środa, 19 lutego 2020.
Strona główna > Lato z Kurierem 2018 > Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą!

Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą!

Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą!
Data publikacji: 2018-07-09 23:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-24 10:24
Wywietleń: 2553 337633

Do malutkiej wsi położonej niespełna 8 kilometrów od Rewala codziennie ściągają goście. Każdego wieczora odbywa się tu niezwykłe przedstawienie z udziałem znakomitych aktorów, którego reżyserem tak naprawdę jest widz. Warto wziąć udział w magicznym spotkaniu ze sztuką. 

Początki poniemieckiej wsi Janowo (gmina Karnice) sięgają XVIII wieku. Dziś w wiosce jest zaledwie pięć gospodarstw, ale to miejsce magiczne.

– 300-letnie jabłonie i grusze dają schronienie przed wakacyjnym upałem. Można usiąść w ich cieniu i o zachodzie słońca podziwiać malownicze łąki. Mała, lokalna elektrownia zapewniała kiedyś prąd gospodarstwom oraz przydrożnym latarniom – opisuje klimat Janowa Andrzej Wójtowicz.

Grupa pasjonatów postanowiła tchnąć drugie życie w tę wyludnioną osadę. I tak zagościł tu duch sztuki: teatru, muzyki i filmu. W Wiosce Artystycznej Janowo, z dala od zgiełku i codziennej gonitwy, każdego wieczora odbywa się wyjątkowe spotkanie ze sztuką. A zaprasza na nie widzów Teatr Improwizacji IMPRO Atak! Teatr powstał w 2014 roku. W jego skład wchodzą profesjonalni aktorzy oraz muzycy specjalizujący się w improwizacji teatralnej, m.in. Jacek Stefanik, Kamila Salwerowicz, Jolanta Jackowska, Piotr Bondyra, Wojciech Oleksiewicz, Janek Jakubowski, Sławek Bartkiewicz oraz Piotr Gawron-Jedlikowski, który został zwycięzcą plebiscytu na „Idola Publiczności” tegorocznego 23. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.   
 


W poniedziałek 25 czerwca na zadaszonej scenie plenerowej odbyła się premiera Impro Ataku. Od tego dnia codziennie o g. 20.15 do końca wakacji świetni aktorzy i improwizatorzy prezentują spektakle Teatru Komedii Impro, w których publiczność decyduje o przebiegu spektaklu.

– Idziemy też o krok dalej i chcemy, aby publiczność decydowała o wysokości ceny biletu. Jeżeli sztuka się nie spodoba, to widz nic nie płaci, jeśli natomiast przypadnie do gustu, to sam wkłada pieniądze do koperty z napisem „Co łaska” znajdującej się na krześle. Tyle, ile uważa za stosowne – informują organizatorzy projektu. Teatr, który w letnie wieczory rozbawia i wzrusza widzów w Janowie, dba o wysoki poziom prezentowanych spektakli. Codziennie jest to coś innego.  W repertuarze Teatru Impro są dynamiczne i interaktywne miniatury teatralne, komedie romantyczne, kryminały. Spektakle tej grupy teatralnej obejrzało już ponad 33 tysiące widzów!

Aktorzy zadbali także o najmłodszą publiczność – sztandarowym spektaklem dla małego widza jest Bajka improwizowana. W tym przypadku dzieci stają się prawdziwymi scenarzystami, reżyserami i nie tylko... Młody widz charakteryzuje/przebiera aktorów, ale też sam na czas przedstawienia, ma okazję stanąć na deskach sceny i stworzyć niepowtarzalną historię.

(żan)

Fot. Anna-Maria Wolniak

Fot. Andrzej Wójtowicz

Na zdjęciu: Aktorzy Teatru Komedii Impro. Z prawej: Piotr Gawron-Jedlikowski, zwycięzca plebiscytu na „Idola Publiczności” 23. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą! Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą! Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą! Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą!

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

kondolencje

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie