niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Uwaga na kleszcze. Gdzie atakują najczęściej?

Uwaga na kleszcze. Gdzie atakują najczęściej?

Uwaga na kleszcze. Gdzie atakują najczęściej?
Data publikacji: 2018-07-10 12:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-18 15:57
Wywietleń: 2549 337729

Latem chętniej i częściej spędzamy czas na pieszych lub rowerowych wycieczkach leśnych, spacerach po parkach, wypoczywamy na kempingach, polach namiotowych... Warto więc wziąć pod uwagę, że w krzewach, na gałęziach drzew, a nawet w trawie, mogą się czaić kleszcze.

Pajęczaki te są groźne dla nas, bo przenoszą choroby, m.in. boreliozę. Tylko w kwietniu i maju tego roku stwierdzono ją u ponad 100 osób z naszego regionu. A 6 z nich wymagało leczenia szpitalnego.

– Borelioza z Lyme, choroba nazywana również krętkowicą kleszczową, jest chorobą wielonarządową wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia – informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. – Nosicielami krętków są zakażone kleszcze z rodzaju Ixodes.

Najwięcej kleszczy jest na terenach leśnych, otwartych łąkach, nad brzegami rzek i jezior, na działkach i w miejskich parkach. Są one aktywne przez cały rok, nawet zimą. Ale szczyty ich inwazji przypadają na okresy od marca do czerwca oraz od sierpnia do października.

– Do ekspozycji na kleszcze dochodzi przeważnie w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym – dodaje Małgorzata Kapłan. – Większa zapadalność na boreliozę zauważalna w ostatnich latach jest nie tylko wynikiem zmian klimatycznych, wpływających na zasięg geograficzny bytowania kleszczy, zmian ekonomicznych, rozwoju handlu 
i turystyki ale również zmian społecznych zachodzących w otoczeniu ludzi. Rejonami endemicznymi występowania zachorowań na boreliozę są: Europa  Środkowa, Skandynawia, Rosja oraz wschodnie wybrzeże Ameryki.

Najlepszą profilaktyką boreliozy jest więc ochrona przed kleszczami.

– Stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, impregnowanej repelentami podczas pracy w rejonach leśnych i w polu, np. używanie odzieży lekkiej i przewiewnej, najlepiej o formie kombinezonu, w jasnym kolorze, aby szybciej zauważyć i usunąć pajęczaka - wymienia Małgorzata Kapłan. – Spryskiwanie odzieży i nieosłoniętych części ciała środkami odstraszającymi kleszcze; dokładne osłanianie rąk i nóg, np. wpuszczenie nogawek w spodnie, skarpety i używanie pełnego obuwia; używanie nakrycia głowy; dokładne oglądanie odzieży i całego ciała po powrocie do domu w celu ewentualnego znalezienia i usunięcia kleszczy; pranie i suszenie ubrań w wysokiej temperaturze.

A gdy już zauważymy na ciele kleszcza, to trzeba go prawidłowo usunąć. W aptekach są dostępne narzędzia, które to ułatwiają.

– Nie należy do tego celu stosować tzw. domowych sposobów: używać tłuszczów, lakieru do paznokci, nie należy przypalać kleszcza itp. – przestrzega Małgorzata Kapłan. – Trzeba za to odkazić miejsce po usunięciu kleszcza.

W całym ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem odnotowano 850 zachorowań na boreliozę. Od początku tego roku (do końca maja) 250. Ale szczyt zachorowań zwykle przypada na jesień.

– W przeważającej większości w woj. zachodniopomorskim w 2017 r. borelioza występowała pod postacią rumienia wędrującego – podsumowuje rzeczniczka WSSE w Szczecinie. 

Ale u niektórych chorych pojawiły się także objawy stawowe lub neurologiczne.
W 2017 roku, podobnie jak rok wcześniej, w naszym regionie zarejestrowano również jedno zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu. ©℗

(sag)

Fot. Archiwum

 

 

Komentarze

Pemetryna!
Nie liczcie na żadne NFZ. W profilaktyce i leczeniu kierujcie się wytycznymi ILADS lub DBG.
2018-07-11 13:07:40
Permetryna!
Lekarze w Szczecinie i wyjęcie kleszcza to porażka. Po kilku dniach poszukiwań i chodzenia po różnych lekarzach pomocy udzielił PRAWDZIWY LEKARZ z SOR na Unii Lubelskiej Pan Marcin Królikowski za co chciałem Mu SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ korzystając z tej okazji.
2018-07-11 13:05:46
bb
tylko że bardzo trudno z NFZ wykonać wiarygodne badanie i leczenie - 3 m-ce czekania!
2018-07-11 02:54:42
I najwazniejszym jest...
By rowniez usunac Leb Kleszcza - ktorym wcija sie w cialo ludzkie ! I jesli zaczerwienienie sie POWIEKSZA... to szybko zwrocic sie do Lekarza !!
2018-07-11 00:29:25
Permetryna!
badaniekleszcza_usz_edu_pl pisze to jako osoba mająca znajomych z ciężkimi objawami neuroboreliozy - większość lekarzy bagatelizuje ryzyko ciężkich chorób od-kleszczowych - nie dajcie się spławiać lekarzom - intensywna antybiotykoterapia przez 4 tygodnie zaraz po stwierdzeniu ugryzienia przez kleszcza - ratujcie zdrowie i życie...
2018-07-10 21:46:14
Permetryna!
Ludzie chrońcie się - odpowiednia odzież i chociaż do połowy uda spryskać odzież roztworem Permetryny. Kleszcza do badania oddajemy w Szczecinie na Uniwersytet Szczeciński - to chyba najtańsze badanie w całej Polsce kleszcza pod katem nosicielstwa (65zł).
2018-07-10 21:42:27
czyt
Przydatny tekst , tylko jak" wpuszczać nogawki w spodnie " ?
2018-07-10 17:48:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy