niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Na lotnisku w Kluczewie. Świat po nuklearnej zagładzie

Na lotnisku w Kluczewie. Świat po nuklearnej zagładzie

Na lotnisku w Kluczewie. Świat po nuklearnej zagładzie
Data publikacji: 2018-07-18 13:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-18 15:57
Wywietleń: 834 338985

Ponad tysiąc osób bierze udział w największym w Europie festiwalu postapokaliptycznym, który odbywa się na terenie lotniska w stargardzkim Kluczewie. Jego uczestnicy przenieśli się do świata całkowicie zniszczonego w wyniku zagłady nuklearnej.

OldTown to największy w Polsce i rozpoznawalny na całym świecie festiwal osadzony w realiach postapokalipsy, czyli wyobrażeniu świata po globalnej zagładzie atomowej. Organizatorzy czerpią inspiracje z licznych dzieł kultury: kultowych gier z serii Fallout, filmów typu Mad Max czy książek z uniwersum Metro 2033.

Miejscem akcji jest opuszczone lotnisko w stargardzkim Kluczewie. A świat gry to specjalnie przygotowane miasteczko – OldTown – składające się z opuszczonych hangarów lotniczych, ruin budynków oraz zarośniętych trawą pasów startowych.

Teren festiwalu jest areną niezwykłej gry fabularnej osadzonej w rzeczywistości świata zniszczonego przez wojnę nuklearną.

– Taki rodzaj gry nazywa się larpem (ang. live action role-playing) i zyskuje coraz większą popularność, zarówno w Polsce, jak i na świecie – informują organizatorzy festiwalu. – Każdy uczestnik wciela się w wymyśloną i przygotowaną przez siebie postać. Jego wybory i działania mają wpływ na otaczający go świat – to jak potoczą się losy postaci, drużyny, a także całej wioski, zależy od jego decyzji. Gracz często staje przed trudnymi wyborami moralnymi: postąpić szlachetnie i narażać swoje życie, czy łatwo się wzbogacić, ale wystawić innych na pewną śmierć.

OldTown to także wiele imprez towarzyszących. W okolicach miasteczka odbywają się postnuklearne zawody sportowe, w tym „Jugger” – gra zaczerpnięta z filmu „Krew bohaterów”, luźno inspirowana rugby. Przygotowane zostały także zajęcia z postapokaliptycznego rzemiosła, m.in. warsztaty tworzenia, postarzania i niszczenia strojów, projektowania i wytwarzania biżuterii, ozdabiania tkanin, obróbki metalu, produkcji bezpiecznej broni. Dla głodnych wiedzy odbywają się prelekcje, wykłady, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.

Festiwal potrwa do 19 lipca.

(reg)

Fot. OldTown Festival

Na lotnisku w Kluczewie. Świat po nuklearnej zagładzie Na lotnisku w Kluczewie. Świat po nuklearnej zagładzie Na lotnisku w Kluczewie. Świat po nuklearnej zagładzie

Komentarze

Henryk
Ekstra! Szkoda, że nie mogę przyjechać popatrzeć... Te stroje i maski wyglądają na znakomite rękodzieło. To tak jakby być na planie mad maxa albo grać VR w fallout.
2018-07-18 21:58:17
obserwator
totalne oszołomy
2018-07-18 19:23:04
ten tego...
troche to parade rownosci przypomina
2018-07-18 14:03:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie