piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Kultura > Jubileusz i wystawa prac Timma Stütza

Jubileusz i wystawa prac Timma Stütza

Jubileusz i wystawa prac Timma Stütza
Data publikacji: 2018-05-13 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-13 13:12
Wywietleń: 932 327239

80 lat skończył w sobotę znany szczeciński fotografik Timm Stütz. Dzień wcześniej w Książnicy Pomorskiej, w Sali pod Piramidą, otworzył jubileuszową wystawę swoich prac, zatytułowaną  „80 lat/80 zdjęć. Fotografie do przemyślenia” („Jahre80Bilder. Bilder zu Nach-Denken”). Wystawę otworzył w piątek, bowiem – jak tłumaczył – tego dnia mijała 105. rocznica urodzin jego mamy.

Timm Stütz urodził się w Dreźnie. W Polsce mieszka ponad 35 lat. Jest artystą fotografikiem, publicystą i tłumaczem. Od 1983 r. należy do Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, trzy kadencje mu prezesował. Od wielu lat jest też członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Został uhonorowany najwyższymi wyróżnieniami międzynarodowych organizacji fotograficznych. Otwierając wystawę, dziękował swoim przyjaciołom fotografikom, którzy licznie przyszli na wernisaż. Wspominał m.in. Jerzego Kosycarza.

Uprawia fotografię czarno-białą, opublikował liczne albumy swoich zdjęć, miał wiele wystaw.

W czasie wernisażu fotograficy z STF-u sprezentowali mu unikatowy album – XIX-wieczną fototekę z wykonanymi przez siebie zdjęciami, wydrukowanymi na papierze barytowym.

W Sali pod Piramidą Timm Stütz prezentuje fotografie z wielu lat i miejsc, prawie wszystkie są czarno-białe. Pokazuje też zdjęcia, które wykonał podczas pierwszego przyjazdu do Polski w 1958 r. Szczególne miejsce zajmuje cykl „Zeesbooty” – zdjęcia pomorskich łodzi żaglowych. W Czytelni Niemieckiej można obejrzeć cykl zdjęć „Peru”.

Wystawy fotografii Timma Stütza czynne są też w innych galeriach Szczecina: w Galerii Libra w Bibliotece Głównej US (ul. Tarczyńskiego 1) – cykle „Paryż à la HCB” i „Drezno à la HCB”,  a w Zamku Książąt Pomorskich – „Jan Paweł II, Szczecin 1987”.

(b.t.)

Fot. b.t.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”