wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > "11 minut" polskim kandydatem do Oscara (film)

"11 minut" polskim kandydatem do Oscara (film)

"11 minut" polskim kandydatem do Oscara (film)
Data publikacji: 2015-09-22 15:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 209 23026

Film Jerzego Skolimowskiego "11 minut" został wybrany - decyzją komisji powołanej przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską - na polskiego kandydata do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny - poinformował we wtorek Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W Komisji Oscarowej zasiadali m.in.: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Agnieszka Odorowicz, Ewa Puszczyńska i Grażyna Torbicka.

- Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. +11 minut+ to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata - powiedział Paweł Pawlikowski.

W komunikacie PISF zwrócono uwagę, że "Komisja Oscarowa nie brała pod uwagę filmów +Body/Ciało+ w reż. Małgorzaty Szumowskiej i +Obywatel+ w reż. Jerzego Stuhra, które decyzją producentów zostały wycofane w tym roku z ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny".

"11 minut", z akcją osadzoną w Warszawie, to opowieść o mieszkańcach współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich. Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione zostało w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu; dojdzie do katastrofy.

Najnowszy obraz Skolimowskiego jest koprodukcją polsko-irlandzką. W filmie wystąpili: Richard Dormer, Wojciech Mecwaldowski, Paulina Chapko, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Mateusz Kościukiewicz, Jan Nowicki, Ifi Ude, Anna Buczek i Łukasz Sikora.

Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. Za montaż odpowiada Agnieszka Glińska. Muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn. Do kin w Polsce "11 minut" trafić ma 23 października. (pap)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy