poniedziałek, 20 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Zmarł b. wicepremier PRL z czasów Grudnia'70

Zmarł b. wicepremier PRL z czasów Grudnia'70

Zmarł b. wicepremier PRL z czasów Grudnia'70
Data publikacji: 2015-10-03 11:17
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-05 12:32
Wywietleń: 1304 25712

Zmarł Stanisław Kociołek, b. wicepremier PRL sądzony za przyczynienie się do masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Informację o śmierci 82-letniego Kociołka potwierdził PAP jego adwokat.

Kociołek od czerwca do grudnia 1970 był wicepremierem. Po wydarzeniach na Wybrzeżu stracił tę funkcję i odszedł do dyplomacji.

Był oskarżony w procesie ws. masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. - m.in. razem z gen. Wojciechem Jaruzelskim oraz dowódcami wojska i milicji. Zarzuty dotyczące Kociołka dotyczyły tego, że 16 grudnia 1970 r. jako wicepremier w telewizyjnym wystąpieniu nakłaniał robotników strajkujących w Gdyni do powrotu do pracy, choć miał wiedzieć, że następnego dnia rano stocznia będzie "zablokowana" przez wojsko - wtedy na stacji kolejki miejskiej pod stocznią zginęło kilkanaście osób, które miały usłuchać apelu wicepremiera.

Sądy prawomocnie uniewinniły Kociołka uznając, że nie da się wykazać, iż jego działania przyczyniły się do tragedii. W kwietniu tego roku uniewinnienie uchylił Sąd Najwyższy nakazując ponowny proces przed sądem w Gdańsku, który miałby wykazać czy wicepremier wzywając robotników do pracy godził się z możliwymi skutkami działań wojska.

Wobec śmierci oskarżonego, postępowanie w jego sprawie będzie umorzone. (pap)

Fot. PAP/Rafał Guz 

 

Komentarze

w-PiS-anka,
Do KTOSIA...nie mysl ze tylko Ty ukonczyles/as Akademie 1-szo Majowe czy jakis tam Uniwerytet Marxizmu-Leninizmu ! Za Komuny udzial w Komunistycznych Wyborach nie mial najmnieszego wplywu... rowniez jesli glosowalo sie PRZECIWKO ( ! ) a w czasach PO-stkomuny tj. PO roku 1989 i tak kazde Wybory byly dalej przez PO, PSL i SLD... SPRYTNIE FALSZOWANE - tak ze nie opowiadaj Bajek dla doroslych...! ! !
2015-10-05 10:25:07
KTOŚ
Boże... Co czytam komentarze na 24kurier.pl to słowa zaczynają się od ,, Po... '' np. POśmiertnie POwinny itp itd. Czy wszystko każdy musi sprowadzać do PO ?? Rozumiem że jak ludzie są upośledzeni, chorzy umysłowo i wychowani w lesie to wszystko zganiają na PO. Ale przecież prawda jest taka że w latach 70/80 nie było PEŁO , co wielu kretynów na tym portalu nie wie za pewne... Czy to PO czy PIS czy inne wielkie G związane z polityką, jakie to ma znaczenie tak na prawdę ? My jako mieszkańcy też się przyczyniamy do tego co się dzieje, a właściwie głównie my - bo my ich wybieramy.... Za naszym pośrednictwem są układy w urzędach, bo to np. moja mama jest kierowniczką w jakimś tam dziale, i może załatwić panu z PO czy PIS jakąś dotację na rozwój jego firmy, potem ten Pan robi zakupy w ustawionej firmy jakiegoś kolegi który nie jest z PO czy PIS a jest zwykłym obywatelem. Wszystko się rozchodzi o $ . Żeby nie było, nie jestem żadnym POwcem ani PISowcem... Dla mnie każda z tych partii to ścierwo, z przywódcami typu Kopacz i Kaczyński na czele. Główne jełopy polskiej polityki. Ten walczy o swojego niczym zasłużonego brata , żeby wynieść go na wyżyny.... A ta druga kłamie polską, tępą i nawiną ludność że będzie dobrze. I teraz pytanie, kto ich wybierał ? My..... Więc do siebie miejmy pretensje. Co do kolejnego komucha który umarł.... Historia go osądziła. Tyle w temacie
2015-10-04 09:32:40
W imie Histori...dla przyszlych Pokolen w RP...,
Jesli PO-smiertnie przyznaje sie Medale i Odznaczenia...to i PO-smiertnie PO-winny zapadac rowniez i... Wyroki ! !
2015-10-03 10:02:09
Szczecinski Grudzien 1970 / Styczen 1971,
Wreszcie i nareszcie... ! !
2015-10-03 09:55:10
Gruba krecha
Kolejny oprawca do osądzenia wyłącznie przez historię.
2015-10-03 09:33:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy