Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Koncert Grünebergowski na festiwalu Sacrum Non Profanum [GALERIA]

Data publikacji: 2016-08-08 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Koncert Grünebergowski na festiwalu Sacrum Non Profanum
 

W kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbył się w niedzielę – 7 sierpnia 2016 roku, Koncert Grünebergowski, organizowany pierwszy raz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum.

Realizacja koncertów w Zdrojach jest możliwa dzięki remontowi ponad 120 letnich organów Barnima Grüneberga przeprowadzonemu przez słynną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Zbiórkę na prace restauracyjne wśród mieszkańców Szczecina zainicjowali ks. proboszcz Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła pw. św. Ducha oraz prof. Bohdan Boguszewski z Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia. Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2015 na listę zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Niedzielne spotkanie rozpoczął Karol Białas wykonując doskonałą techniką znane Preludium chorałowe Es-dur BWV 654  Schmücke dich o liebe Seele Jana Sebastiana Bacha, o którym Feliks Mendelssohn-Bartholdy powiedział do Roberta Schumanna, że „gdyby życie odebrało mi nadzieję i wiarę, ten jeden chorał przywróciłby mi je na nowo”. Białas z wyjątkową łatwością wydobywał z instrumentu magiczne wprost dźwięki, udowodniając tym samym maestrię Barnima Grüneberga. Mieszkający od kilku lat w Niemczech wirtuoz jest uczniem jednego z najwybitniejszych mistrzów improwizacji na świecie – prof. Wolfganga Seifena. Nic zatem dziwnego, że jego niedzielną improwizację tematu Witolda Lutosławskiego pochodzącego z oprawy muzycznej skomponowanej na flet solo do sztuki teatralnej Alfreda de Musseta „Nie igra się z miłością”, bardzo ciepło przyjęła licznie zgromadzona w świątyni publiczność. Ta ciekawa propozycja była również doskonałym wprowadzeniem wersji oryginalnej kompozycji, którą przedstawił flecista – Zbigniew Miński, obchodzący podczas festiwalu 80. rocznicę urodzin i 60-lecie pracy artystycznej na Pomorzu Zachodnim.

Zwieńczeniem koncertu był porywający występ zespołu Diverso String Quartet, który tworzą Marcin Ostrowski i Dagmara Foryś (skrzypce), Magdalena Krawczuk (altówka) oraz Zofia Łodygowska (wiolonczela). Absolwenci Wydziału Kameralistyki Universität der Künste Berlin (klasa słynnego Artemis Quartett), studiują obecnie w Royal Northern College of Music w Manchesterze na prestiżowym kursie International Artist Diploma. Zdobywcy nagród specjalnych na I Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach zostali członkami programu „Live Music Now” w Berlinie oraz stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w projekcie „Młoda Polska”. Grupa po mistrzowsku wykonała Kwartet Smyczkowy c-moll op. 18 nr 4 Ludwiga van Beethovena. Dojrzałość gry, doskonałe zgranie, precyzja wykonania i muzykalność zostały docenione przez publiczność, która długo nie pozwoliła zejść muzykom z estrady.

Od wtorku do soboty koncerty festiwalowe odbywać się będą w trzęsackim kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Więcej informacji na temat programu i wykonawców znajdą Państwo na stronie

www.sacrumnonprofanum.pl

Jan Koprowicz

Fot. Jarosław Dalecki

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA