Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Szczecinianka z tytułem komisarza od ... tańców narodowych. W planach m.in. wielki turniej na kilkaset par

Data publikacji: 2021-04-19 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-20 09:28
Szczecinianka z tytułem komisarza od ... tańców narodowych. W planach m.in. wielki turniej na kilkaset par
Ewa Ott-Kamińska. Fot. Rafał Remont  

Zjadą z całej Polski do Szczecina, by tu tańczyć poloneza, krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Wszystko to w ramach I Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich, która zaplanowany jest w stolicy naszego województwa. Informację tę podał właśnie Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie". To nie jest jedyna nowa, znakomita wiadomość od tej grupy. Otóż założycielka i dyrektor artystyczna zespołu, Ewa Ott-Kamińska, została mianowana - przez prezydium Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF - na komisarza regionu zachodniopomorskiego, który ma przede wszystkim promować wspomniane polskie tańce narodowe. To zaszczytne wyróżnienie i efekt docenienia kilkudziesięciu lat pracy szczecinianki dla folkloru.

Ewa Ott-Kamińska ukończyła studia na kierunku – edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej – w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, muzykoterapię – również na US oraz instruktorski kurs kwalifikacyjny o specjalizacji – choreografia i taniec ludowy – w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

"Szczecinianie" łączą tradycję ze współczesnością

Dwadzieścia jeden lat temu lat temu założyła z bratem i ojcem Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, skupiający początkowo kilkoro tancerzy. Przez te wszystkie lata formacja rozrosła się do kilkuset osób, poczynając od kilkuletnich szkrabów aż do dorosłych (jest też grupa seniorów!). Grupa występowała dotąd na wielu ważnych festiwalach, m.in.: na Sycylii, w Turcji, Chinach, Portugalii, na Ukrainie. Jest reprezentacyjnym zespołem Pomorza Zachodniego, a od 2013 roku Honorowym Ambasadorem miasta Szczecina. W repertuarze grupy są tańce, pieśni oraz zabawy z regionów etnograficznych Polski: Orawy i Spisza, Rzeszowa, Lublina, Łowicza, Krakowa i Krakowa Wschodniego, Kaszub i wielu innych.

Jak podkreślają szefowie zespołu, w swojej twórczości chętnie łączą tradycję ze współczesnością, stąd choćby pamiętne nagranie utworu grupy Depeche Mode w wersji folkowej - „Enjoy the Silence”, które kilka lat temu było hitem internetu, zachwycając cały świat. Ostatnio z kolei artyści oddali hołd zmarłemu Krzysztofowi Krawczykowi, wykonując piosenkę piosenkarza pt. „Rysunek na szkle”.

Nowe obowiązki Ewy Ott-Kamińskiej

A czym ma się zajmować pani Ewa jako wspomniany komisarz polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych?

- Komisarz ma za zadanie reprezentować CIOFF w regionie, a przede wszystkim promować i rozwijać ruch polskich tańców narodowych, który istnieje już ponad dwadzieścia lat - opowiadają szefowie zespołu, Ewa Ott - Kamińska i Krzysztof Kamiński. -
Ideą ruchu jest nauka kroków, figur i choreografii polskich tańców narodowych dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Najlepsze pary taneczne z różnych stron Polski, pod okiem instruktorów przygotowywane są do udziału w Turniejach Tańców Polskich, w trakcie których oceniane są przez sędziów i ekspertów. Przy ocenie brane są pod uwagę następujące kryteria: muzykalność, styl i charakter tańca, technika, ogólny wyraz artystyczny, przestrzeganie repertuaru kroków, ozdobników i figur tanecznych. Tancerze podzieleni są według wieku i umiejętności na poszczególne kategorie wiekowe oraz klasy. Turnieje organizowane są w różnych ośrodkach w całej Polsce.

Już zatem w przyszłym roku ZPiT Szczecinianie planuje zorganizować taki turniej w Szczecinie. Niewykluczone, że zjedzie się na to wydarzenie nawet kilkaset par tanecznych.

- Będzie to wielkie i prestiżowe wydarzenie na mapie kulturalnej i tanecznej naszego województwa - zapewniają państwo Kamińscy. ©℗

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Justyna
2021-04-20 09:22:20
Przyjemnie jest tańczyć. Chętnie nauczylibyśmy się z mężem też tańców tradycyjnych.
Alicja
2021-04-20 07:55:02
@Jula to prawda. Krzystek nie wspiera takich inicjatyw. Gdyby to był zespół wspierania ścieżek rowerowych to może by się włodarz miasta choć trochę zainteresował. Marszałek województwa robi więcej dla wspierania tego zespołu, choć w nazwie jest słowo "szczecinianie" pochodzące od nazwy mieszkańców miasta Szczecin. No cóż widocznie niektórzy tego nie ogarniają....
Jula
2021-04-19 22:31:58
Brawo. To dobra wiadomość. Dobrze że zachodniopomorskie i Szczecin jest doceniony na tym polu. Ale nie wierze że Krzystek i jego urzędnicy są w stanie to ogarnąć. Jak już to Marszałek i jego orszak

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA