Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

home.pl sprzedane ostatecznie

Data publikacji: 2015-12-31 16:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
home.pl sprzedane ostatecznie
 

Tuż przed końcem roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zgodę na sfinalizowanie sprzedaży wywodzącego się ze Szczecina potentata usług hostingowych home.pl Grupa United Internet z Niemiec.  Zdaniem urzędników transakcja ta nie zagrozi wolnej konkurencji na polskim rynku internetowym.

 Porozumienie na temat sprzedaży 100 procent udziałów spółce home.pl przez obecnych właścicieli (dawni założyciele, menedżerowie firmy i fundusz inwestycyjny) wynegocjowano latem 2015 roku. Transakcja opiewała na rekordową jak na Polskę kwotę 155 milionów euro. 

- Kwota jest dość wysoka i faktycznie jest to jedna z największych transakcji w branży, nie tylko w Polsce - mówił w lipcu ub. roku Marcin Kuśmierz, prezes home.pl. - Ale home.pl na swoje 18-lecie jest w doskonałej kondycji i z dobrymi perspektywami rozwoju. Grupa United Internet zatrudnia na całym świecie 8 tysięcy ludzi. Jej kapitalizacja przekracza 13 miliardów złotych, czyli jest większa niż Orlenu. W Polsce znana jest z serwisu hostingowego 1&1. Pięć lat temu próbowała wejść z nim na polski rynek, ale przegrała sromotnie właśnie z home.pl.

Według zapewnień obecnego zarządu siedzibą firmy pozostanie Szczecin, tutaj także zostaną technologia i ludzie. Według planów United Internet home.pl będzie odpowiadał za ekspansję grupy na obszarze  środkowowschodniej Europy

Zanim jednak doszło do sfinalizowania transakcji minęło pół roku, bo  UOKiK badał, czy nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Z komunikatu, który wydał Urząd tuż przed Sylwestrem wynika, że wszelkie wątpliwości udało się rozwiać w trakcie przedłużonej analizy.

W trakcie postępowania do Urzędu wpłynęły sygnały z rynku wyrażające wątpliwości w sprawie wpływu koncentracji na konkurencję. Dodatkowo, brak było dotychczas publicznie dostępnych i wiarygodnych danych na temat działalności związanej ze świadczeniem usług w chmurze obliczeniowej. Dlatego UOKiK zdecydował o przedłużeniu postępowania o cztery miesiące i przeprowadzeniu badania rynku. Pytania skierowano do ponad 30 podmiotów. Wśród nich była także Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), która wyraziła opinię, że transakcja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji. Jest to instytut badawczy pełniący funkcję krajowego rejestratora nazw internetowych w domenie krajowej .pl.

Przeprowadzona analiza wykazała, że koncentracja będzie miała największy wpływ na krajowe rynki rejestracji i obsługi domeny krajowej .pl oraz usług hostingowych. Na żadnym z nich nie dojdzie jednak do ograniczenia konkurencji. Przede wszystkim nie zmieni się znacząco struktura tych rynków. Udziały uczestników koncentracji wynikają przede wszystkim z obecnej pozycji home.pl. Po dokonaniu transakcji 1&1 Internet nadal będzie musiał liczyć się z konkurencją innych przedsiębiorców." ©℗

(ArR)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ