poniedziałek, 18 lutego 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Kolejny wyjątkowy eksponat w Podziemnym Mieście

Kolejny wyjątkowy eksponat w Podziemnym Mieście

Kolejny wyjątkowy eksponat w Podziemnym Mieście
Data publikacji: 2018-07-23 15:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-18 15:57
Wywietleń: 847 339819

W wielkiej i ciężkiej skrzynce dotarł do Podziemnego Miasta w Świnoujściu nowy, niezwykły nabytek. To celownik noktowizyjny NSP-2. – Jest to pierwszy system noktowizyjny, który dostosowany został do karabinków konstrukcji Kałasznikowa – tłumaczy Marcin Ossowski, kolekcjoner karabinów AK.

Pasjonaci historii z Podziemnego Miasta w Świnoujściu postanowili potrzymać trochę przyjaciół obiektu w niepewności. Późnym wieczorem kapral Kazik pojawił się przed biurem przepustek z ciężką, ważącą 16 kilogramów stalową skrzynią. Następnego dnia pasjonaci zaprezentowali nowy eksponat.

– Celownik noktowizyjny NSP-2 to pierwszy system noktowizyjny, który dostosowany został do karabinków konstrukcji Kałasznikowa. Cały zestaw składa się z przetwornika, znajdującej się nad nim lampy emitującej światło podczerwone oraz wodoodpornego pojemnika na baterie, które noszone były przez żołnierza na pasie. Warto dodać, że Sowieci, tworząc swój wynalazek, wzorowali się na nazistowskim celowniku Zielgerat 1229 (ZG 1229) „Vampir” – tłumaczy Marcin Ossowski, pasjonat historii z Muzeum Obrony Wybrzeża.

Nasz rozmówca dodaje, że NSP-2 jest celownikiem dużym, ciężkim i bardzo nieporęcznym z powodu przewodu zasilającego, który o wszystko wadził. Jednak w latach 50. i 60. ub. wieku była to zaawansowana technologia zapewniająca dużą przewagę w walce.

– Możecie szykować się na więcej „smaczków”, które znajdziecie na naszej wystawie. Otwarcie nadciąga wielkimi krokami. Prace trwają; malarze malują, szklarze szklą, a elektrycy… elektryfikują! – śmieją się przewodnicy z Podziemnego Miasta.

Dodajmy, że Marcin Ossowski, który gromadzi karabiny typu AK, czyli kałasznikowy, pochodzi z Wałcza. Zainteresowanie tą bronią narodziło się podczas studiów na kierunku historia wojskowości na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– W mojej pracy magisterskiej zdecydowałem się opisać wszystkie „kałasze”, które do tej pory stały się lub miały się stać częścią uzbrojenia Wojska Polskiego – mówi M. Ossowski. Później zaczął kupować kolejne karabiny, ładownice, magazynki, celowniki oraz inne militarne gadżety z całego świata. Nazbierało się tyle eksponatów, że Marcin zaczął przymierzać się do organizacji własnej wystawy. Celownik noktowizyjny NSP-2 wzbogaci kolekcję.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

janek
Czyli celownik należał do NSDAP – partii nazistowskiej. To proste.
2018-07-24 12:46:00
Bolo
- miałem "na stanie "GN-a", cieżkie ścierwo!
2018-07-23 22:23:56
Andrzej
Nazistowskim celowniku? Wy skonczeni idioci! Niemieckim celowniku!!! Przez te paskudzstwa myslowe, ktore zaczynacie nagminnie stosowac, doprowadzicie do tego, ze nikt was juz nie bedzie czytal!
2018-07-23 15:59:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Jerzy Ciuński

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy