Sobota 24 lipca 2021r. 
REKLAMA

„Gazeta Wyborcza” ujawnia nagranie m.in. prezesa PiS dot. inwestycji spółki Srebrna

Data publikacji: 2019-01-29 09:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-03 20:20
„Gazeta Wyborcza” ujawnia nagranie m.in. prezesa PiS dot. inwestycji spółki Srebrna
 

Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł - podała "GW". W biurowcu mają się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

Ujawniona rozmowa odbyła się 27 lipca 2018 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner powiązanym rodzinnie z prezesem PiS i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki.

Z nagrania wynika - jak napisała gazeta - że projekt budowy został wstrzymany ze względu na nieprzychylność władz Warszawy i kampanię działacza miejskiego Jana Śpiewaka.

- Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie – miał powtarzać kilkakrotnie Kaczyński w rozmowie z 27 lipca 2018 r.

Zdaniem "Wyborczej", z kolejnych fragmentów nagrań wynika, że nie chodzi tylko o wybory w Warszawie, ale też o wybory do parlamentu w 2019 r. i że gdyby informacje o przygotowaniach do inwestycji i toczonych negocjacjach wyszły na jaw, byłoby to zabójcze politycznie dla PiS. "Partia buduje wieżowiec", "to nie do obrony", "chodzi o medialny atak", "to jest polityka" – miał wyliczać Kaczyński.

Gazeta podaje, że Birgfellner był od 2017 r. zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców (łącznie w sprawie projektu spotykał się od maja 2017 roku 16 razy). Całkowite wynagrodzenie Austriaka, po wybudowaniu "dwóch wież", miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł). Srebrna nie dostała jednak od władz Warszawy ani pozwolenia na budowę, ani tzw. wuzetki, czyli warunków zabudowy. Nie przeniosła również praw użytkowania działki pod budowę na firmę Nuneaton (spółka powołana do realizacji projektu, jej prezesem został Birgfellner).

Po wstrzymaniu inwestycji przez Kaczyńskiego, zarząd spółki odmówił Birgfellnerowi zapłaty za jego pracę, choć - jak podała "GW" - Austriak wykonał już część prac przygotowawczych: projekt architektoniczny, strategię realizacji, wycenę nieruchomości, prowadził negocjacje z wykonawcami poszczególnych etapów, zatrudnił pracowników, architektów.

W nagranej rozmowie Birgfellner przekonuje Jarosława Kaczyńskiego, że "nie jest oszustem" i przedstawia dokumenty potwierdzające wykonane przez niego prace. Prezes PiS potwierdza, że plan inwestycji został wstrzymany.

- Wszystko wiem, przecież ja nie chcę nikogo oszukiwać. Ja wiem, że to wszystko było robione dla nas. Ja bym chciał zapłacić, tylko muszą być do tego podstawy w papierach. Gdyby do tych wszystkich opracowań, które tu są, były dołączone rachunki. Ile to kosztowało, znaczy, jaka firma za to bierze - mówił Kaczyński cytowany przez "Wyborczą".

Prezes PiS proponuje też Austriakowi, aby wystąpił o zapłatę do sądu.

- Według mnie to najprostsza droga, żeby tę sprawę załatwić. Ja wtedy będę mógł być może jakoś w tej sytuacji przekonać zarząd do tego, żeby poszli na ugodę (...). Jeżeli chodzi o mnie, to spokojnie mogę zeznać przed sądem, że tak, to było robione dla spółki Srebrna - mówi prezes PiS.

Kaczyński odnosi się też w rozmowie do działań władz stolicy, które nie chcą wydać odpowiednich dokumentów umożliwiających budowę wieżowców.

- Tamci nielegalnie nam to uniemożliwiają. I w związku z tym nie mamy innego wyjścia, jak to załatwić, ponieważ jesteśmy uczciwi i chcemy załatwić sprawy finansowe - podkreśla prezes PiS, nakłaniając Austriaka do złożenia pozwu przeciw Srebrnej. Kaczyński informuje też, że sam rozważa wystąpienie z pozwem przeciw stołecznemu ratuszowi i politykom PO, którzy "odgrażali się, że nigdy nie pozwolą" na budowę.

"Wyborcza" podaje, że bank Pekao SA zgodził się również udzielić kredytu w wysokości 300 mln euro na budowę wieżowców przy Srebrnej.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza", w ubiegły piątek prawnicy Birgfellnera – Roman Giertych i Jacek Dubois – wysłali do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego". Austriacki biznesmen zarzuca prezesowi partii rządzącej "dokonanie oszustwa wielkich rozmiarów".

Jeszcze w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się na Twitterze do - zapowiadanego wówczas - artykułu "GW".

- "Pseudo rewelacje" o których tak dziś głośno na TT to kolejny art. GW o spółce Srebrna. Te same plotki i spekulacje, które słyszymy od lat. Poniżej odpowiedz BP PiS do red. Czuchnowskiego na przesłane pytania - napisała Mazurek.

Mazurek zamieściła też na Twitterze odpowiedź szefa biura prasowego PiS Krzysztofa Wilamowskiego na pytania prasowe dziennikarza "GW" Wojciecha Czuchnowskiego.

"W związku z pana pytaniami przesłanym do prezesa PiS uprzejmie informuję, iż przekazywanie pytań, z wyznaczaniem kilkugodzinnego terminu na udzielenie odpowiedzi w przededniu zapowiedzianej publikacji w istocie sprowadza się do działania prowizorycznego i pozornego".

Wilamowski podkreślił, "iż dziennikarz jest obowiązany dochować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło".

"Powyższe wymaga podkreślenia zwłaszcza w kontekście licznych procesów cywilnych, których źródłem są publikacje Pana autorstwa. W szczególności warto przypomnieć prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, stwierdzający naruszenie przez Pana dóbr osobistych Prawa i Sprawiedliwości. To ten sam wyrok, którego niewykonanie zapowiedział Pan publicznie. W tym miejscu godzi się zważyć, iż cykl artykułów Pana autorstwa, sugerujących wspieranie przez Prawo i Sprawiedliwość rzekomych nielegalnych działań podmiotów prywatnych, także znalazł swój finał w sądzie" - napisał w Wilamowski.

Zapowiedział też, że "w przypadku treści naruszających dobra osobiste poszczególnych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości podejmowane będą analogiczne reakcje prawne".

(PAP)

Fot. PAP/Jakub Kamiński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ty poniźej
2019-01-31 05:17:14
Twoja PISdyletancka partyjka psuje się od głowy.
do @ xyres
2019-01-30 16:04:55
"To ja też powiem podwykonawcy, że mu nie zapłacę i jak chce to niech idzie sobie do sądu"...Jeśli PO_dwykonawca jest taki ciul (po śląsku) jak ty to dostanie kopa od ciebie w żyć jak ten Austriak. Jeśli PO_dwykonawca PO_każe rachunek i zlecenie na pracę to siedzisz u "Zioberka", który dba o Prawo i Sprawiedliwość...KaPeWu? Ten Austriak nie PO_siadał "kwitów" i chciał "wujka" wyrolować, myślał iż to jeszcze PO/PSL i obowiązują s_PO_tkania na cmentarzu.Tyle.
xyres
2019-01-30 07:39:40
To ja też powiem podwykonawcy, że mu nie zapłacę i jak chce to niech idzie sobie do sądu
Krótko
2019-01-29 22:19:52
A po co Kaczyńskiemu karta kredytowa, jak on ma cały bank.
Minerwa
2019-01-29 22:18:20
A kto stworzył Wyborczą i Agorę?- to niech teraz zamawia więcej takich nagrań może ten "kołchoźnik" upadnie?
Brawo Wyborcza
2019-01-29 22:11:54
Srebrna to pralnia pieniędzy zmalwersowanych przez PC jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Dobrze że ktoś wreszcie przerwał zmowę milczenia na ten temat.
Tylwa
2019-01-29 21:54:55
PiS to syf jakich mało, a Kaczyński to zwykły oszust
feliks dzierzynski
2019-01-29 18:28:14
kaczynski to w porownaniu z ,budyniem' zgdanska zwanym polskim palermo to dziewica orleanska.szmatlawiec michnika na kroplowce sorosa wraaz z tvnpowinna byc lekcewazona jak gadzinowki podczas szwabskiej i sowieckiej okupacji.
skandal
2019-01-29 17:14:29
Skandal! JarKacz domaga się faktur, by zgodnie z prawem uregulować zobowiązania. Rozmowy toczą się w siedzibie PiS, nie pod śmietnikiem, na cmentarzu czy w knajpie przy ośmiorniczkach. Zamiast chlać na umór, zadowalają się wodą mineralną. Kto coś takiego widział?
krotko
2019-01-29 15:21:05
nadzwyczajna kasta wydala wojne panstwu polskiemu,dlatego wojna bedzie dluga.jest w tym tez troche winy prezydenta dudy,ktory wycofal sie zreformy pod naciskiem polskiej targowicy,lewakow z brukselkii i ich trybunalowi.brawo pis!tvn=gw to=0 wiarygodnosci.
Kaczkodan
2019-01-29 14:56:35
Najpiękniejsze jest to że Kaczyński nigdy nie wybuduje swojego wieżowca, bo PiS nigdy nie będzie rządził w Warszawie
upadek PiSu
2019-01-29 14:51:10
Kaczyńskiego i PiS odarto z godności.Legła legenda i mit o uczciwości i praworządności jaki wylewał się z ust polityków tej partii.Szok,szok-a w tle zapowiadane kolejne taśmy,jak się domyślam o jeszcze większej sile rażenia.PiS już raczej się nie podniesie bo opozycja i ci co przygotowali całą tę operację mają miażdżącą przewagę medialną.PiS z tymi swoimi bajkami się po prostu do opinii publicznej nie przebije.
mlaskacz
2019-01-29 14:45:56
dlaczego Kaczyński jak mówi to mlaszcze
cdn
2019-01-29 14:36:37
gw to zydowski szmatlawiec jakaly szechtera-michnika.nikt z prawdziwych polakow nie bierze do rak.brawo kaczynski.
ciekawe
2019-01-29 14:27:39
Skąd Kaczyński ma takie pieniądze? Czy to za donoszenie na kolegów w czsach komuny jako TW BALBINA?
hej młodzieżówka PO
2019-01-29 14:17:40
Dotąd wyśmiewaliście PJK jako nieporadnego, wyalienowanego dziadka bez konta w banku, teraz GW zrobiła z niego cwanego negocjatora i managera. I to miało pogrzebać PiS?
zniesmaczony
2019-01-29 14:15:42
Jak się to czyta to wyłania się obraz ciemnych interesów, kombinowania, my wam nie zapłacimy mimo że robotę zrobiliści ale może złóżcie pozew do sądu. Kredyt 300 baniek euro od ręki pańswowy bank daje na skinienie prezesa. To jest obraz dzisiejszego Państwa Polskiego.
budowlaniec
2019-01-29 14:01:15
Czy to nie PiS podnosił że niepłacenie podwykonawcom jest przestępstwem. Kaczor jest w tym momencie skończony.
karol
2019-01-29 13:56:31
FOZZ, Telegraf, ART B., Srebrna - całe życie Kaczyńskiego to przekręty
no to
2019-01-29 13:30:57
rozumiem że CBA jutro o 6 rano wjeżdza na wille na Żoliborzu i zawija Kaczyńskiego...a nie... zaraz... przecież to Kaczyński decyzduje teraz kogo CBA może a kogo nie może zatrzymać
brawo Michnik
2019-01-29 13:28:50
To jest naprawdę bomba - GW ociepla wizerunek Kaczyńskiego, dawno już nikt nie zrobił tak dobrej reklamy prezesowi jak gazeta Michnika!
fido
2019-01-29 13:19:48
poczytajcie sobie cały stenogram z rozmowy - Kaczyński to jest jednak niezły krętacz
ali
2019-01-29 13:13:47
PEKAO już zgodziła się udzielić kredytu w wysokości 300 mln euro - spróbowałoby nie udzielić to kilkunastu namaszczonych pisiorków z kominowymi pensjami pożegnałoby się z posadami
Kasandra
2019-01-29 13:02:14
Jedno jest pewne, zlecił robotę po czym za nią nie zapłacił, oj będzie się gęsto Jaruś tłumaczył w mediach, prysł mit uczciwego polityka
tiaa
2019-01-29 12:50:24
mały gnom pozazdrościł inwestycji Rydzykowi
wq
2019-01-29 12:45:09
Całe szczęście że w Warszawie jest niepisowska rada miasta i nie pozwolą kaczemu na ten przekręt
waren
2019-01-29 12:26:53
1,3 miliarda złotych - z czego on chce oddać ten kredyt? Raczej zakłada, że nic nie odda, bo wkrótce umrze, bank zostanie z ręką w nocniku, a polski podatnik uboższy o ponad miliard zł.
Olaboga
2019-01-29 12:00:41
A skąd pochodziły kapitały szczególnie te za rządu Oleksego na powstanie Agory, Wyborczej ich Drukarni i całego systemu Medialnego Michnika?
fan
2019-01-29 11:40:30
Nagrania mają wyraźnie wyższą jakość aniżeli te od Sowy.
vera
2019-01-29 11:05:16
Czy znajdzie się jeszcze ktoś głupi kto znów da się nabrać na piękne słówka i zagłosuje na Jareczka
proste
2019-01-29 10:41:52
skoro spółka Kaczyńskiego zleciła firmie budowlanej wykonanie prac, a później za wykonanie tych prac nie zapłaciła to Kaczyński jest zwykłym oszustem - sprawa dla prokuratora
kangur
2019-01-29 10:36:36
Dzięki szmatławcowi Szechtera z Czerskiej dowiadujemy się po raz kolejny jak uczciwym człowiekiem jest Pan Jarosław Kaczyński.Tylko dlaczego nie informują swoich czytelników,że Pan Jarosław co miesiąc przekazuje całą swoją emeryturę na cele charytatywne,czym nigdy się nie chwali.Dzięki takim tekstom słupki poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości pójdą mocno do góry,a po wyborach przyjdzie Aaron Szechter do Pana Jarosława Kaczyńskiego ze słowami:"Panie prezesie melduję wykonanie zadania.Hehehehe...
ubawiony
2019-01-29 10:33:10
Czyli co my tu mamy. Kaczyński przejmuje władzę w Polsce. Obsadza swoimi ludzmi wszystkie państwowe spółki (w tym oczywiście bank Pekao). A teraz ten bank bez zmrużenia oka gotowy jest finansować fanaberię Kaczyńskiego w postaci wieżowca pod instytut imienia jego brata. No to mamy prywatny folwark Pana Kaczyńskiego finansowany przez państwowy Bank. Czy ten mały cwaniaczek myślał że ta sprawa nie wypłynie? Że nikt się nie dowie?
2 dni - 3 pisowskie afery
2019-01-29 10:21:08
1. Zatrzymanie Misiewicza, Kamińskiego i ich 4 kompanów, 2. Chrześniak wiceprezesa PIS Adama Lipińskiego ustawiał przetargi w państwowym KGHM, 3. Kaczyński i wieżowiec Srebrnej za pieniądze rąbnięte za czasów Porozumienia Centrum. Nawet PO nie kradła w takim tempie.
g
2019-01-29 10:19:44
A kto w ogóle czyta "Gie"?
Helena
2019-01-29 10:13:50
Mnie to nie dziwi - Kaczyński to stary kombinator. Kiedyś była spółka Telegraf, teraz kręci lody na Srebrnej. Pytanie skąd on ma kasę by wybudować taki wieżowiec. Z uczciwością nie ma to nic wspólnego.
hehe
2019-01-29 10:05:03
"Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie" czyli Kaczyńskiemu od początku chodziło tylko o pieniądze i zyski
zbliża się koniec PiS i Kaczyńskiego
2019-01-29 09:59:36
Nareszcie cała afera ze spółką Srebrna zaczyna wypływać. Pieniądze zdefraudowane przez Kaczyńskich jeszcze w latach dziewięcdziesiątych w aferach Art B., FOZZ i Telegraf.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ