środa, 16 października 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Uczyli się ratować życie

Uczyli się ratować życie

Uczyli się ratować życie
Data publikacji: 2018-06-27 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-24 10:24
Wywietleń: 1008 335551

Zakończyły się dwa pierwsze etapy projektu „System życia”, który Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Świnoujściu, realizuje razem ze swoim partnerem strategicznym, firmą Gaz-System.

Pierwszy etap projektu był realizowany w szkołach podstawowych. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich gimnazjów. Celem zajęć było przypomnienie i doskonalenie schematu udzielania pierwszej pomocy i wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Dla wielu z uczestników projektu był to czas na utrwalenie procedur działania oraz poprawienie techniki wykonywania ucisków klatki piersiowej i oddechów ratowniczych – tłumaczy Jarosław Włodarczyk, szef świnoujskiego WOPR.

Drugą część zajęć stanowił konkurs, który polegał na dwuminutowej, ciągłej resuscytacji wykonywanej na elektronicznych fantomach. Po wykonaniu zadania każdy z uczestników otrzymywał informację zwrotną o poziomie efektywności prowadzonych zabiegów, a także o tym, co należałoby poprawić, aby podwyższyć uzyskany wynik.

Były też ćwiczenia postępowania w przypadku zakrztuszenia, które w rzeczywistości może być bezpośrednią przyczyną zatrzymania krążenia. Z każdej szkoły zostało wytypowanych dziesięć najlepszych osób, które zmierzyły się ze sobą w finale o tytuł „Mistrza Mistrzów”, który odbył się w świnoujskim Kinie Cinema 3D. Tam w rywalizacji indywidualnej oraz grupowej walczyło między sobą około 40 finalistów, którzy w czasie dwuminutowej (indywidualnie) oraz dziesięciominutowej (grupowo) resuscytacji musieli wykazać się jak najlepszą efektywnością wykonywanych zabiegów resuscytacyjnych.

Pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej zajęła Szkoła Podstawowa nr 6, drugie Szkoła Podstawowa nr 3, trzecie Szkoła Podstawowa nr 4, a czwarte Szkoła Podstawowa nr 1. W rywalizacji indywidualnej najlepszy okazał się Patryk Pulchny, drugie miejsce zajęła Kornela Dąbrowska, a trzeci wynik miał Igor Wojciechowski. Tytuł „Mistrza Mistrzów” przypadł Miłoszowi Popinowi.

Za zwycięstwo w rywalizacji drużynowej dla całej drużyny ufundowane zostały wejściówki do Kina Cinema3D, za trzy pierwsze miejsca uczestnicy otrzymali wakacyjny kurs ratownika WOPR, natomiast dla „Mistrza Mistrzów” ufundowany został dwutygodniowy obóz o profilu ratowniczym sponsorowany przez TWR Collegium Świnoujście.

– To nie koniec naszego projektu – dodaje J. Włodarczyk. – Przeprowadzaliśmy zajęcia w przedszkolach oraz z gimnazjalistami. Latem będziemy urządzać pokazy i prowadzić działania edukacyjne na plaży. Młodzież z naszego miasta zaprojektowała kolorowe opaski z miejscem na numer telefonu, które będziemy rozdawać. Ostatnim etapem projektu będą szkolenia dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tekst i fot. BaT

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie