czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Kukiz'15: Czy podatnicy finansują działalność terrorystyczną?

Kukiz'15: Czy podatnicy finansują działalność terrorystyczną?

Kukiz'15: Czy podatnicy finansują działalność terrorystyczną?
Data publikacji: 2017-06-05 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-06 21:17
Wywietleń: 321 266827

Politycy Kukiz'15 zwrócili się do MSZ o odpowiedź na pytanie, czy w związku z tym, że Polska ma kontrakty z Katarem na dostawy gazu do terminalu LNG w Świnoujściu, polscy podatnicy nie finansują w tym momencie działalności terrorystycznej.

Powodem do zadania tego pytania był fakt, że w poniedziałek (5 czerwca) Arabia Saudyjska, a w ślad za nią Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając to państwo o wspieranie terroryzmu, w tym Al-Kaidy i Bractwa Muzułmańskiego. Rijad i Kair zawiesiły z Katarem wszystkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne. Katar został ponadto wykluczony z arabskiej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej działającej w Jemenie i zwalczającej szyickich rebeliantów Huti.

- Dzisiaj stosunki dyplomatyczne z Katarem wypowiedziały: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Jemen, Bahrajn i inne państwa. Wypowiedziały z tego powodu, że Katar podobno finansuje Państwo Islamskie (IS) i jego działalność terrorystyczną. Polska ma podpisane w wyniku działań Platformy Obywatelskiej kontrakty na dostawy gazu do Świnoujścia z Kataru od 2014 do 2034 roku na 20 lat - mówił wicemarszałek Sejmu, polityk Kukiz'15 Stanisław Tyszka. W związku z tym - dodał Tyszka - Kukiz'15 chce uzyskać od ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego odpowiedź na pytanie, "czy polscy podatnicy, polskie państwo nie finansuje w tym momencie działalności terrorystycznej".

Katarskie MSZ odnosząc się do zerwania stosunków dyplomatycznych przez te państwa stwierdziło, że było to posunięcie "nieuzasadnione, oparte na twierdzeniach i pomówieniach nie mających poparcia w faktach"

* * *

Na mocy długoterminowego, dwudziestoletniego kontraktu polskiej spółki z Qatargas z 2009 r., od połowy 2014 r. PGNiG miało odbierać w świnoujskim terminalu LNG 1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Jednak ze względu na opóźnienie w budowie terminala, pierwszy gazowiec z paliwem z kontraktu wpłynął do Świnoujścia dopiero w połowie czerwca 2016 r.

W połowie marca PGNiG poinformowało o zawarciu dodatkowej umowy z Qatar Liquefied Gas Company Limited (Qatargas), dzięki której katarska spółka dostarczy polskiej firmie dodatkowe ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG). Katarczycy zobowiązali się dostarczyć nam łącznie do 2 mln ton LNG rocznie.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

nn
każdy kierowca w jakimś stopniu przy tankowaniu, wspiera rerorystów , czy to ruskich czy arabskich..
2017-06-06 20:47:36
gz
Dlatego teraz gaz płynie z USA.
2017-06-05 23:23:16
ls;akdjsakdjklaskjd
Asz dziennik i faktoid padł bo rzeczywistosc go zniszczyła ,rosyjscy podatnicy finansuja w Polsce wiele partii i organizacji, widac biedak nadal tego nie dostrzega, ręce opadają kogo ten naród wybrał .Jak tam wyznawca "krula" od garnków z autobusu we Wrocławiu ?
2017-06-05 22:23:22
ping
Niech Kukiz do trensferow za terroryzm doliczy koszt przykrywki tej dzialalnosci czyli koszt gazoportu i ewentualne straty w przypadku katastrofy morskiejP
2017-06-05 21:28:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy