piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Lato z Kurierem 2017 > Na plażę po… klifie

Na plażę po… klifie

Na plażę po… klifie
Data publikacji: 2017-08-24 18:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-27 15:44
Wywietleń: 1528 289529

Na początku roku zimowe sztormy zniszczyły kilka zejść plażowych na naszym Wybrzeżu, w tym także w Wisełce i pobliskim Kołczewie. Oba zejścia leżą w obszarze Wolińskiego Parku Narodowego, który powinien je wyremontować.

Jeszcze w czerwcu zejście na plażę w Wisełce, do którego prowadzi droga przez park, zostało na polecenie dyrektora WPN Wojciecha Zyski wycięte przez pilarzy z campingu Tramp w Świętouściu. Kiedy gmina Wolin znalazła na remont zejścia ok. 30 tys. zł, to drewnianej konstrukcji już nie było.

Powstało nowe zejście prowadzące na plażę, wykonane przez WPN błyskawicznie, bez żadnych zgód, pozwoleń i stosownych dokumentów, o których przedtem tyle mówił dyrektor Zyska. Jak nas poinformowano w Urzędzie Morskim w Szczecinie, jest to „zejście niekonstrukcyjne” – to znaczy, że nie jest to budowla w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.

Zejście jest faktycznie prymitywne, zbite z desek i pni drzew. Brakuje tu jednak podestu do zjazdu wózkami dziecięcymi czy też inwalidzkimi. Czy po sezonie powstanie nowe – tego nie wie nikt, bo mieszkańcy Wisełki stracili już wiarę w obietnice dyrektora Zyski.

Przez wiele lat turyści wypoczywający w Kołczewie i okolicy, a także okoliczni mieszkańcy korzystali z plaży w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Międzyzdroje w Kołczewie. Był i jest tam spory parking, skąd do plaży jest niedaleko. Sztormy zniszczyły zejście i teraz obowiązuje tam zakaz plażowania, który ustawił WPN. Ludzie się jednak tym nie przejmują i schodzą na plażę po dość stromym klifie. Wydeptane zostały w piasku schodki. Na parkingu samochodów jest wiele, z rejestracjami z całej Polski. Od czasu do czasu pojawia się straż leśna i karze mandatami. Ale co innego turyści mogą zrobić, skoro plaża jest tu szeroka i miejsca jest wiele.

– Czy naprawdę nie można było ustawić tu prostej konstrukcji, by zejście było łatwiejsze? – pytają turyści.
Przed sezonem dyr. Zyska twierdził w Radiu Szczecin, że zamiast tego zejścia letnicy mogą korzystać z bezpłatnego zejścia na plażę na terenie campingu „Tramp” w pobliskim Świętouściu. Nieprawda. Właściciele tego obiektu kasują 10 zł za wjazd samochodem i po 10 zł od każdej osoby. Twierdzą, że zejście naprawili na swój koszt, a wczasowicze, którzy tu parkują, korzystają także z toalet i placów zabaw dla dzieci. Tyle tylko, że czteroosobowa rodzina za prawo wejścia na plażę musi zapłacić 50 zł dziennie, więc ludzie wolą schodzić po klifie, na którym i tak kiedyś staną schodki.

Woliński Park Narodowy pod rocznym kierownictwem dyr. Zyski nastawił się wrogo do okolicznych mieszkańców i turystów. Piszemy o tym od dawna. Park nie ma pieniędzy na budowę zejścia na plażę, ale ma setki tysięcy złotych na kapitalny remont jednej z willi na terenie ośrodka Grodno I (na bramie wjazdowej nie ma żadnej informacji, co tam się znajduje) – na mieszkanie dla dyrektora.

Jeden z internautów o nicku „Niezadowolony” tak opisał 13 lipca br. na jednym z kamieńskich portali sytuację, jaką stworzył turystom i okolicznym mieszkańcom WPN: „To jest właśnie urok życia w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego. Mieszkańcy Wisełki, Kołczewa, Warnowa i Świętouścia właśnie mają takie korzyści z życia blisko Parku. To jest pozbawianie możliwości zarabiania kasy na turystach, bo dużo ludzi rezygnuje z przyjazdu tutaj, a podatki z czegoś trzeba będzie zapłacić. Moja propozycja jest taka, że dyrektor Parku powinien objąć swoją jurysdykcją całą wyspę Wolin, wyznaczyć granice i utworzyć dzikie księstwo Wolińskie. Miałby tutaj swój mały raj. My będziemy żyć w dziczy, a Pan dyrektor będzie takim naszym przysłowiowym bogiem i będzie nam rozkazywał. Nie będziemy mieli sklepów i żadnych rozrywek, będziemy jedli to, co znajdziemy albo to, co upolujemy – pełna dzicz. Turyści wtedy musieliby zapłacić bardzo dużo pieniędzy za wstęp dla wielce szanownego Pana dyrektora doktora, żeby zobaczyli i spróbowali takiego życia. Mógłby wtedy pieniędzmi wytapetować swoje biuro. A tak naprawdę to ten Woliński Park Narodowy na wysokości miejscowości Świętouść jest potrzebny jak świni siodło”. ©℗

Tekst i fot. M. Kwiatkowski

Na zdjęciu: Po klifie na plażę i z plaży. Taki obrazek to w Kołczewie codzienność. 

Komentarze

do lokalnego
Prowizoryczny dyrektor parku, prowizoryczne zejście. To jet ta właśnie dobra zmiana
2017-08-27 15:21:26
lokalny
U nas prowizorki są najtrwalsze...
2017-08-25 18:08:49
myślący inaczej niż ornitolog
Skoro ludzie wyrzeźbili przez lato zejście to jaki problem zbudować tu kolejne zejście niekonstrukcyjne bez zgody tego najważniejszego urzędnika w Urzędzie Morskim. O kogo chodzi to wszyscy na wybrzeżu wiedzą
2017-08-25 16:19:53
do staroświeckiego
Jak cie to nudzi to nie czytaj , a posłuchaj co myślą mieszkańcy Wisełki i Kołczewa o tym ornitologu
2017-08-25 14:01:15
Miś II
Od stycznia 2017 r było dość dużo czasu aby naprawić szkody po sztormach. Ta sytuacja obrazuje indolencję Dyrektora WPN , czy ten Pan nie rozumie ,że WPN istnieje dla turystów ? Jeżeli ich nie będzie to jaki sens istnienia WPN. Szkoda ,że ten Pan nie rozumie ,że swoją działalnością działa na szkodę mieszkańców i instytucji turystycznych . Nie chcę już mówić o opiniach nt. tego zejścia u zagranicznych turystów , których tu nie brak .
2017-08-25 06:48:53
k
Wszędzie są problemy typu : PN , otulina PN a okoliczni mieszkańcy i turyści . W górach są lawiny , nad morzem są sztormy - i co z tym począć ? Zamknąć ? Otworzyć ? Może lepsze "dzikie " zejście , niż trwałe , superwygodne zejście , ze zjazdami , kiblami i lokalami jak w kurorcie ?
2017-08-24 21:30:07
Sedina2008
Tak to jest: Prezes praz szef dyrektora - "profesor" Szyszko wskazał, że rasa panów ma prawo do wszystkiego, a "drugi sort" może co najwyżej (do czasu)ponarzekać na forach
2017-08-24 20:50:38
nie nowoczesny
ten znowu z nienawiścią Parku Narodowego i dyrektora. nudne to już!!!!!!!!!!!!!!!!!
2017-08-24 19:49:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy