niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Weekend magii, bestii i legend

Weekend magii, bestii i legend

Weekend magii, bestii i legend
Data publikacji: 2018-07-19 20:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-18 15:57
Wywietleń: 559 338746

Polowania na bestie, wampierze i strzygi, biesiada tytanów, starosłowiańska kuchnia, warsztaty rzemiosła, bal kostiumowy w Parku Legend z udziałem Peruna i Welesa, borowinobranie z wielkim moczeniem zwycięzców, muzyka i śpiew. Dla biegaczy – ekstremalny bieg na przetrwanie i szybkość trasą pełną klątw i zasadzek. Dla rowerzystów – trasa traktem historii na czas i orientację. To tylko część wydarzeń, jakie złożą się na organizowany 20-22 lipca  I Międzynarodowy Festiwal Peruna. A wszystko w otoczeniu zieleni przypałacowego parku dawnej posiadłości rodziny von Raminów w przygranicznej wsi Stolec w gminie Dobra.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia mają nadzieję, że stanie się ono impulsem i ożywi wreszcie miejsce po powojennych dekadach marazmu, zaniedbań i dewastacji. Dzięki wykorzystaniu walorów przyrodniczych okolicy i sięgnięciu do wielowątkowej zapomnianej historii chcą uczynić z niej atrakcję turystyczną na skalę europejską. A przy okazji, czego nie kryją, to jedna ze ścieżek do pozyskania funduszy na odrestaurowywanie zniszczonej zabytkowej rezydencji, która przez powojenne dziesięciolecia pełniła funkcję granicznej strażnicy, jak i rewaloryzacji liczącego sobie kilkanaście hektarów całego założenia pałacowo-parkowego.

Perun Park Legend – w założeniu jako projekt na stałe – ma zamienić się w strefę rozrywki i rekreacji, gdzie wskrzeszane i w atrakcyjny sposób przedstawiane będą legendy oraz historie dotyczące tej części Pomorza. Na przestrzeni wieków wokół wsi, pałacu Raminów i jego najbliższej okolicy narosły liczne tajemnice. Teraz – według zapowiedzi – ma przyjść czas, by zainteresować nimi turystów.

W programie wydarzenia już od najbliższego piątku m.in. warsztaty z cyklu: Motanki – lalki dobrych życzeń, Zaklęty taniec – zatańcz jak ci Strzyga zagra, Kubb i Hnefatafl – nauka gier dawnych, Od zioła do potwora czyli malowanie postaci fantasy naturalną techniką roślinną. Do tego prelekcje i straszne pogadanki: Weles i magiczny świat podziemia, W krainie upiorów, duchów i demonów, opowieści o dawnych bestiach i zabobonach. Poza tym gry i zawody w plenerze. A od wieczora biesiada przy ogniu z eliksirami mocy i strawą przy pochodniach, warzenie w kotle wiedźmińskiej zupy i koncert zespołu ŻMIJ.

Dla sportowców z kolei PERUN TRAIL trasą pełną klątw i zasadzek dawnym torem wąskotorówki Randower Kleinbahn. Bieg, wyścig rowerowy i nordic walking (wymóg wcześniejszej rejestracji :https://perunpark.pl/bieg/). Dla zwycięzców - Borowinobranie i Wielka Uczta Tytanów.

W sobotę i w niedzielę od rana też wiele atrakcji, w tym warsztaty i pokazy: Moda Bestii i Studio Przemiany – cosplay, larp, fantasy – charakteryzacja i porady, Pachnidło - mikstury magiczne na złość, miłość i spokój, słowiańskie ozdoby białogłowy - wystawa kabłączków; Łzy diabła - pokaz destylacji smoły drzewnej, właściwości i możliwości jej wykorzystania; Odpędź złe licho - zabawa dla dzieci: tworzenie miotełki brzozowej; Wyczaruj tęczę - naturalne barwienie materiałów; Upoluj Utopca – listy gończe i flagi na utopce warsztaty dla dzieci;Szkoła Łuczników Peruna – warsztaty dla każdego; Zaklęte tańce - warsztaty tańca w kręgu. Pokazy specjalne, kaskaderzy, koncerty i performance. A popołudniami wystawa grozy w pałacu i cykl legend dla dzieci i dorosłych. Liczne gry, a ponadto w niedzielę od południa: Wielki bieg Wiedźm– zawody z przeszkodami i testami o tytuł Baby Jagi, Zawody o Puchar Peruna – zawody łucznicze dla każdego, czy Tropem Leszego – rodzinna gra terenowa z elementami logiki. 

Wstęp jest płatny. Na Czytelników Kuriera Szczecińskiego, którzy byliby zainteresowani, czeka u organizatorów imprezy bilet dla 2 osób na całość wydarzenia. Wystarczy odgadnąć, jakie inicjały wpisane są w zwieńczenie bramy wjazdowej posiadłości w Stolcu i rozszyfrować, co one znaczą. Podpowiedzi można znaleźć na stronie http://fundacja.palacstolec.pl/. Obowiązuje zasada kto pierwszy, a z odpowiedziami należy dzwonić bezpośrednio do organizatorów na numer telefonu 503 801 100. ©℗

(MIR)

Fot.: Fundacja Pałac Stolec

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy