niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Lato z Kurierem 2017 > Dzień Latarni Morskich. Zwiedzamy za darmo

Dzień Latarni Morskich. Zwiedzamy za darmo

Dzień Latarni Morskich. Zwiedzamy za darmo
Data publikacji: 2017-08-18 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-18 15:42
Wywietleń: 1373 288806

Tradycyjnie na całym świecie w trzecią niedzielę sierpnia obchodzone jest święto latarni morskich. W Niechorzu i Świnoujściu dla turystów i mieszkańców przygotowano z tej okazji moc atrakcji.

Z okazji święta latarnika będzie można w piątkowy wieczór (18 bm.), od godz. 20 do północy, wejść bezpłatnie na taras widokowy latarni morskiej w Niechorzu, skąd z wysokości 45 metrów rozpościera się wspaniały widok na morze, okolicę i jezioro Liwia Łuża, które jest rezerwatem przyrody. Na samej górze, na wysokości 62,8 m, gdzie turyści nie mają prawa wstępu – zainstalowane jest światło, widoczne w nocy z odległości 37 km. Ułatwia to nawigację marynarzom, rybakom i żeglarzom.

W sobotę od godz. 10 kolejny dzień świętowania. Będzie festyn rodzinny, animacje dla dzieci, grill i przekąski rybne oraz koncert zespołu Loversi. Punktem kulminacyjnym będzie jednak bieg na czas na szczyt latarni. Do pokonania jest 208 schodków. Rekord wynosi 36,81 sekund. Czy ktoś wbiegnie szybciej? Zobaczymy i zachęcamy do spróbowania swoich sił. 

Latarnia morska w Świnoujściu, która jest najwyższą ceglaną latarnią w Europie, zaprasza do bezpłatnego zwiedzania w niedzielę w godz. 10-16 i 18.-21.30. Nie można jednak przegapić sobotnich (19 bm.) atrakcji. W samo południe w dzielnicy nadmorskiej rozpocznie się widowiskowa parada króla Neptuna i Jego Świty połączona z Piracką Przygodą, czyli grami i konkursami dla małych i dużych. Zabawa potrwa do godz. 15, a o godz. 15.30. morska parada z atrakcjami przeniesie się do Warszowa. 

W niedzielę, poza możliwością darmowego zwiedzenia świnoujskiej latarni, zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń. Atrakcje rozpoczną się o godz. 11.30 i potrwają do godz. 22.W programie m.in.: hołd Neptuna i chrzest morski (godz. 11.30.), zabawy z klaunem Tomi i Damianem (godz. 12), próba nawiązania łączności z latarniami z całego świata (g. 14). O g. 16 wystartują VI Mistrzostwa w Biegu na Latarnię Morską w Świnoujściu, których organizatorem jest miejscowy Klub Biegacza „Jogging”. W trakcie zawodów, ze zrozumiałych względów, obiekt nie będzie udostępniony dla zwiedzających. Warto jednak poczekać do wieczora i wejść na latarnię o zachodzie słońca, a o godz. 22 spotkać się z... Duchem Latarnika Sharki.

Warto dodać, że w niedzielę w godz. 11-17 będzie można również zwiedzić okręt bojowy świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, zacumowany przy nabrzeżu GPK Warszów.

W niedzielę świętuje również zabytkowa latarnia morska w Gąskach. Ma wysokość ponad 50 metrów. Na jej szczyt wiedzie 190 krętych schodów, aby zwiedzający dostał się na taras widokowy. Stamtąd rozciąga się malownicza panorama Bałtyku oraz pobliskiego Mielna, Chłopów i Sarbinowa.

Latarnia morska w Gąskach jest wpisana do rejestru zabytków, bo została zbudowana pod koniec XIX wieku. Obiekt, który leży w centrum wsi, ma otoczenie bogate w punkty gastronomiczne i stoiska pamiątek znad morza. Warto zwiedzić nie tylko w niedzielę (20 bm.), gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich na polskim wybrzeżu. ©℗

(reg)

Fot. Mirosław Kwiatkowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy