środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Lato z Kurierem > Medale mistrza do podziwiania w Drawsku Pomorskim

Medale mistrza do podziwiania w Drawsku Pomorskim

Medale mistrza do podziwiania w Drawsku Pomorskim
Data publikacji: 2019-07-11 21:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-12 00:35
Wywietleń: 767 402012

Medale wybitnego polskiego lekkoatlety i olimpijczyka można obejrzeć na wystawie w Magazynie Solnym w Drawsku Pomorskim. Józef Szmidt jako pierwszy człowiek na świecie osiągnął 17 metrów w trójskoku.

Na otwarcie wystawy przybył sam mistrz wraz 
z małżonką Łucją Szmidt. Na twarzy 84-letniego utytułowanego sportowca, dwukrotnego złotego medalisty, widać było wzruszenie.

– Jego wspomnienia przeniosły nas na olimpijskie stadiony. Poczuliśmy przez chwilę radość i smak zwycięstwa – podkreślają uczestnicy wernisażu, który odbył się w Magazynie Solnym. Warto dodać, że wystawa medali legendy polskiego sportu jest pierwszą stałą ekspozycją odrestaurowanego Magazynu Solnego.

Receptą na sukces podaną przez legendarnego olimpijczyka są słowa: „Trzeba chcieć żeby coś osiągnąć”, które kieruje szczególnie do ludzi młodych, spędzających większość czasu wolnego przed komputerem. Siła charakteru bierze się z ćwiczeń i wytrwałego dążenia do zamierzonego celu. Potwierdzeniem tych słów są gabloty wypełnione medalami Józefa Szmidta, które można oglądać na wystawie w Magazynie Solnym.

Jak podaje Wikipedia, J. Szmidt był jednym z najwybitniejszych polskich lekkoatletów. Jako pierwszy zdobył dla Polski dwa złote medale olimpijskie: oba w trójskoku na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 z wynikiem 16,81 m i w Tokio w 1964 z wynikiem 16,85 m (w obu przypadkach były to rekordy olimpijskie). Szmidt dwukrotnie zdobywał również mistrzostwo Europy w Sztokholmie (1958) i Belgradzie (1962). Jako pierwszy człowiek na świecie osiągnął 17 metrów w trójskoku. 5 sierpnia 1960 na Stadionie Leśnym w Olsztynie skoczył 17,03 m, bijąc poprzedni rekord świata aż o 33 cm. Wynik ten został poprawiony dopiero po ośmiu latach.

Wystawę można zwiedzać w Muzeum przy ul. Kilińskiego 4 codziennie (oprócz niedziel), w poniedziałki w godz. 9-15, a w pozostałe dni w godz. 9-17. 

(reg)

Fot. Adam Cygan

 

Medale mistrza do podziwiania w Drawsku Pomorskim Medale mistrza do podziwiania w Drawsku Pomorskim

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie