej matury" przystąpiło w Zachodniopomorskiem także 341 młodych uchodźców z Ukrainy. 

Przez 120 minut uczniowie musieli pochylić się nad arkuszem z zadaniami zamkniętymi, czyli takimi, w których wybierali jedną odpowiedź z kilku podanych oraz napisać wypracowanie. 

Od rana nastolatki szturmowały internetowe wyszukiwarki. Uczniowie spodziewali się, że na tegorocznym egzaminie przyjdzie im zmierzyć się lekturami: „Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Przypuszczenia ósmoklasistów się nie potwierdziły. W zadaniach zamkniętych królowała „Zemsta"  Aleksandra Fredry. Uczniowie musieli także sformułować pisemną wypowiedź. Do wyboru mieli dwa tematy. W pierwszym trzeba było napisać rozprawkę udowadniającą trafność stwierdzenia:  „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności" odwołując się do lektur obowiązkowych.  W drugim napisać opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej: „Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury".

Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć maksymalnie 45 punktów - 25 punktów za odpowiedzi na pytania oraz 20 punktów za wypracowanie.

Centralna Komisja Egzaminacyjna o godz. 13 opublikowała arkusze z języka polskiego. Młodzież może tu również sprawdzić przykładowe odpowiedzi. 

W środę ósmoklasiści pochylą się nad zadaniami z matematyki, w czwartek będą zdawać pisemny egzamin z języka obcego nowożytnego. Uczniowie mają do wyboru: język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski i ukraiński.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No nie
2022-05-24 16:08:18
To nie było Harry Potter ? Skandal
Stara matura
2022-05-24 15:10:57
Dla nich Reymont czy Sienkiewicz to to samo.I tak nie mają o tym pojęcia . Kiedyś lektury się czytało, a teraz jedynie streszczenie w necie
Statystyki
2022-05-24 14:14:46
Ciekawe czy po raz kolejny wyniki egzaminów będą jednymi z najgorszych w kraju

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA