poniedziałek, 18 lutego 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Festiwal magii i legend z przeszłości

Festiwal magii i legend z przeszłości [GALERIA, FILM]

Festiwal magii i legend z przeszłości
Data publikacji: 2018-07-22 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-18 15:57
Wywietleń: 784 339633

W przygranicznej wsi Stolec (gm. Dobra) trwa I Międzynarodowy Festiwal Peruna. W przypałacowym parku dawnej posiadłości rodziny Raminów od piątku można zajrzeć do starosłowiańskiej wioski, posłuchać koncertów. W programie dla zainteresowanych gry, pokazy, konkursy, warsztaty rękodzieła i nie tylko. 

Także dziś, w niedzielę od rana - jak w minione dwa dni - sporo jeszcze atrakcji, m.in.: Moda Bestii i Studio Przemiany – cosplay, larp, fantasy – charakteryzacja i porady, Pachnidło – mikstury magiczne na złość, miłość i spokój, słowiańskie ozdoby białogłowy – wystawa kabłączków; Łzy diabła – pokaz destylacji smoły drzewnej, właściwości i możliwości jej wykorzystania; Odpędź złe licho – zabawa dla dzieci: tworzenie miotełki brzozowej; Wyczaruj tęczę – naturalne barwienie materiałów; Upoluj Utopca – listy gończe i flagi na utopce, warsztaty dla dzieci; Szkoła Łuczników Peruna – warsztaty dla każdego; Zaklęte tańce – warsztaty tańca w kręgu. Pokazy specjalne, kaskaderzy, koncerty i performance. A w niedzielne popołudnie wystawa grozy w pałacu i cykl legend dla dzieci i dorosłych.

Film Mirosław Winconek

Szykują się też: Wielki bieg Wiedźm – zawody z przeszkodami i testami o tytuł Baby Jagi, Zawody o Puchar Peruna – zawody łucznicze dla każdego, czy Tropem Leszego – rodzinna gra terenowa z elementami logiki pod patronatem wydawnictwa Nowa Baśń z nagrodami i spotkaniem z autorem Łukaszem Radeckim. Na plenerowej scenie koncerty Zoriuszki i Karoliny Skrzyńskiej. Wieczorem na finał wielka biesiada przy ogniu.

Wstęp jest płatny, ale - jak podkreśla Marzena Zimnicka, współorganizatorka i pomysłodawczyni - pieniądze z biletów przeznaczone zostaną na ratowanie zabytkowej bramy wjazdowej. Ta wyjątkowo okazała i bogato zdobiona konstrukcja po dziesięcioleciach braku jakichkolwiek napraw i konserwacji wymaga kosztownych specjalistycznych prac, by mogła odzyskać dawny blask.  

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia mają jednocześnie nadzieję, że stanie się ono impulsem i ożywi wreszcie miejsce po powojennych dekadach marazmu, zaniedbań i dewastacji. Dzięki wykorzystaniu walorów przyrodniczych okolicy i sięgnięciu do wielowątkowej zapomnianej historii chcą uczynić z niej atrakcję turystyczną na skalę europejską. A przy okazji, czego nie kryją, to jedna ze ścieżek do pozyskania funduszy na odrestaurowywanie zniszczonej zabytkowej rezydencji, która przez powojenne dziesięciolecia pełniła funkcję granicznej strażnicy, jak i rewaloryzację liczącego sobie kilkanaście hektarów całego założenia pałacowo-parkowego.

Perun Park Legend – w założeniu jako projekt na stałe – ma zamienić się w strefę rozrywki i rekreacji, gdzie wskrzeszane i w atrakcyjny sposób przedstawiane będą legendy oraz historie dotyczące tej części Pomorza. Na przestrzeni wieków wokół wsi, pałacu Raminów i jego najbliższej okolicy narosły liczne tajemnice. Teraz – według zapowiedzi – ma przyjść czas, by zainteresować nimi turystów. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości Festiwal magii i legend z przeszłości

Komentarze

Set
Ale tłumy.
2018-07-22 16:26:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Jerzy Ciuński

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy